یك سازنده مطرح كرد

اثر نوسان مصالح بر قیمت مسكن ملی

اثر نوسان مصالح بر قیمت مسكن ملی به گزارش زمین دار شو یك كارشناس مسكن با اعلان اینكه طی 9 ماه گذشته هزینه مصالح ساختمانی تا اختتام مرحله اسكلت 140 درصد افزایش یافته است اظهار داشت: به اعتقاد من قیمت هر متر مربع مسكن ملی بیش از 2.7 میلیون تومان خواهد بود.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی در سال قبل قیمت هر متر مربع واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی را بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان اعلام و در ایام اخیر نیز این مبلغ را برمبنای هزینه های سه ماهه دوم سال جاری ۲.۷ میلیون تومان اعلام نمود. این در حالیست که طی ۹ ماه گذشته مقدار افزایش قیمت نهاده های ساختمانی در رابطه با مرحله اسکلت ۱۴۰ درصد بوده و اساسا قیمت تمام شده بخش قابل توجهی از واحدهای اقدام ملی بیش از ۲.۷ میلیون تومان خواهد بود.
وی ادامه داد: از سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۸ تا سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ قیمت هر کیلوگرم میلگرد از حدود ۶۱۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. قیمت هر متر مکعب بتن نیز از ۲۲۰ هزار تومان به ۳۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. نرخ شاسی تیرچه که در سه ماهه چهارم سال قبل کیلویی ۷۹۰۰ تومان بوده به ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. دستمزد اجرای اسکلت، متری۹۰ هزار تومان بوده که الان متری ۱۲۰ هزار تومان شده و هر عدد یونولیت که قیمت آن در سه ماهه چهارم سال قبل ۳۰ هزار تومان بوده به ۸۰ هزار تومان رسیده است.
دبیر کانون انبوه سازان با اعلان اینکه هزینه های مذکور فقط مربوط به انتها مرحله اسکلت می شود و به سبب نوسانات مکرر نمی توانیم برآوردی از هزینه های پروژه در آخر مرحله نازک کاری ارائه دهیم اظهار داشت: در حوزه شیرآلات ساختمانی در یک ماه گذشت افزایش ۵۰ درصدی قیمت رخ داده و در کاشی و سرامیک هم با رشد مواجه شدیم. فعال بخش خصوصی که باید برآورد دقیقی درباب بازده سرمایه داشته باشد نمی تواند رقم دقیقی برای اختتام پروژه اعلام نماید. با این وضعیت چطور مسئولان نرخ مسکن ملی را دقیق محاسبه کرده اند؟
پورحاجت با طرح این ادعا که تعداد واحدهای طرح اقدام ملی برمبنای تفاهم نامه ها و ثبت نامی ها به بیش از یک میلیون واحد رسیده است اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی باید آمار دقیقی از تعداد واحدهای در دست اقدام، در حال اجرا، میزان پیشرفت و تعداد واحدهای به مرحله افتتاح رسیده اعلام نماید.
این کارشناس مسکن اشاره کرد: قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان که مسئولان اعلام نموده اند هزینه پیمانکاری است که قیمت تمام شده ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد. بطور مثال اگر یک آپارتمان ۷۵ متری ۲۰ متر مشاعات داشته باشد هزینه آن محاسبه و به مبلغ نهایی افزوده خواهد شد.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور شروع شد. البته در بعضی از مناطق از اختتام سال ۱۳۹۷ کلید خورده بود. در چارچوب این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ۳۰۰ هزار واحد تامین زمین شده و ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرائی را طی می کند. پیش تر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده بود نخستین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، مردادماه امسال تحویل می شود. اما هنوز این اقدام انجام نشده است. در این خصوص روز ۲۵ شهریور ماه محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا اظهار داشت که با اختتام ماه صفر نخستین واحدهای مسکن ملی افتتاح می گردد. در مرحله اول متوسط واریزی هر نفر حدود ۴۰ میلیون تومان است. گفته می شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

منبع:

1399/07/27
21:40:31
5.0 / 5
1478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک