اجرای عملیات آبنگاری در ۱۶ بندر و محدوده دریایی هرمزگان

اجرای عملیات آبنگاری در ۱۶ بندر و محدوده دریایی هرمزگان هرمزگان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از اجرای عملیات آبنگاری(هیدروگرافی) در ۱۶ بندر و محدوده دریایی این استان اطلاع داد و اظهار داشت: در چارچوب این عملیات، تابحال عمق یابی به حجم ۱۲هزار کیلومتر انجام و نقشه های هیدروگرافی تهیه شده است.علیرضا محمدی کرجی ران بامداد امروز (۳۱ خردادماه) آبنگاری یا هیدروگرافی را علم اندازه گیری مشخصات فیزیکی آب ها و نواحی پیرامونی و توصیف وضعیت آب های قابل دریانوردی دانست و عنوان کرد: هیدروگرافی و نقشه برداری بنادر استان هرمزگان با هدف تهیه نقشه های۱: ۱۰۰۰ به منظور مطالعات رسوب گذاری و ناوبری و کشتیرانی ایمن در نواحی ساحلی و بنادر انجام شده که در صورت نیاز، طرح های لایروبی عملیاتی می شود.

وی ضمن اشاره به انجام عملیات هیدرگرافی در ۱۶بندر و محدوده دریایی استان هرمزگان از دیماه سال ۹۸ تاکنون، تصریح کرد: این محدوده ها شامل بنادر شهید رجایی، شهید باهنر، خلیج فارس، شهید ذاکری و بهمن در جزیره قشم، شهید حقانی بندرعباس، هرمز، لارک، لنگه، جاسک، ابوموسی، سیریک، خور تیاب، کانال ورودی بندر شهید رجایی، مغروقه کنار بندر شهید حقانی و شرق بندرلنگه است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان حجم عملیات عمق یابی در محدوده این استان را شامل ۱۲هزار و ۸۳ کیلومتر اعلام نمود و با تشریح مهم ترین دستاوردهای این پروژه خاطرنشان کرد: عمق یابی و تهیه نقشه هیدروگرافی با مقیاس ۱: ۱۰۰۰، برداشت خط بالاترین حد آب (HWL)و عوارض کمک ناوبری موجود در ساحل تا شعاع صد متری از خط بالاترین حد آب(برداشت داغ آب)، تعیین مختصات سه ایستگاه ساحلی و اتصال به شبکه سراسری سازمان نقشه برداری با جی. پی. اس و ترسیم نقشه ها با منحنی تر از یک متری طبق استانداردهای سازمان نقشه برداری کشور همچون مهم ترین دستاوردهاست.

کرجی ران از انجام عملیات هیدرگرافی در این استان با استفاده از جدید ترین تجهیزات و فناوری های روز دنیا سخن به میان آورد و تجهیزات استفاده شده را شامل جی. پی. اس دو فرکانسه (RTK)، اکوساندر Reson، سرعت سنجDigibar pro، مولتی بیم WASSP، موشن حسگر، توتال استیشن ۸۰۵، شناور قیام، نرم افزار ۲۰۱۰Hypack، نوت بوک و ترازیاب برشمرد.

وی در انتها افزود: در این پروژه ها از دو روش تک پرتوی سینگل بیم ( Single Beam) و چند پرتوی مولتی بیم(Multi Beam ) جهت انجام هیدروگرافی استفاده شد؛ در روش نخست، برای اندازه گیری یک عمق، یک پرتو ارسال شده، زمان رفت و برگشت آن محاسبه شده و عمق آن به دست می آید. روش دوم یعنی مولتی بیم از تکنولوژی های جدید در زمینه برداشت داده های عمق یابی است که سبب تولید و تهیه نقشه های هیدروگرافی دقیق تر و با جزئیات بیشتر در زمان کمتر می شود.
1400/04/01
11:04:11
0.0 / 5
156
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک