وزیر راه و شهرسازی:

واحدهای مسكن ملی معلولان مطابق شرایط جسمی آنها ایجاد می شود

واحدهای مسكن ملی معلولان مطابق شرایط جسمی آنها ایجاد می شود به گزارش زمین دار شو وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مبحث رعایت الزامات و مناسب سازی كشور برای افراد دارای معلولیت در تفاهم نامه های ساخت مسكن مورد توجه قرار گرفته است.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور بر اهتمام وزارت راه و شهرسازی برای مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در حوزه های مختلف شهرسازی و مسکن و همینطور شقوق مختلف حمل و نقل تصریح کرد و اظهار داشت: با تمهیدات وزارت راه و شهرسازی، دستورالعمل ها و ضوابط مربوط به مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، تسهیل و تسریع می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق آمار ۴۳ درصد ساختمان های مربوط به وزارت راه و شهرسازی برای تردد و بهره مندی افراد دارای معلولیت، نامناسب است، از انطباق ضوابط و دستورالعمل های دسترسی مناسب معلولان در ساختمان های تابعه وزارتخانه در اسرع وقت اطلاع داد.
وی با اشاره به اینکه، هموارسازی و رعایت الزامات بعنوان قیودی برای طرف سازنده ملاک عمل قرار بگیرد در مورد تفاهم نامه هایی که وزارت راه و شهرسازی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای تولید مسکن بازنشستگان و جامعه کارگری به امضا رسانده است، خاطرنشان کرد: مبحث رعایت الزامات و مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در تفاهم نامه های ساخت مسکن موردتوجه قرار گرفته است.
اسلامی توضیح داد: مناسب سازی کشور و فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت نهضتی پابرجا است و بعنوان یک تکلیف و مسؤلیت اجتماعی و نه فقط اجرای قانون و مقررات، پیگیری می شود.
اهتمام شرکت ها و سازمان های تابعه وزارتخانه به الزامات مناسب سازی کشور برای معلولان
وی خطاب به معاونان و مسؤلان زیرمجموعه خود در بخش های ستادی و شرکت ها و سازمان های تابعه وزارت راه و شهرسازی، اعلام نمود: همه افراد حاضر به خدمت در فرایندهای مسئولیت های وزارت راه و شهرسازی به مبحث مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، متعهدانه اهتمام داشته باشند.
اسلامی خاطرنشان کرد: طی مدتی که در وزارتخانه مشغول به فعالیت بودم با همکاری معاونان و سایر دست اندرکاران به شکل ویژه نسبت به مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت گام برداشتیم. در همین ارتباط هم تا آخر دولت گام های مؤثر و ماندگاری را برمی داریم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات مناسب شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و همینطور سایر زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی در مناسب سازی فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت انجام بهتر این اقدامات را در گرو تخصیص اعتبارات و ردیف بودجه ای برای این منظور دانست و اظهار داشت: تکالیفی در قانون برای پیگیری مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است که در عین حال انجام این تکالیف و مسئولیت ها بدون ردیف بودجه است و ازاین رو برای این کار در سال های آتی باید با برنامه ریزی و تخصیص اعتبار همراه باشد تا از محل آن جبران شود. الان شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در دخل و خرج های مربوط به این کار گرفتار هستند. الان شرایط کرونا کار را دشوار کرده است.
وی موفقیت در انجام این مهم را در همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی، سازمان بهزیستی و همینطور وزارت کشور قابل تحقق برشمرد و تصریح کرد: تمهیدات لازم در این خصوص برای بودجه سال ۱۴۰۰ اندیشیده شود.
تعامل با سازمان نظام مهندسی به منظور مناسب سازی ساختمان ها برای افراد دارای معلولیت
اسلامی عرضه امکانات از راه دور را در مورد سفرهای برون شهری در حوزه جاده و راه آهن برای افراد دارای معلولیت مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: در مورد مباحث مربوط به ضمانت اجرایی مصوبات و مقررات مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، اساسا الزاماتی در انتهای کار ساختمانی توسط شهرداری ها با کمک رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، و وزارت کشور دنبال و پیگیری خواهد شد. همینطور در بخش نظام مهندسی ساختمان هم معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه در تعامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، اقداماتی را در مورد رعایت این الزامات در ساختمان ها دنبال خواهد نمود.
ستاد مناسب سازی کشور از اقدامات راه آهن در بعضی ایستگاه ها بازدید می کند
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که وزارت راه و شهرسازی، به منظور مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، اظهار داشت: از سوی ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور، هیأتی برای ممیزی و بازدید میدانی از اقدامات راه آهن جمهوری اسلامی ایران مأمور شود و گزارشی از اقدامات راه آهن در مورد مناسب سازی عرضه شود تا در تعامل با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مواردی که انجام نشده است دنبال و پیگیری شود.
تردد خودرو های معلولان در محیط فرودگاهی تسهیل می شود
همچنین در مورد فرودگاه ها هم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران دقت داشته باشد که پارکینگ های فرودگاه ویژه معلولان صرفا برای معلولان مورد استفاده قرار بگیرد و پلیس فرودگاه و مدیر ترمینال ها در اینباره، نظارت کامل داشته باشند و در عین حال، تردد خودرو های معلولان در محیط فرودگاه تسهیل شود.
گفتنی است، سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، مهدی جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، قبادی دانا، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، معاونان وزیر راه و شهرسازی در حوزه های مسکن و شهرسازی و معماری و حمل و نقلی در وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید.


منبع:

1399/08/07
12:25:25
5.0 / 5
1507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک