دبیر انجمن سیمان :

قیمت سیمان باید آزاد شود

قیمت سیمان باید آزاد شود به گزارش زمین دار شو دبیر انجمن سیمان اظهار داشت: با عنایت به این که ظرفیت سازی برای تولید سیمان بیشتر از نیاز کشور و بخش صادرات است، دیگر نباید قیمت این کالا سرکوب شود.عبدالرضا شیخان در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد لزوم آزادسازی قیمت گذاری سیمان، عنوان کرد: با عنایت به این که ظرفیت سازی برای تولید سیمان بیشتر از نیاز کشور و بخش صادرات است، دیگر نیازی به قیمت گذاری این کالا نیست.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: این کالا باید خود کشف قیمت شود و به فروش برسد. اینکه بخواهیم قیمت سیمان را سرکوب نماییم و در حدی نگه داریم که امکانپذیر نباشد به تولید لطمه وارد می شود.
وی خاطرنشان کرد: در جایی که نرخ تمام عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده تولید افزایش چشمگیر داشته است، اینکه بخواهیم قیمت یکی از مصالح ساختمانی با اهمیت را سرکوب نماییم، هیچ اتفاق خوشایندی برای صنعت نمی افتد.
شیخان با اشاره به اینکه سایر مصالح ساختمانی افزایش قیمت داشتند و جزو قیمت گذاری هم نیستند، اظهار داشت: در میان مصالح ساختمانی تنها کالای با اهمیتی که قیمت گذاری می شود، سیمان است.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه وقتی عرضه کالایی مازاد بر تقاضا باشد، نباید قیمت گذاری شود، اضافه کرد: با عنایت به بالا بودن میزان تولید سیمان در کشور، در صورت آزادسازی، قیمت این محصول چندان افزایش نمی یابد و شاید در بعضی موارد شاهد کاهش قیمت هم باشیم.
وی تصریح کرد: در همین راستا و با عنایت به احتمال کاهش تولید سیمان، نامه ای را برای وزیر صمت ارسال کردیم و خواهان تأمین گاز کارخانه ها و آزاد شدن قیمت شده ایم.
متن نامه تولیدکنندگان سیمان به وزیر صمت به این شرح است:
مشکلات و مسائل صنعت سیمان امسال به علت عدم توجه مسئولین به خواسته های به حق این صنعت به حدی بحرانی شده است که اگر چاره آنی جهت رفع معضلات پیش روی این صنعت اندیشه نگردد، اساسا تبعات غیر قابل جبرانی همچون توقف واحدهای تولیدی – تعدیل نیروی انسانی- مسائل اجتماعی ناشی از توقف تولید را در آینده ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود.
جناب آقای وزیر، ما مدیران عامل شرکتهای سیمان در هفت ماه سالجاری باوجود وجود مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه خارجی، تورم شدید قیمت ها، مشکلات ناشی از بیماری کرونا و … با عزمی راسخ و با همت مهندسین، کارگران و سایر عوامل پشتیبانی تولید و با انگیزه تحقق اهداف سال جهش تولید خوشبختانه موفق به افزایش تولید سیمان به میزان ۱۳ درصد و تحویل داخلی ان به میزان ۱۸.۶ درصد به نسبت هفت ماهه مشابه سال ۹۸ گردیدیم ولی به علت عدم همراهی سازمان های دولتی خدمت رسان به بخش تولید (شرکت گاز- شرکت پخش فراورده های نفتی- سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و…) و دریافت تصمیمات غیر کارشناسی توسط سازمان های غیرمرتبط با صنعت، ادامه این روند را به هیچ وجه امکان پذیر نمی دانیم.
مزید استحضار از آغاز سالجاری مسائل و مشکلات پیش روی این صنعت طی مکاتبات مختلف توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بعنوان تنها تشکل رسمی صنعت سیمان در کشور به مسئولین ذیربط در کمیسیون صنایع مجلس، کمیسیون عمران مجلس و آن وزارتخانه منعکس گردیده ولی متأسفانه علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی حاصل نگردید، شاهد برخوردهای قهرآمیز از جانب بعضی از سازمان های زیرمجموعه آن وزارتخانه و برخی از سازمان های خدمات رسان به تولید بوده ایم و متأسفانه به علل مشروحه ذیل می بایستی به تدریج شاهد توقف تولید باشیم.
قیمت فروش سیمان به مصرف کننده نهایی هر پاکت تیپ دو، ۵۰ کیلویی ۱۹۵، ۰۰۰ ریال در جلسات داخلی مجلس شورای اسلامی بدون حضور دبیر انجمن و مد نظر قرار گرفتن هزینه های حمل و سود عوامل توزیع که هیچکدام در اختیار این صنعت نمی باشد، تعیین گردیده (در برخی از استان ها هزینه حمل معادل قیمت فروش سیمان می باشد) که غیر کارشناسی است.
عدم تأمین مازوت به منظور ذخیره سازی در فصول گرم سال توسط شرکت پخش فراورده های نفتی و بروز مشکلات ناشی از قطع گاز در شرایط فعلی ضمن اینکه هم اکنون هم شرکتهای پخش فراورده های نفتی علاوه بر افزایش قیمت مازوت یارانه ای به میزان ۲۵۰ درصد نسبت به سال گذشته، تحویل مازوت را منوط به سپردن ضمانت نامه بانکی معادل ما به التفاوت نرخ یارانه ای (۳، ۰۰۰ ریال) با نرخ آزاد (حدود ۶۰، ۰۰۰ ریال) نموده اند که اجرای این تصمیم علاوه بر اینکه خارج از توان کارخانجات می باشد، سبب افزایش قیمت تمام شده تولید به میزان هر تن ۴۰۰، ۰۰۰ ریال خواهد گردید.
در حالی که قیمت سایر صنایع کانی همچون فولاد- گچ - آهک – آجر و غیره از شمول قیمت گذاری خارج گردیده است، به چه دلیل قیمت سیمان را که سهم ناچیزی (حدود ۱ درصد) در بهای تمام شده ساختمان دارد در مقابل سهم ۲۰ درصدی فولاد، سرکوب می کنید؟
جناب آقای وزیر استدعا داریم با عنایت به موارد فوق الاشاره دستور فرمایند:
الف) در اسرع وقت نسبت به وصل گاز کارخانجات و یا تحویل مازوت بدون دریافت ضمانت و موافقت با افزایش قیمت پایه سیمان به میزان هر تن ۴۰۰، ۰۰۰ ریال در صورت عدم وصل گاز.
ب) با عنایت به افزایش بی رویه هزینه های حمل، قطعات یدکی و مصرفی (فولاد- قطعات آلیاژی- آجرهای نسوز و..) نسبت به افزایش مرحله دوم قیمت پایه سیمان تا آخر آذر ماه جاری اقدام گردد.
ج) آزاد سازی قیمت سیمان از آغاز سال ۱۴۰۰ و تفویض اختیار آن به انجمن به منظور رعایت حقوق تولیدکننده و مصرف کننده
امید است با اجابت خواسته های حداقلی این صنعت، ما را برای انجام رسالتی که بر عهده داریم و آن هم ادامه روند تولید و افزایش تولید سیمان در سال جهش تولید و تأمین سیمان مورد نیاز مصارف داخلی و صادراتی می باشد، یاری فرمایند.


منبع:

1399/09/17
12:12:12
5.0 / 5
958
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک