نسبت به دو هفته قبل

مسكن در آگهی ها 5 درصد ارزانتر شد

مسكن در آگهی ها 5 درصد ارزانتر شد زمین دار شو: بررسی نرخهای پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در دو هفته اخیر از کاهش متوسط 5.2 درصدی حکایت دارد؛ در اغلب مناطق قیمتها نسبت به دو هفته قبل 1 تا 13 درصد کاهش یافته و بیشترین میزان افت در منطقه 12 رخ داده است. در منطقه یک نیز ظرف 14 روز قیمتها 3 درصد کاهش نشان میدهد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بررسی تازه ترین وضعیت بازار مسکن شهر تهران نشان میدهد که طی هفته های دوم و سوم دی ماه نرخهای پیشنهادی فروش هر متر مربع آپارتمان بطور متوسط ۵.۲ درصد نسبت به هفته آخر آذر و اول دی کاهش یافته است. این افت در ادامه کاهش پله ای نرخهای پیشنهادی دو ماه اخیر صورت گرفت. در هفت روز ابتدایی آذرماه نیز نسبت به هفته پایانی آبان قیمتها ۱۱ درصد کاهش یافته بود.
به روزترین اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید نشان میدهد از ۱۴ تا ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته پیش از آن قیمت فروش هر متر مربع مسکن در آگهی های مربوط به منطقه یک ۳.۳ درصد، منطقه دو ۲.۹ درصد، منطقه سه ۰.۴ درصد، منطقه چهار ۱.۰۶ درصد و منطقه پنج ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
این اطلاعات که از نرخهای ثبت شده در آگهی ها استخراج شده نشان میدهد طی هفته دوم و سوم دی ماه در مقایسه با دو هفته پیش از آن قیمتها در منطقه شش پایتخت ۷.۷ درصد، منطقه ۹ به میزان ۵.۸ درصد، منطقه ۱۰ بیش از ۶.۶ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۱۳.۵ درصد و منطقه ۱۴ بیش از ۱.۹ درصد درصد افت کرده است.
در عین حال قیمت آگهی ها در منطقه هفت ۲.۷ درصد، منطقه هشت ۱.۱ درصد، منطقه ۱۱ به میزان ۱۵ درصد، منطقه ۱۳ بیش از ۴.۱ درصد، منطقه ۱۵ بیش از ۱.۲ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۹.۸ درصد و منطقه ۲۲ بیش از ۱.۲ درصد طی دو هفته اخیر افزایش یافته است. مناطق ۱۶ تا ۲۰ به سبب پایین بودن تعداد آگهی ها و نبود داده های کافی در این گزارش لحاظ نشده است.
به طور متوسط در ۱۷ منطقه یاد شده از شهر تهران، میانگین قیمت کل ۵.۷ درصد و میانگین قیمت هر متر مربع ۵.۲ درصد طی هفته دوم و سوم دی ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته پیش از آن پایین آمده است.
تعداد آگهی ها نیز بطور متوسط در بازه زمانی مذکور ۳.۳ درصد کمتر شده است. بیشترین افت تعداد آگهی ها در منطقه ۱۱ به میزان ۴۴ درصد و بالاترین رشد در منطقه هفت به میزان ۱۶۲ درصد رخ داده است. این آمار نشان میدهد اقدام برای فروش در منطقه یک ۱۵ درصد، منطقه دو ۵ درصد، منطقه سه ۲۵ درصد، منطقه چهار ۱ درصد، منطقه پنج ۵ درصد، منطقه ۱۱ به میزان ۴۴ درصد، منطقه ۱۳ بیش از ۳۱ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته و از طرف دیگر تعداد آگهی ها در منطقه شش ۱۸ درصد، منطقه هفت ۱۶۲ درصد، منطقه هشت ۱۴ درصد، منطقه ۹ به میزان ۷۴ درصد، منطقه ۱۰ بیش از ۸۳ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۲۷ درصد، منطقه ۱۴ بیش از ۹۵ درصد و منطقه ۲۲ به میزان ۲۶ درصد افزایش نشان میدهد.
تخفیف تا ۱۰ میلیون تومانی در هر متر مربع
چند روز قبل، رئیساتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه فروشندگان مسکن در تهران، متری ۱۰ میلیون تومان تخفیف می دهند و خریدار نیست، اظهار نمود: تعداد فروشندگان چند برابر خریداران است. فروشنده ای که تا دو ماه قبل آپارتمانش را متری ۵۵ میلیون نرخ گذاری کرده بود، حالا ۴۵ میلیون تومان قیمت گذاشته و کسی نمی خرد. آن وقت بعضی سازندگان و فروشندگان می گویند قیمت پایین نیامده است. عده ای هم به عمد یا غیرعمد با ارائه بعضی آمارها به آنها کمک می کنند. این اشتباه است. بگذاریم کسانی که خانه ندارند مقداری نفس بکشند.
قیمت خودرو به سایت ها برگشت/ مسکن هم شاید برگردد
از عصر پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ بعد از ممنوعیت هشت ماهه، قیمت خودرو به پلتفرمهای آگهی آنلاین بازگردانده شد. ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن از اردیبهشت ماه سال جاری به وجود آمده بود. البته هنوز قیمت مسکن در آگهی های اینترنتی قابل مشاهده نیست ولی شنیده می شود که ممکنست نرخهای مسکن هم به سایتها برگردد.
مخالفان حذف قیمتها می گویند که سانسور قیمت، تنها موجب زحمت متقاضیان می شود و راه را برای شفافیت بازار می بندد که به سوءاستفاده برخی سوداگران می انجامد.
با این حال، موافقان عدم درج قیمتها همچون مصطفی قلی خسروی ـ رئیساتحادیه مشاوران املاک ـ با این استدلال که بازار مسکن از آگهی های بدون هویت ضربه می بیند معتقد می باشد که درج قیمت در سایتها منجر به رقابت نرخگذاری در بازار املاک می شود و هرکس هر نرخی دلش بخواهد بر روی خانه خود می گذارد.
به هر ترتیب از عصر پنجشنبه ۱۸ در ماه ۱۳۹۹ قیمت خودرو به آگهی های سایتها و اپلیکیشنها بازگشته و یکی از فعالان سایتهای ملکی به ایسنا اظهار داشت که رایزنیهایی برای درج قیمت مسکن نیز در جریان است و احیانا به زودی ممنوعیت مشاهده قیمت مسکن برداشته خواهد شد.
منبع:

1399/10/23
12:17:49
0.0 / 5
751
تگهای خبر: آپارتمان , اینترنت , راه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک