جزییات اولین جلسه كمیته دستمزد

پیشنهاد مزد منطقه ای رد شد

پیشنهاد مزد منطقه ای رد شد زمین دار شو: در اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار اصرار گروه کارفرمایی برای منطقه ای شدن دستمزد سال 1400 به نتیجه نرسید و قرار شد تا نماینده مرکز آمار گزارش کاملی از هزینه سبد خانوار تهیه و در جلسه بعد ارائه نماید.ناصر چمنی ـ نماینده کارگران در شورای عالی کار ـ در گفت و گو با ایسنا درباره جزئیات نخستین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار اظهار داشت: گروه کارگری با دست پر به جلسه آمده بود و نزدیک به ۷۵ صفحه اقلام مصرفی از قبیل برنج ایرانی و خارجی، گوشت گوسفندی، ماکارونی و اعداد و ارقام مواد خوراکی سبد معیشت کارگران که تماما داده های آن از منابع مرکز آمار استخراج شده بود در قالب یک گزارش کامل ارائه کرد.

وی افزود: در این نشست درخواست کردیم برای آنکه درباب تعیین هزینه سبد معیشت به نتایج بهتری برسیم نمایندگان برخی سازمانها مثل سازمان غذا و دارو و برخی دستگاهها شامل خصوصی یا دولتی به جلسات کمیته مزد دعوت شوند و در به دست آوردن هزینه های سبد معیشت به ما کمک کنند. همین طور قرار شد تا نماینده مرکز آمار در جلسه بعد حضور یابد و گزارش کاملی از سبد هزینه خانوار و مقایسه درصد افزایش قیمتها نسبت به اسفند سال ۹۸ عرضه نماید.

چمنی اشاره کرد: در این جلسه قسمتی از گزارشهایی که از اقلام خوراکی و مصرفی و تورم کالاها و شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک و مقایسه افزایش قیمتهای کالا و سیر صعودی آن در ۸ ماه گذشته جمع آوری شده بود را ارائه کردیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اشاره کرد: معتقدیم درآوردن سبد معیشت باتوجه به شرایط موجود کار تخصصی نمی خواهد؛ شاید ۵ سال قبل نیاز به بحث کارشناسی داشتیم ولی امروز هزینه های سبد معیشت کارگران افزایش یافته و اگر هزینه های امسال را نسبت به سال قبل مقایسه نماییم، اعداد و ارقام کف بازار گویای این واقعیت است.

وی درعین حال از اصرار گروه کارفرمایی برای منطقه ای شدن دستمزد سال آینده کارگران آگاهی داد و اظهار داشت: نمایندگان کارفرمایان بحث مزد منطقه ای را پیش کشیدند که مورد اعتراض قرار گرفت و از دستور کار خارج شد. بیش از ۴۰ سال است که دستمزد کارگران برمبنای ماده ۴۱ قانون کار تعیین می شود و پس نمی توانیم یک دفعه تغییر موضع بدهیم و مزد ۱۴۰۰ را منطقه ای نماییم.

چمنی افزود: تعیین مزد منطقه ای نیازمند کار پژوهشی است و قبل از این هم مقرر شده بود وزارت کار در این زمینه یک کار تحقیقاتی را شروع کند و بررسی های لازم را برای منطقه ای شدن دستمزد در مناطق مختلف صورت دهد پس درخواست گروه کارفرمایی برای تعیین مزد صنوف و مزد منطقه ای در جلسه رد شد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اعلان اینکه زیرساختها برای مزد منطقه ای فراهم نیست، اظهار نمود: اگر بخواهیم وارد این قضیه شویم باید به موضوع پیمانهای دسته جمعی ورود نماییم. درست است که در ماده ۴۱ قانون کار اشاره شده که شورای عالی کار می تواند حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف برمبنای یکسری الزامات تعیین کند ولی در قانون کار موادی هم داریم که از پیمانهای دسته جمعی صحبت کرده است پس برای تعیین مزد منطقه ای یا مزد صنوف زیرساختها از قبل باید فراهم شده باشد. پس باتوجه به زمان اندکی که تا آخر سال داریم، ورود به این مبحث زمان بر خواهد بود و بر این اساس انجام کار پژوهشی برای تعیین دستمزد به شیوه جدید لازم است.

منبع:

1399/10/10
16:43:00
0.0 / 5
639
تگهای خبر: دستگاه , راه , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک