در گفتگو با مهر اعلام شد؛

آخوندی از پیشنهاد راه اندازی سامانه قیمت گذاری مسكن استقبال كرد

آخوندی از پیشنهاد راه اندازی سامانه قیمت گذاری مسكن استقبال كرد زمین دار شو: رئیس كمیسیون عمران مجلس از عرضه پیشنهاد این كمیسیون به وزارت راه و شهرسازی برای تولید سامانه قیمت گذاری مسكن و استقبال آخوندی از این پیشنهاد اطلاع داد.محمدرضا رضایی كوچی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره پیشنهاد كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به وزارت راه و شهرسازی در مورد راه اندازی سامانه قیمت گذاری مسكن تصریح كرد: وزارت راه و شهرسازی با این پیشنهاد مخالفتی نداشت و به دنبال راهكارهایی برای اجرایی شدن آن هستند. اتفاقا وزارت راه و شهرسازی از این پیشنهاد استقبال هم كرده است.
وی اضافه كرد: هم اكنون هیچ نظارتی بر قیمت مسكن نیست و هیچ ضابطه ای ندارد هر كسی هر قیمتی دلش بخواهد و با چانه زنی خودش برای مسكن تعیین می كند. وزیر راه و شهرسازی هم با پیشنهاد تهیه سامانه قیمت گذاری مسكن مخالفتی نداشت. باید این وزارتخانه چنین سامانه ای را تهیه نماید تا بر قیمت ها نظارت وجود داشته باشد.
نماینده مردم جهرم در مجلس با اشاره به اینكه قیمت مسكن در بعضی مناطق بین ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش داشته است كه نشان داده است نه تنها هیچ نظارتی نیست بلكه حتی هیچ حمایتی از مردم بی سرپناه و مستأجر نمی گردد، اظهار داشت: مردم برای خرید به بنگاه های معاملات املاك رجوع می كنند، وقتی با قیمت متری ۱۰ میلیون تومان برای یك منطقه معمولی مواجه می شوند، هیچ كس نیست كه از فروشنده بپرسد آیا این قیمت ها واقعی است یا نه؟ هیچ مرجعی برای مردم وجود ندارد تا این قیمت ها را راستی آزمایی كنند؛ ازاین رو این سامانه می تواند به متقاضیان خرید مسكن، متوسط قیمت هر منطقه را اعلام نماید.
وی تاكید كرد: ما در كمیسیون عمران مجلس پیشنهاد راه اندازی این سامانه را داده ایم و مقرر است وزارت راه و شهرسازی مكانسیم اجرایی آن را طراحی و تدوین كند.
رئیس كمیسیون عمران مجلس درباره سامانه خانه های خالی اظهار داشت: هم اكنون برداشت واحدی از میزان نیاز به مسكن در كشور نداریم. از یك سو دولت معتقد می باشد از نظر تعداد واحد مسكونی، اشباع شده ایم و نیازی به ساخت و تولید واحد مسكونی جدید نداریم از جانب دیگر كمیسیون عمران مجلس و مركز پژوهش های مجلس برداشت دیگری از میزان نیاز به مسكن اعلام می كنند و آن هم این است كه هم اكنون در كشور حدود ۳ میلیون واحد مسكونی كم داریم به اضافه اینكه سالانه یك میلیون واحد جدید هم باید احداث شود. این در شرایطی است كه تعداد ساخت مسكن در كشور به سالانه ۴۰۰ هزار واحد كاهش یافته است.
وی با اشاره به اینكه این مسأله نشان داده است توازن عرضه و تقاضای مسكن به هم خورده است، اظهار داشت: بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسكونی خالی داریم كه برای عرضه این خانه ها به بازار، قانون مالیات بر خانه های خالی را تدوین كردیم ولی این قانون متأسفانه اجرایی نشد و نتوانستیم واحدهای خالی را به كمك رفع مشكل كمبود مسكن بیاوریم. كمبود مسكن سبب افزایش ناگهانی و لحظه ای قیمت مسكن شد و نظارتی هم بر این بازار وجود ندارد.
نماینده مجلس دهم ادامه داد: در حالیكه بر قیمت كالاهای كم ارزش مانند لبنیات نظارت دائمی وجود دارد، اما بر قیمت كالای اساسی و پرارزش برای همه خانوارها نظارت نداریم و مردم نمی دانند برای شكایت از قیمت مسكن به كدام دستگاه رجوع كنند و كدام نهاد متولی قیمت مسكن می باشد. این در شرایطی است كه بخش اعظمی از سبد كالای خانوارها را مسكن تشكیل می دهد.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون دو جلسه با وزیر راه و شهرسازی در مورد قیمت مسكن گذاشته ایم و این هفته هم مقرر است با وزارت راه و شهرسازی در مورد مبحث مسكن نشست برگزار نماییم.

1397/03/29
15:07:16
5.0 / 5
4447
تگهای خبر: راه , عمران , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک