معاون آخوندی خبر داد؛

تخصیص ۵هزار میلیاردتسهیلات برای نوسازی ۱۰۰هزار واحد مسكونی فرسوده

تخصیص ۵هزار میلیاردتسهیلات برای نوسازی ۱۰۰هزار واحد مسكونی فرسوده زمین دار شو: مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۹ درصد برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسكونی با وام ۵۰ میلیون تومانی در بافت فرسوده اطلاع داد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، هوشنگ عشایری در نشست معرفی جزئیات برنامه ملی بازآفرینی شهری وضعیت محلات صدمه پذیر را شامل ۲ هزار و ۷۰۰ محله در ۵۴۳ شهر عنونان كرد و اظهار داشت: این مجموعه شامل بافت های ناكارآمد میانی (بافت فرسوده)، بافت های تاریخی و سكونتگاههای غیررسمی (حاشیه نشینی) است كه مجموعا ۱۴۱ هكتار از مساحت شهرهای ایران را شامل شده و ۱۹ میلیون نفر معادل ۳۰ درصد جمعیت شهری كشور در این محله ها و بافت های ناكارآمد زندگی می كنند.
وی اضافه كرد: از دیگر خصوصیت های این محله ها افت كیفیت زندگی مانند فقر شهری، گسترش صدمه های اجتماعی، كاهش تاب آوری در برابر بلایای طبیعی بخصوص زلزله، بحران هویت، بحران زیست محیطی و... می گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود اسناد بالادستی در خصوص ضرورت نوسازی و بازسازی بافت های ناكارآمد شهری بخصوص قانون برنامه ششم توسعه و سند ملی نوسازی بافت های ناكارآمد شهری ادامه داد: بر مبنای این اسناد، وزارت راه و شهرسازی، وزارت كشور و شهرداری ها نسبت به احیا و نوسازی سالانه ۲۷۰ محله از بافت های ناكارآمد شهری موظف می باشند.
مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران هدف كلان از اجرای این طرح را ارتقای كیفیت زندگی شهروندان عنوان و اظهار نمود: ارتقاء تاب آوری شهری، كاهش فقر، ارتقاء منزلت اجتماعی و افزایش حكم روایی محلی از دیگر اهداف این برنامه بوده كه اجرای بازآفرینی شهری می تواند در بخش كالبدی به پیشرفت و بهبود و در بخش های اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی به ارتقای محلات منجر شود.
عشایری برنامه ملی بازآفرینی شهری را در سه بخش كلان خدمات روبنایی، مسكن و زیرساخت ها و فضاهای شهری معرفی نمود و اظهار داشت: بخش روبنایی شامل احداث فرهنگسرا، درمانگاه، سالن های ورزشی، كتابخانه، اورژانس، آتش نشانی، پاسگاه پلیس و... می گردد. همینطور بخش بهسازی مسكن هم شامل نوسازی مجموعه های مسكونی و رفع ریزدانگی در محلات خواهد شد. حوزه بهسازی و ارتقاء خدمات زیربنایی هم شامل بهسازی شبكه تاسیسات شهری از قبیل خطوط آب، فاضلاب، برق، گاز، مخابرات و... می گردد.
وی اجرای این برنامه را با استفاده از نهادسازی در محلات مانند خانه محله دانست و تصریح كرد: در ادامه این روند، آموزش هم در كنار جلب مشاركت های مردمی به ساكنان محلات برای توانمندسازی آنها عرضه خواهد شد. نهاد توسعه گر هم در كنار مشاركت عمومی شهروندان و ساكنان محلات هدف، در ابزارسازی برای تامین منابع مالی و حقوقی مورد نیاز اقدام خواهد نمود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اهداف كمی برنامه ملی بازآفرینی را شامل ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی و نهایتا بهسازی و نوسازی ۵۰۰ هزار مسكن در طول ۵ سال عنوان نمود كه هزینه مورد نیاز برای اجرای این برنامه ۴۸ هزار میلیارد تومان است.
به گفته عشایری اولویت اصلی اجرای این برنامه تا آخر برنامه ششم احیا هزار و ۳۳۴ محله مشتمل بر ۵۰ درصد از كل محله های هدف است كه ۶۶ هزار هكتار را شامل شده و ۹ میلیون نفر در این محله ها زندگی می كنند.
مدیرعمل شركت عمران و بهسازی شهری ایران سهم منابع مالی كنشگران بازآفرینی شهری را به تفكیك شامل ۳۱ درصد سهم دولت، ۳۰ درصد سهم شهرداری ها، ۲۹ درصد سهم بخش خصوصی و ۱۰ درصد سهم بانكها دانست و ادامه داد: از مجموع منابع مالی مورد نیاز برای احیا و بازآفرینی شهری بیشترین هزینه در بخش نوسازی مسكن خواهد بود كه ۳۹ درصد را به خود اختصاص می دهد. همینطور سهم خدمات روبنایی ۳۳ درصد، سهم زیرساخت ها ۱۵ درصد، سهم فضاهای شهری ۱۱ درصد و سهم هزینه مورد نیاز برای آموزش و توانمندسازی ساكنان محله های هدف ۲ درصد خواهد بود.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی برآورد كل بودجه مورد نیاز برای ۵ سال اجرای برنامه ملی بازآفرینی از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ را ۱۲۳ هزار میلیارد تومان برآورد كرد وگفت: از این میزان سهم دولت ۳۸ هزار میلیارد تومان، سهم بخش خصوصی ۴۸ هزار میلیارد تومان و سهم شهرداری ها ۳۷ هزار میلیارد تومان است كه با همكاری یكدیگر بودجه مورد نیاز اجرای این برنامه ملی را محقق خواهند كرد.
عشایری ادامه داد: در این طرح ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۹ درصد پرداخت می گردد كه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را دولت با سود صفر درصد و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر را بانكها با سود ۱۸ درصد تامین می كنند كه در مجموع سود این تسهیلات به ۹ درصد می رسد. این مبلغ برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی با وام ۵۰ میلیون تومانی به توسعه گران پرداخت می گردد. همینطور ۵ هزار میلیارد تومان هم سرمایه گذار بخش خصوصی تهیه كرده و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم برای توسعه خدمات روبنایی و تولید فضای كسب و كار تامین خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی میانگین منابع مالی مورد نیاز سالانه برای هر محله را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام نمود و ادامه داد: با اجرای این طرح سالانه ۳۰۰ هزار شغل تولید خواهد شد و شركت عمران و بهسازی شهری ایران هم اراضی خویش را به صورت مجانی در اختیار سرمایه گذار قرار داده و هزینه آن را بعد از تكمیل ساخت و ساز و فروش از مجموع سود سرمایه گذار كسر خواهد نمود.
به گفته عشایری بر مبنای قانون بودجه سال آینده (۱۳۹۷) ۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد تا برنامه ملی بازآفرینی شهری را اجرا نماید.
همچنین تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از محل صندوق پس انداز مسكن یكم با سود ۶ درصد پرداخت می گردد ضمن اینكه دولت ۱۵۰ میلیارد تومان برای ودیعه مسكن ساكنان اختصاص خواهد داد.


1396/12/15
14:03:37
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک