با استفاده از بافت های فرسوده محقق می شود

برنامه اجرای نهضت ملی مسکن در داخل تهران

برنامه اجرای نهضت ملی مسکن در داخل تهران با وجود آنکه شهر تهران در مرحله فراخوان برای ثبت نام واحدهای نهضت ملی مسکن قرار ندارد و ساکنان پایتخت باید برای شهرهای اطراف نام نویسی کنند، دولت نوسازی محدوده ۵ هزار هکتاری بافتهای فرسوده، ذیل طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار دارد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، کمبود زمین دولتی در داخل شهر تهران محدودیتهایی را برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در این کلانشهر بوجود آورده است. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی در مرحله نخست از ثبت نام این طرح از متقاضیان ساکن در تهران دعوت کرد تا در شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم ثبت نام کنند.
با این وجود در شهر تهران ۴۹۰۵ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و آمار و ارقام، گسترش روز افزون این محدوده را نشان داده است. بافت فرسوده تهران تا سال قبل ۳۳۸۶ هکتار برآورد می شد که آذرماه سال قبل ۱۵۱۹ هکتار بر مبنای مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی به آن اضافه گردید.
سالهاست دولت و شهرداری به دنبال نوسازی سالیانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده می باشند اما به دلایلی همچون نوسانات اقتصاد کلان، تورم نهاده های ساختمانی و پایین بودن توان ساکنان بافتهای ناکارآمد، این هدف آنطور که باید و شاید محقق نشده است.
اما قانون جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) با ارائه مشوق ها و تسهیلات مناسب، این فرصت را فراهم نموده تا دولت و شهرداری ضمن نوسازی بافتهای فرسوده، ظرفیتی را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در داخل شهر تهران فراهم نمایند.
در این خصوص اخیرا وزیر راه و شهرسازی از برنامه تشکیل کمیته ای مشترک بین این وزارت خانه و شهرداری تهران اطلاع داده و گفته است که برای برخی شهرستان ها مانند زاهدان و چابهار این مورد شروع شده است.
رستم قاسمی درباره استفاده از بافت های فرسوده برای ساخت مسکن اظهار داشت: بافت فرسوده یکی از معضلات جدی کشور است، برپایه آمارها ۶۱ هزار هکتار از اراضی شهری کشور بافت فرسوده است و حدود ۱۲ میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اینکه در قانون جهش تولید مسکن توجه بیشتری به بافت های فرسوده شده است، اضافه کرد: استفاده از این ظرفیت در دستورکار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
همچون ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن که می تواند در اختیار بافت های فرسوده قرار گیرد تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به ازای هر واحد است. الان پیشنهاد پرداخت وام ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان برای شهرهای جدید اطراف تهران داده شده و بر همین مبنا تسهیلات مذکور می تواند به بافت های فرسوده تهران هم تعلق بگیرد. هم اکنون سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در تهران و کلانشهرها برای سازندگان حرفه ای که از تکنولوژی های جدید استفاده می نمایند ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.
منبع:

1400/09/14
22:06:47
0.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک