معاون وزیر جهاد خبر داد:

خودكفایی در تولید شكر، كارخانه شكر چابهار ویژه صادرات آسیای میانه

خودكفایی در تولید شكر، كارخانه شكر چابهار ویژه صادرات آسیای میانه زمین دار شو: مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: بندر چابهار فرصت مناسبی برای صادرات كالاهای كشاورزی است كه باید هر چه سریعتر مشكل دسترسی و حمل و نقل كامیون ها و هم خط آهن این بندر برطرف شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، یزدان سیف در مراسم امضای تفاهم نامه احداث كارخانه تصفیه شكر در بندر چابهار اظهار داشت: امسال و سال قبل با عنایت به رشد تولید شكر بی نیاز از واردات بودیم. در سال زراعی گذشته ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن چغندر تولید شد كه ۱۰ درصد آن چغندر پائیزه بوده كه آب سبز مصرف كرده و از منابع آب زیرزمینی كمتر استفاده می نماید.
وی با اشاره به اینكه در سال قبل ۳۵ درصد رشد تولید چغندر داشته ایم اضافه كرد: در سال های گذشته یك میلیون و ۱۴۲ هزار تن شكر از چغندر تولید می كردیم كه نیاز ما به شكر به میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود ولی در سال ۹۶ نزدیك ۲ میلیون تن شكر تولید شد كه در این بخش به خودكفایی رسیدیم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه كارخانه تولید شكر چابهار باید در بخش صادرات فعال باشند اظهار داشت: هم اكنون فاصله قیمت شكر سفید و شكر خام ۶۰ تا ۷۰ دلار است كه فرصت خوبی را برای تولید كننده و صادر كننده شكر فراهم می كند ضمن اینكه افغانستان و آسیای میانه هم بازارهای مناسبی برای خرید شكر هستند و امارات با واردات و صادرات شكر به افغانستان سرمایه گذاری مناسبی در این كشور داشته است.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: سنوات قبل ۲ میلیون تن شكر خام وارد می كردیم كه سبب شد بود صنایع قند و شكر ما تعطیل شود ولی هم اكنون تولید شكر در داخل فعال شده و ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر در بخش صنایع شكر اشتغال بوجود آورده ایم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه به بندر چابهار فراتر از مسئله اقتصادی نگاه می نماییم و توسعه آن را یك وظیفه سیاسی امنیتی می بینیم اضافه كرد: با این حال در مسیر توسعه این بندر و افزایش صادرات از مسیر آن گلوگاههایی وجود دارد كه مهمترین آن مشكل دسترسی و حمل و نقل به بندر چابهار است.
به گفته سیف با عنایت به اینكه به واردات برنج تعرفه بسته شده است فرصت خوبی برای صادرات این محصول فراهم شده اما با عنایت به اینكه مشكل حمل و نقل و دسترسی كامیون ها به این بندر وجود دارد احتمال تغییر مسیر كشتی ها از بندر چابهار وجود دارد چون كه در بندر چابهار به علت مشكل حمل بار رسوب و ماندگاری كالاهای صادراتی و وارداتی بالاست.

1397/03/03
20:18:20
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: حمل و نقل , راه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک