اجرای طرح های دانش بنیان برای كاهش واردات نهاده های كشاورزی و دامی

اجرای طرح های دانش بنیان برای كاهش واردات نهاده های كشاورزی و دامی زمین دار شو: در کشور ما، سالانه میلیاردها دلار برای واردات نهاده های کشاورزی و دامی هزینه می شود ولی می توان با اجرای طرح های دانش بنیان این هزینه ها را کم کرد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پروژه های در رابطه با نهال های باغبانی، دام و طیور، کودهای زیستی و آفت کش ها، زیست دریا و آبزیان، واکسن و بهداشت حوزه دام و طیور مورد حمایت قرار می گیرد. در هر یک از این حوزه ها پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال می شود که پس از بررسی ها و تائید، مورد حمایت قرار می گیرند تا به محصول تبدیل شوند.
طرح های اولویت دار امنیت غذایی ستاد توسعه زیست فناوری در چند بخش تامین مواد اولیه دارویی و واکسن و انواع کیت های تشخیصی خلاصه می شوند و تا حالا طرح های زیادی در این عرصه ها به ستاد آمده و مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت تعدادی از آنها به محصول تبدیل گشته اند.
تامین خوراک دام نیز یکی از اولویت های ستاد توسعه زیست فناوری است. جهاد کشاورزی از ستاد درخواست کرده است تا به این حوزه ورود شود و از شرکت های فعال حوزه خوراک دام حمایت های مادی و معنوی به عمل آید.
در این عرصه شرکت هایی هستند که می توانند ۱۰۰ میلیون دلار از واردات کودهای شیمیایی به کشور جلوگیری نمایند.
بدین جهت معاونت علمی در صدد این برآمد تا از شرکت های این حوزه حمایت کند. کشور ما سالانه ۴.۳ میلیارد دلار برای واردات انواع خوراک دام و طیور هزینه می کند که بخش عمده آن شامل بیش از دو میلیارد دلار واردات ۹ میلیون تن ذرت، ۷۰۰ میلیون دلار انواع کنجاله و ۶۰۰ میلیون دلار جوی دامی است.
اگر ۱۰ درصد این میزان را بتوان با اجرای این طرح های دانش ‎بنیان جایگزین خوراک دام تامین کرد، می توان انتظار داشت که واردات قسمتی از نهاده های دامی در سال اول به ارزش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار کم شود و این شروعی برای پوشش بخش عمده این محصولات و تولید آن خواهد شد. در بخش کودها نیز پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری آمده اند و در حال اجرا هستند.
به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش عمده ای از کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه مورد استفاده در کشور وارداتی است. واردات این کودها سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارد. این در حالی است کودهای زیستی به طور متوسط می توانند جایگزین ۳۰ تا ۵۰ درصد مصرف کودهای شیمیایی شوند. اگر بتوانیم کودهای زیستی را جایگزین کودهای شیمیایی نماییم، سود زیادی عاید کشور می شود و محیط زیست نیز کمتر لطمه می بیند.
منبع:

1399/12/02
09:44:48
0.0 / 5
537
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک