اشتغال در آخرین مناظره كاندیداها

از دادن سهام شستا به بازنشستگان تا وام های خرد به زنان كارآفرین

از دادن سهام شستا به بازنشستگان تا وام های خرد به زنان كارآفرین زمین دار شو: هفت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره آخر به ارائه تصویری از برنامه ها و مواضع خود در قبال موضوع بیکاری و اشتغال جوانان پرداختند و مسایلی چون ایجاد اشتغال چهار میلیون نفری و ساماندهی فارغ التحصیلان تا دادن وام های خرد به زنان تحصیلکرده کارآفرین و سهام شستا به بازنشستگان همچون وعده هایی بود که مطرح نمودند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در آخرین مناظره انتخاباتی هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری تلاش کردند تا از فرصت در اختیار خود برای بیان دیدگاهها درباب اشتغال جوانان و حل معضل بیکاری استفاده کنند و به تشریح برنامه های اشتغال خود پرداختند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی از برنامه اشتغال سریع سخن گفت و اضافه کرد: برنامه ای برای اشتغال سریع داریم که با آن نیمی از کسانی که جویای کار هستند در دو سال اول مشغول به کار شوند.

وی با نشان دادن چند نمودار درباب نحوه توزیع منابع و درآمدها در کشور، اظهار داشت: باید دید توزیع منابع در کشور به چه ترتیب است و میزان درآمدها و وضعیت اشتغال در چه وضعیتی است.

به گفته این نامزد ریاست جمهوری، در حالی شاهد افزایش نرخ بیکاری در سراسر کشور هستیم که از اشتغال در بخش تولید درحال کاهش و در بخش خدمات کارمندی درحال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ برنامه و۲۰ پروژه را طراحی نموده، راه حل کاهش بیکاری را در حضور جوانان و تغییر مدل حکمرانی دانست و اظهار داشت: جوانان پای کار هستند، آنها سواد و تجربه آموخته اند و می توانند این کار را انجام دهند.

قاضی زاده هاشمی، تورم را ام المصائب کشور عنوان نمود که موجب بیکاری، از میان رفتن تولید، مهاجرت و جلوگیری از تشکیل خانواده شده است.

این نامزد ریاست جمهوری، اختصاص قسمتی از سهام شستا به بازنشستگان، توسعه مشاغل استارت آپی و بهره گیری از فضای مجازی دراین زمینه را همچون برنامه های خود ذکر کرد.

محسن رضایی دیگر نامزد ریاست جمهوری با تاکید بر گسترش کسب و کارهای خانگی از ایجاد سامانه جمع سپاری عضو برای فارغ التحصیلان و شناسایی توانایی آنان در اقتصاد و فناوری سخن گفت و بر دادن حقوق و ورود آنها به بازار کسب وکار اصرار کرد.

وی با اعلان اینکه پنجاه سال است مشکل بیکاری داریم، اضافه کرد: هم اکنون ۱۶۵ هزار فوق دکترای بیکار داریم که در برنامه ما آنها را در یک سامانه جمع سپاری عضو و از فردای تشکیل دولت در اقتصاد و فناوری گروه بندی می نماییم، ماهانه به آنها حقوق می دهیم و به تدریج وارد فضای کسب وکار می نماییم.

بگفته رضایی، جوانان فرشتگان نجات ایران و مهم ترین سرمایه های ملی هستند که هرجا به آنها میدان داده شده کارهای بزرگی انجام دادند.

سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد ریاست جمهوری از جهش در تولید و تقویت کسب وکار سخن گفت و از تامین حداقل معاش مردم با ارائه کارت خرید برای سه دهک پایین جامعه بعنوان یکی از برنامه های مهم خود یاد کرد.

وی با اشاره به ایجاد چهار میلیون شغل در طول چهار سال، اظهار داشت: هم اکنون بیش از پنج میلیون بیکار داریم و ایجاد چهار میلیون شغل در چهار سال دست یافتنی است.

زاکانی علیرضا نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز در برنامه خود از ایجاد شش میلیون و ۷۰۰ هزار شغل سخن گفت و اشاره کرد: پیاده سازی درست قانون اساسی در حوزه اشتغال و تامین اجتماعی را با جدیت دنبال خواهدنمود.

سعید جلیلی نیز جهش تولید را منوط به جهش صادرات و جهش صادرات را منوط به جهش تعاملات خارجی دانست و با اشاره به ماموریتهای اشتغال دستگاهها اظهار نمود: اگر برای دستگاهی تعریف شود که چند میلیون شغل درست کند آن دستگاه باید خودرا موظف بداند که به ماموریت خود بپردازد.

محسن مهرعلیزاده نیز با تاکید بر افزایش حقوق کارگران برمبنای نرخ تورم اشاره کرد: در کنار ایجاد فضای امن در کشور برای سرمایه گذاری و توجه به معیشت، اشتغال، امنیت شغلی و آزادی های اجتماعی، باید به تولید هم پرداخت چونکه امروز یکی از اشکالات اساسی کشور مسأله تولید و رونق آن و گرایش دادن نقدینگی جامعه به سمت و سوی تولید است.

عبدالناصر همتی دیگر نامزد ریاست جمهوری از اعطای وام های خرد برای زنان کارآفرین و رسیدن به رشد حداقل پنج درصدی اقتصاد بعنوان برنامه های خود یاد کرد و اظهار داشت: بدون افزایش رشد اقتصادی تا حداقل پنج درصد نمی گردد معضل بیکاری را حل و اشتغال ایجاد کرد و بدون سرمایه گذاری هم رشد اقتصادی معنا ندارد.

وی اصرار کرد در دولت او زنان تحصیلکرده ای که دنبال کار آفرینی هستند، شرایط برای انجام امورشان تسهیل خواهد شد.

به گفته همتی زنان سرپرست خانوار مشکلات بسیاری دارند و تعدادی از آنها جزء دهک های پایین جامعه هستند که بجای پخش کردن پول باید بوسیله هدفمند کردن یارانه ها مشکل آنها را حل کرد.

منبع:

1400/03/23
22:46:15
0.0 / 5
144
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک