پارلمان به دنبال طرح توسعه و تولید پایدار فولاد

ریسك ساخت و ساز كاهش می یابد؟

ریسك ساخت و ساز كاهش می یابد؟ به گزارش زمین دار شو به دنبال نوسانات بازار فولاد که ریسک ساخت و ساز را افزایش داده نمایندگان مجلس طرح توسعه و تولید پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده اند که مطابق آن تمام زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شود؛ در این برنامه اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها به ثبت برسد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تعادل بازار فولاد طی یک سال قبل به هم ریخته و از حدود ۲ ماه قبل این بی نظمی تشدید شده است. سازندگان مدعی هستند که تولیدکنندگان فولاد با هدف افزایش قیمت، محصولات خویش را دپو می کنند. واسطه ها هم در این بین از آب گل آلود ماهی میگیرند و قیمت ها را بالا می برند.
قیمت گذاری هایی هم که بعضاً از سوی دولت انجام می شود آنطور که باید و شاید چاره ساز نبوده است. از سوی دیگر نرخ گذاری، صدای سهامداران فولاد در بورس را درمی آورد.
بر این اساس مجلس شورای اسلامی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده است.
حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره این طرح گفته است: این طرح با هدف حذف دلال بازی و رانت از فضای بازار فولاد تدوین شد و هجمه های بوجود آمده ضد آن نشان دهنده هدف گذاری درست مجلس و کمیسیون صنایع و معادن در مبارزه با رانت و فساد در این حوزه می باشد.
نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به اینکه در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد مشکلات موجود به خوبی احصا و راهکارها شناسایی شده است، اضافه کرد: حذف امضاهای طلایی با تشکیل کمیته رصد و پایش بازار فولاد یکی از خصوصیت های مثبت این طرح است چونکه با این کمیته مسئولیت های توزیع شده و تمام اختیارات از حوزه یک دستگاه اجرایی خارج و در اختیار چند دستگاه قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه با طرح ساماندهی بازار فولاد تمام زنجیره فولاد قابل رصد است، افزود: ما به دنبال ساماندهی بازار فولاد و منطقی و واقعی کردن قیمت ها هستیم.
فیروزی افزود: صنعتگران و افرادی که به دنبال سالم سازی و ساماندهی بازار فولاد هستند از طرح کمیسیون صنایع استقبال کردند چونکه این طرح حدود ۴ ماه در کمیسیون صنایع و معادن با حضور فعالان حوزه فولاد، دستگاهای اجرایی و دولتی و کارشناسان این حوزه چکش کاری شده است.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد باید تمام زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، خاطرنشان کرد: هرچند کاستی هایی در بورس برای اجرای این طرح وجود دارد اما سازمان بورس برای رفع این نقصها اعلام آمادگی کرده است؛ به صورت مثال زیرساخت لازم برای عرضه برخی محصولات مانند پروفیل در بورس وجود ندارد که برپایه این طرح این زیرساخت ها باید تامین گردد.
فیروزی با اشاره به اینکه برپایه طرح کمیسیون تمام محصولات زنجیره فولاد باید در سامانه جامع تجارت بارگذاری شود، اظهار داشت: با این فرآیند زنجیره فولاد به صورت مستمر قابل رصد است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد آمده است که اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها درج شود، این امر باعث می شود میزان محصولات موجود در داخل کشور مشخص شود.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس علاوه بر اینکه قیمت گذاری دستوری نیست، کف و سقفی برای عرضه و تقاضا در بورس هم نظر گرفته نشده، افزود: طرح مذکور باعث تعادل قیمت ها می شود.
وی خاطرنشان کرد: از آنجائیکه عرضه محصولات فولادی در بورس هفتگی است، اگر این محصولات به فروش نرود، امکان صادرات فراهم است در واقع مجلس با قاطعیت از صادرات محصولات فولادی بعد از تأمین نیاز داخل حمایت می کند چونکه تولید داخل فولاد دو برابر نیاز کشور است و می توان با صادرات، حلقه تولید را تکمیل کرد.
منبع:

1399/10/28
17:38:43
0.0 / 5
948
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک