افزایش تسهیلات مسكن ملی در انتظار تایید بانك مركزی

احتمال افزایش وام بافت فرسوده به ۱۵۰ میلیون تومان

احتمال افزایش وام بافت فرسوده به ۱۵۰ میلیون تومان به گزارش زمین دار شو در شرایطی که چند روز قبل پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن ملی از ۱۰۰ به ۱۵۰ میلیون تومان عنوان شد، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی احتمال این افزایش برای بافتهای فرسوده هم وجود دارد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، وام واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد است که روز ۱۷ دیماه پیشنهاد افزایش سقف این تسهیلات تا ۱۵۰ میلیون تومان از جانب وزارت راه و شهرسازی به شورای پول واعتبار ارائه و هنوز نتیجه اعلام نشده است.
از سوی دیگر تسهیلات پرداختی به متقاضیان نوسازی در بخش خودمالکی در بافت فرسوده شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان است که ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد پرداخت می شود. اخیرا شرکت بازآفرینی شهری بعنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده سقف این تسهیلات به ۱۵۰ میلیون تومان برسد تا شرایط برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در بافتهای ناکارآمد فراهم گردد.
سهم بافتهای ناکارآمد از طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن ۱۴۵ هزار واحد است که ۱۰۰ هزار توسط بخش خصوصی و ۴۵ هزار واحد توسط دولت ایجاد می شود. با عنایت به افزایش قیمت مصالح ساختمانی به نظر می آید نوسازی در بافتهای فرسوده دشوار شده و بنابراین پیشنهاد افزایش وام مطرح گردیده است.
محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ با بیان این خبر گفته است: در نظر است تا سقف تسهیلات در بافت فرسوده با کم کردن تعداد افرادی که تسهیلات دریافت می کنند، افزایش یابد تا به بدین سان در عدد نهایی اعتبار تخصیصی، تغییری برای مشکل تأمین اعتبار، ایجاد نشود.
معاون وزیر راه و شهرسازی از انجام مکاتباتی در این خصوص با سازمان برنامه و بودجه اطلاع داد و خاطرنشان کرد: چنانچه سازمان برنامه و بودجه موافقت کند، افزایش سقف تسهیلات در بافت فرسوده، عملیاتی و اجرا می گردد.
محمودزاده خاطرنشان کرد: الان تسهیلاتی که پرداخت می شود به ازای هر واحد حدود ۲۵ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد صفر است که این مبلغ با منابع بانک مسکن ترکیب و به وام ۱۰۰ میلیون تومانی تبدیل می شود. ۵۰ میلیون تومان از این منابع با بازپرداخت ۹ درصدی و ۵۰ میلیون دیگر هم با بازپرداخت ۱۸ درصدی از متقاضیان مسکن در بافت فرسوده دریافت می شود.
وی اظهار داشت: تلاش ما این است که مبلغ اولیه که از محل صندوق توسعه ملی است برای هر واحد افزایش یابد تا عدد نهایی به حداقل ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. با این کار درصدد هستیم، ترغیب بیشتری برای مالکان بافت های فرسوده ایجاد شود تا ساخت وسازهای بیشتری برای احیا و اصلاح بافت، مهیا شود.
منبع:

1399/10/30
11:13:31
0.0 / 5
1047
تگهای خبر: بانك , بانك مسكن , تسهیلات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک