پول های میلیاردی برای مسکن های نقلی

پول های میلیاردی برای مسکن های نقلی به گزارش زمین دار شو، یک کارشناس حوزه ساخت وساز اظهار داشت: قیمت مصالح فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت خانه را تشکیل می دهد و مهم ترین مساله در قیمت مسکن زمین است که باید برای ساخت مسکن مشکل آن حل شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، افزایش قیمت اجاره بها در تهران سبب شده است نه تنها مردم مجبور به مهاجرت به مناطق پایین تر شهر شوند بلکه تمایل برای اجاره واحدهایی با متراژ پایین و حداقل امکانات هم افزایش پیدا کند تا آنجایی که در میان آگهی های مسکن بخصوص در جنوب شهر میتوان آپارتمان های نقلی یا سوئیت های بسیار کوچک متراژ با سن بالا و حداقل امکانات را دید که عموماً هم از جانب زوج ها یا حتی خانواده های دارای فرزند اجاره می شود. متراژ بعضی از این خانه ها تنها ۲۰ الی ۳۰ متر است!
۴۰ میلیون تومان ودیعه و سه میلیون تومان اجاره ماهانه مبلغی است که برای یک سوئیت ۱۸ متری با عمر بیشتر از ۳۲ سال در منطقه شمیران نو تعیین شده است. در آگهی این ملک آمده است که واحد مذکور می تواند مناسب زوج هم باشد!
وضعیت مسکن عرضه شده در پلت فرم های آنلاین رهن و اجاره نشان داده است برای رهن و اجاره یک واحد میکرو آپارتمان یا سوئیت در تهران با محدوده متراژ ۲۵ تا حدود ۴۰ مترمربع باید دست کم حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نقدینگی داشت که البته برای همین واحد هم باید اجاره پرداخت کرد.
محمد منان رئیسی مدیر پژوهشکده معماری و شهرسازی اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی مهر ضمن اشاره به غیر منطقی خواندن آگهی های واحدهای نقلی در مقابل قیمت های نجومی در بعضی از پلت فرم های داخلی اظهار داشت: بعضی کاربران در شبکه های مجازی آگهی های ملکی انتشار می دهند که متراژ پایین و نرخ کرایه بالایی دارند که منطقی به نظر نمی رسد.
رئیسی مدیر پژوهشکده معماری و شهرسازی اسلامی در ادامه در مورد روند کاهشی قیمت مسکن در بازار، تصریح کرد: طبق بررسی های که از بازار مسکن طی روزهای اخیر انجام شد میتوان گفت قیمت واحدهای مسکونی روند کاهشی داشته و البته این کاهش قیمت منوط به فعالیتهای وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه بیشترین میزان تأثیرپذیری را از بازار ارز شاهد می باشیم.
وی اضافه کرد: همان گونه که می دانیم مسکن در کشورمان جز کالای سرمایه ای به حساب می آید ازاین رو از روند قیمت دلار در بازار تاثیر می پذیرد و به علت کاهش قیمت دلار قیمت مسکن هم در بازار نزولی شده است.
رئیسی در ادامه اظهار داشت: اگر در بازار مسکن عرضه و تولید مصرفی صورت نگیرد در آینده نه چندان دور مجدداً شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. دولت سیزدهم در وعده خود به کندی عمل می کند و امروزه که بیشتر از دو سال از عمر دولت آقای رئیسی گذشته است اتفاقات قابل ملاحظه ای در حوزه مسکن پیش نیامده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: زمانیکه تولید مسکن به اندازه کافی رخ نمی دهد اساسا در چنین پلت فرم هایی شاهد آگهی متراژهای کوچک و قدیمی با قیمت های نجومی خواهیم بود و ادامه چنین روندی در بازار مسکن خطرناک خواهد بود.
وی ضمن اشاره به عرضه مصالح ساختمانی در بورس، اظهار داشت: مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن سهم چندانی ندارد و معضل اصلی در بحث ساخت مسکن تنظیم گری بازار از یک جهت و عدم مدیریت سیاست ها در تأمین زمین از طرفی است و مجموع سهم مصالح در تأمین مسکن حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد است ازاین رو ابتدا باید مشکلات دیگر را حل کرد.
رئیسی با تکیه بر پیشگیری از ورود دلالان به بازار مسکن اضافه کرد: دولت باید ابتدا مشکل زمین را برطرف کند تا دلالان را نقره داغ شوند چونکه به مسکن نباید بعنوان یک کالای سرمایه ای نگاه کرد و الان بیشتر از میلیونها واحد مسکونی و زمین در سطح کشور وجود دارد که متأسفانه صاحبان این ملک ها رهن و اجاره نمی دهند باید قانون جدی هم در این خصوص مصوب و اجرا شود تا سوداگران دست از این کارها بردارند.
وی در ادامه اضافه کرد: مسئولین مربوطه بهتر است به جای مسائل حاشیه ای نقاط ضعف این مساله را پیگیری کنند تا سرعت اجرای کار بیشتر شود و البته در مورد واحدهای خالی باید مالیات وضع شود که قابلیت اجرا داشته باشد.
رئیسی ضمن اشاره به عرضه ملک های سرمایه داران، اضافه کرد: دولت باید واحدهای خالی را شناسایی کند و صاحبان این واحدهای مسکونی را اجبار کند که ملک ها را برای تنظیم بازار مسکن عرضه کنند و در صورت عدم اجرای این روند مالیات سنگینی برای این گونه افراد در نظر داشته باشد.
وی در انتها تصریح کرد: دولت سیزدهم باید ابتدا سرمایه داران را ملزم به عرضه واحدهایشان کند سپس با عرضه مناسب زمین در سطح کشور به ویژه در کلان شهرها قیمت مسکن را بشکند تا دیگر شاهد چنین آگهی های نجومی برای خانه های ۲۵ الی ۳۰ متری در پلت فرم ها نباشیم.منبع:

1402/07/04
13:55:48
0.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک