وزیر راه و شهرسازی خبر داد

راه اندازی مجدد خط تولید لوكوموتیو بعد از ۱۰ سال توقف

راه اندازی مجدد خط تولید لوكوموتیو بعد از ۱۰ سال توقف زمین دار شو: وزیر راه و شهرسازی از بازگشت به تولید كارخانه لوكوموتیو سازی واگن پارس بعد از 10 سال توقف آگاهی داد.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی سه شنبه چهارم آذرماه در هشتمین آئین بهره برداری از ناوگان جدید ریلی، با ابراز خرسندی از بازآفرینی و در مدار قرار گرفتن کارخانه لوکوموتیوسازی "واگن پارس" اظهار داشت: در مدار قرار گرفتن این کارخانه با تفکری که اهتمام در نادیده گرفتن ظرفیت تولید داخل دارد، مقابله جدی خواهدنمود.
وی ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی مجدد خط تولید لوکوموتیو بعد از ۱۰ سال در کشور گفت، این مساله اثبات می کند که کشور ما دارای ظرفیت و استعداد قابل اعتمادی است و می تواند بیش از این، مورد توجه قرار گیرد.
اسلامی با اشاره به رونمایی از نخستین لوکوموتیو ساخت شرکت واگن پارس با نام "پارس ۳۳" اظهار داشت: این لوکوموتیو از شرکت واگن پارس به شرکت های حمل و نقل ریلی تحویل می شود و وزارت راه و شهرسازی، شرکت راه آهن و همه دستگاه های مسئول نیز کمک خواهیم کرد تا این خط تولید، با ظرفیت بالا فعالیت کند و ناوگان موردنیاز شرکت های ریلی را از این طریق تامین نماییم.
وی با اشاره به اینکه توجه به ساخت داخل همیشه باید بعنوان یک نگاه مومنانه به بحث خودباوری و پذیرفتن محصولات داخلی که می تواند با محصولات خارجی رقابت کند، دنبال شود و این مساله برای وزارت راه و شهرسازی یک اصل است، افزود: تکرار این روزها، بیان کننده این است که باید به امیدواری بیشتر و بیشتر توجه و از فرصت های به وجود آمده استفاده نمائیم. امسال با وجود شرایط اقتصادی موجود و بااینکه برخی مسائل ناشی از محدودیت های کرونائی ما را کمی کند کرد، اما این نتیجه را داد که توانستیم، تنوع منابع را به وجود آوریم. تولید لوکوموتیو در درون کشور، نوع جدیدی از تامین منابع و بیان کننده این است که این ظرفیت ها و پشتیبانی های همه جانبه به صورت یک ظرفیت بالقوه در کشور وجود دارد و در این میان نگاه مهمست که بتواند این ظرفیت را از بالقوه به بالفعل تبدیل و از آن بهره برداری کند. ما امروز شاهد اثربخشی این نگاه و حرکت بودیم و خدا را شاکریم که مرحله هشتم تولید ناوگان ریلی در سال جهش تولید را با تنوع جدیدی برگزار کردیم.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری شعار شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران "ایران روی ریل پیشرفت به سمت آینده" به تشریح رویکردهای توسعه ناوگان در این شرکت پرداخت و اظهار داشت: بهسازی و نوسازی در ساختار سازمانی و نیروی انسانی، شایسته سالاری و مبنای توسعه دانش و تکنولوژی با اصلاح فرآیندها در راه آهن پایه گذاری شده است و این شعار بعنوان نگاهی ماندگار و اثربخش برای پیشرفت کشور، می تواند برای سایر بخش ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: در بخش حمل و نقل، نیاز داریم که مردم بتوانند، سریع تر، کیفی تر و ایمن تر، بارهای خودرا در مقاصد مختلف داخلی و بین المللی منتقل کنند و جابه جایی مسافر را از راه آهنی که تفکری جدید را ارائه می کند و اهتمام دارد خودرا متفاوت تر و پیشرفته تر از گذشته ارائه کند، انتظار داشته باشند.
اسلامی، توسعه زیرساخت های راه آهن را، موضوع سومی دانست که مورد تاکید ارکان نظام و مدنظر وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و اشاره کرد: در این خصوص پروژه های گوناگونی در دست اجرا داریم و وعده اتصال ۵ استان جدید به شبکه ریلی را محقق کردیم؛ سال آینده نیز ۴ استان دیگر نیز به شبکه ریلی کشور متصل می شود. خصوصاً خطوطی که برای توسعه کریدورهای شمال-جنوب و شرق-غرب در دستور کار قرار دارد که مهم ترین آنها پروژه راه آهن چابهار به زاهدان است که به صورت مرحله ای تا آخر سال آینده این خط به بهره برداری خواهد رسید. همین طور در همین ماه در قالب یک مراسم بین المللی خط ریلی خواف-هرات را افتتاح خواهیم کرد که یک فرصت متقابل برای ایران و افغانستان است تا بتواند با اتصال افغانستان به شبکه ریلی ایران، تحولی در میزان جذب ظرفیت راه آهن از بارهای داخلی و بین المللی فراهم آورد.
وی افزود: ما باید در توسعه شبکه ریلی بیش از پیش سهم راه آهن را در بحث جابه جایی بار دنبال نماییم که مستلزم اتصال به مراکز بار، ایجاد خطوط دوم برای افزایش راندمان ایمنی و حرکت و نیز خطوط جدید است. ما اگر امروز از ظرفیت ۱۴ هزار کیلومتر در شبکه ریلی کشور بهره می بریم به همین میزان نیز مسیرهای ریلی در دست طراحی و ساخت داریم و در یک برنامه حداکثر ۵ ساله، ظرفیت زیرساختی کل راه آهن کشور دوبرابر خواهد شد و این یک گام بزرگ و ماندگار است که بیشتر قریب به اتفاق نقاط کشور از خطوط ریلی بهره مند خواهند شد و راه آهن می تواند سهم خودرا در اقتصاد به صورت شایسته جذب نماید و مردم نیز از ثمره آن بهره برداری کنند.


منبع:

1399/09/05
13:28:29
5.0 / 5
1056
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک