جهانگیری: اقتصاد دانش بنیان تنها جایگزین اقتصاد نفتی است

جهانگیری: اقتصاد دانش بنیان تنها جایگزین اقتصاد نفتی است زمین دار شو: معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر ضرورت توسعه شركت های دانش بنیان در كشور، اظهار نمود: تنها جایگزین اقتصاد نفتی، اقتصاد دانش بنیان و بهره گیری از جوانان تحصیلكرده بعنوان مهمترین سرمایه فعلی كشور است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در نشستی با حضور كارآفرینان، منتخبین استارت آپ ها و واحدهای دانش بنیان كه در پارك فناوری پردیس برگزار شد، با اشاره به اینكه از 100 سال قبل تابحال اقتصاد ایران، همواره اقتصادی نفتی بوده است، تصریح كرد: امروز به اجبار با شرایطی مواجهیم كه باید به سمت كم كردن اتكای اقتصاد كشور از نفت باشیم.
وی با اشاره به اینكه بطور قطع اگر اتكای كشور به نفت كم شود، چالش های پیش رو افزایش می یابد، اضافه كرد: تنها جایگزین اقتصاد نفتی، اقتصاد دانش بنیان و بهره گیری از جوانان تحصیلكرده بعنوان مهمترین سرمایه فعلی كشور است.

جهانگیری اضافه كرد: متاسفانه اقتصاد كشور به صورت جدی به درآمدهای نفتی متكی شد و در مواقعی كه قیمت نفت افزایش پیدا كرد، دولتمردان دغدغه ای برای نحوه اداره كشور نداشتند، چراكه منابع سرشار درآمدهای نفت حتی ضعف های نحوه اداره كشور را می پوشاند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه درآمدهای نفتی اجازه نمی دهد كه حتی ضعف های نحوه اداره كشور مشخص شود و حتی اگر در مقطعی نظام كارشناسی كشور متلاشی و دچار صدمه شود كسی فكر نمی كند كه اتفاق بدی افتاده و به این مورد توجه نمی كند كه تصمیمات نادرست ناشی از ضعف بدنه كارشناسی می تواند آینده كشور را به خطر بیندازد.

جهانگیری با اشاره به اینكه دو خطر درآمدهای نفتی را تهدید می كند، تصریح كرد: یكی از این خطرات این است كه ممكن است روزی درآمدهای نفتی به آخر برسد و كشور را مبتلا به فقر و فلاكت كند.

وی اضافه كرد: زمانی می گفتیم كه چاه های نفت را به روی برخی كشورها ببندیم و باورمان این بود كه كشورهای نفتی می توانند با استفاده از عدم فروش نفت غرب را تنبیه كنند اما در سال های تحریم مشاهده شد كه اتفاق عكس رخ داد و غربی ها با عدم خرید نفت ما را تحریم كردند و در تحریم سقف تعیین كردند كه ایران نتواند بیش از یك میلیون بشكه نفت بفروشد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح كرد: ما به ناچار باید به دنبال آن باشیم كه اتكاء اقتصاد كشور به نفت را كاهش دهیم و رهبر معظم انقلاب هم بارها فرموده اند كه اقتصاد كشور نباید به درآمدهای نفتی متكی باشد.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون بیش از 3 میلیون نفر بیكار در كشور وجود دارد تصریح كرد: ما در منطقه ای هستیم كه رقبای جدی داریم و بعضی از این كشورها بی جهت و گویا از روی توهم برای ما شاخ و شانه می كشند و این در شرایطی است كه ایران جزو قدرتمند ترین كشورهای منطقه است و از نظر توانمندی و تمدن در جایگاه نخست منطقه قرار دارد.

جهانگیری افزود: البته كشوری كه می خواهد چنین موقعیتی داشته باشد باید از اقتصاد قوی برخوردار بوده و اتكاء آن به درآمدهای نفتی كم باشد.

معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: این كه گاهی گفته می گردد اتكاء اقتصاد كشور را از نفت به سمت كشاورزی، معادن و یا توریسم هدایت نماییم ممكن است سفارش خوبی باشد اما كشاورزی و معدن هم نمی تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد.

وی با تاكید بر اینكه مهمترین و اصلی ترین فرصت و سرمایه ایران دانش و مغز جوانان تحصیلكرده كشور است، تصریح كرد: ایران در برخورداری از مهندسین در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد و امروز جوانان تحصیلكرده كشور مجموعه ای هستند كه می توانند بخش زیادی از مشكل اتكاء اقتصاد كشور به درآمدهای نفتی را حل و فصل كنند.

جهانگیری با اشاره به بازدیدهای خود از برخی دانشگاه های كشور خاطرنشان كرد: در بازدید از برخی دانشگاه ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف مشاهده كردم كه مراكز رشد و علم و فناوری در كنار دانشگاه فعال می باشند تا ایده ها را به فناوری و محصول تبدیل كنند.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: هر اقدامی كه بخواهد در كشور صورت گیرد در وهله نخست نیازمند شكل گیری اراده در سطوح بالا است و خوشبختانه مدتی است كه مقام معظم رهبری خود پرچم دار توسعه علم و فناوری در كشور شده اند و دولت هم پای این مورد ایستاده است.

وی ادامه داد: البته متاسفانه هنوز ساختارها، مقررات، قوانین و آیین نامه های كشور همان قوانینی هستند كه برای اقتصاد نفتی تدوین شده اند كه لازم است اصلاحاتی در آنها تولید شود.

جهانگیری تصریح كرد: اصلاح قوانین و مقررات وظیفه ماست و مهم این است كه شركت های دانش بنیان اراده كافی و به ملت و كشور علاقه داشته باشند و خواستار پیشرفت كشور باشند و در مشكلات و موانع شانه خالی نكنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه در یك كشور در حال توسعه وجود موانع و مزاحمت هایی در پیش روی انجام كارهای نو و جدید امری طبیعی است اظهار داشت: البته ما به سرعت به دنبال اصلاح مقررات و قوانین مزاحم خواهیم بود و تلاش خواهیم كرد زیرساخت های لازم و مسیر توسعه را برای شركت های دانش بنیان فراهم نماییم.

وی با تاكید بر اینكه صنعت كشور هم باید مجهز به فناوری های روز باشد، اظهار داشت: متاسفانه ساختارهای بنگاه های اقتصادی كشور ساختارهای فناورانه نیست و تركیب نیروی انسانی در این بنگاه ها نیازمند اصلاح است. تحقیق، توسعه و آموزش نیروی انسانی در این بنگاه ها مناسب نمی باشد و ماشین آلات مورد استفاده در كارخانه ها كهنه هستند و از چنین كارخانه هایی نمی توان انتظار داشت كه محصول رقابتی خارج شود.

جهانگیری با تاكید بر اینكه شركت های صنعتی موجود در كشور باید به علم و فناوری مجهز شوند، خاطرنشان كرد: باید محصول كارخانه ها و شركت های صنعتی محصولی خوب و رقابتی باشد، چراكه نمی توانیم به مردم بگوییم كالاهای موجود را حتی اگر كیفیت مناسب ندارند، خریداری كنید.

معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اینكه اراده دولت بر این است كه مشكلات شركت های دانش بنیان را مرتفع كند، اظهار داشت: دولت مصمم است تسهیلات مورد نیاز پیشرفت شركت های دانش بنیان را فراهم كند تا این شركت ها رشد كنند و در سطح جهان مطرح شوند.

وی با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری برای پشتیبانی از تولید داخلی اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی از كالاهای تولید داخل را احصاء كرده و دولت به همه دستگاه ها و شركت های دولتی ابلاغ كرده است كه حق ندارند كالای خارجی كه نمونه مشابه آن در كشور تولید می شود، خریداری كنند.

جهانگیری با تاكید بر اینكه سیاست های حمایتی از شركت های دانش بنیان باید شفاف و روشن باشد، اظهار داشت: در اراده دلت برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان تردیدی وجود ندارد و نمونه آن این است كه در طرح تسهیلات 12 هزار میلیارد تومانی اشتغال روستایی با سود شش درصد، شركت های دانش بنیان مجاز شده اند كه از این تسهیلات استفاده كنند.

معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اینكه شركت های دانش بنیان باید محصولاتی صادارت محور تولید كنند، اظهار داشت: این مناسب نمی باشد كه در سبد صادراتی كشور، سهم صادرات كالای دانش بنیان عدد غیرقابل ذكری باشد و امیدوارم شركت های دانش بنیان به جایگاهی برسند كه بتوانند محصولات خویش را به آسانی در بازارهای بین المللی عرضه كنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در این نشست با اشاره به اینكه نسل جوانی كه به پا خاسته به دنبال كارآفرینی است و تلاش می كند در جامعه و تفكر اجتماع تغییر تولید كند، اظهار داشت: ما باید محیط كسب و كار مناسب در اختیار این جوانان قرار دهیم تا شاهد توسعه و پیشرفت باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با اشاره به اینكه صنعت بدون علم و دانش و فناوری محكوم به زوال است اظهار داشت: فعالیت های دانش بنیان هم بدون اتصال به بازار محكوم به فنا هستند و بنابراین باید اتصال مناسبی میان صنعت و فعالیت های دانش بنیان تولید شود.

در ابتدای این نشست هم رئیس پارك فناوری پردیس گزارشی از فعالیت ها و اهداف این پارك عرضه كرد و سپس تعدادی از مدیران استارت آپ ها و شركت های دانش بنیان به بیان نظرات و دغدغه های خود پرداختند.




1397/01/07
14:01:28
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: تسهیلات , راه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک