مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

گران فروشی و احتكار در بازار موبایل ادامه دارد

گران فروشی و احتكار در بازار موبایل ادامه دارد زمین دار شو: علی رغم انتشار لیست شركت های دریافت كننده ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات موبایل، گران فروشی و احتكار در این بازار ادامه دارد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، با انتشار فهرست كسانی كه درخواست واردات گوشی با نرخ ارز دولتی داشتند از جانب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و به دنبال آن انتشار فهرست دریافت كنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط بانك مركزی، مشخص شد خیلی از واردكنندگان گوشی تلفن همراه در حالی قیمت گوشیها را در بازار گاها تا دو برابر بالا برده بودند كه ارز با نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومانی دریافت كرده اند. این مورد واكنش مردم و مسئولان را به دنبال داشت؛ سازمان تعزیرات اعلام نمود كسانی كه ارز دولتی دریافت كرده و با نرخ ارز آزاد می فروشند مصداق گران فروشی را انجام می دهند و با تخلف آن ها برخورد می گردد.

به دنبال دستور برای كاهش قیمت گوشی، بعضی از فروشندگان هنوز قیمت ها را پایین نیاورده و از سوی دیگر بعضی از فروش گوشی خودداری می كنند. حتی در مواردی فروشندگان برای نگه داشتن گوشیها، مبادرت به فاكتورسازی كرده تا بدین ترتیب مانع از فروش گوشی به قیمت واقعی شوند و به نظر می آید مترصد فرصتی هستند كه بتوانند گوشیها را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.

در این زمینه محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با اشاره به احتمال احتكار گوشیهای موبایل اظهار نمود: امكان دارد برای ادامه فرآیند واردات، ارز ۴۲۰۰ به گوشی تلفن همراه تعلق نگیرد. مفهوم این مورد برای عده ای این است كه هرچه گوشی با ارز ۴۲۰۰ تومانی موجود در بازار را جمع آوری كرده تا زمانی كه قیمت ها بالاتر رفت بفروشند.

وی همینطور تصریح كرد كه طبیعتا با عنایت به اتفاقاتی كه رخ داده به نظر می آید این مورد اجتناب ناپذیر است و ما یك دوران گذار این چنینی داریم كه بازار به حالت تعادل برسد.

قدم های ایران برای صادرات گاز به اروپا

در حالیكه آمریكا برای حذف ایران از صحنه بین المللی انرژی تلاش می كند، مذاكرات بین ایران و دیگر كشورها همچون كشورهای اروپایی ادامه دارد و ادامه تعاملات انرژی بین ایران اتریش آخرین دستاورد این مذاكرات بوده است.

خروج آمریكا از برجام اما حضور شركت های خارجی به خصوص اروپایی ها را در بازار انرژی ایران با تردید روبرو كرد. در این شرایط امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت كه به همراه زنگنه از دوشنبه به سوئیس و اتریش سفر كرده است از ادامه مذاكرات برای صادرات نفت ایران و تمدید توافقنامه همكاری انرژی بین ایران و اتریش اطلاع داده است.

به گفته وی توافقنامه همكاری بین وزارت نفت جهموری اسلامی ایران و وزارت انرژی و توسعه پایدار اتریش در زمینه همكاری های نفتی، آموزشی و سرمایه گذاری در حوزه انرژی های جایگزین تمدید گردید.

به نظر می رسد نه تنها همكاری های گذشته بین ایران و اتریش مهر تمدید خورده است بلكه پرونده جدیدی هم بین دو كشور در این زمینه باز شده است. در این راستا درباره مباحثی كه درباره صادرات گاز از ایران به كشورهای اروپایی مطرح شده است، اتریش در نظر دارد از حاشیه خزر و از ایران به اروپا گاز صادر شود و صحبت هایی در این باره انجام شده و ایران هم علاقه مند است.

خاموشی ها رفع می شود

خاموشی های اخیر توجه ها را به سمت نیروگاه های تجدیدپذیر جلب كرده است تا جایی كه خیلی از كارشناسان معتقدند كه نیروگاه های تجدیدپذیر می توانند چاره ای برای خاموشی ها باشند چون كه در تابستان با بحران تامین برق مواجه هستیم و بنابراین هم خاموشی هایی اعمال می شود، درحالی كه با عنایت به افزایش چشمگیر تولید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر، این نیروها می توانند با این معضل در كشور مقابله كنند.

در حال حاضر تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر عموما از نیروگاه های خورشیدی و بادی بالغ بر ۶۰۰ مگاوات است كه طبق براوردهای صورت گرفته قرار شده تا آخر سال این عدد به ۱۰۰۰ مگاوات برسد و این در شرایطی است كه ۷۰ درصد تولید برق نیروگاه های تجدید پذیر با وجود اینكه سوخت مصرف نمی كنند در تابستان و همزمان با بیشترین مصرف برق در كشور صورت می گیرد.

در همین راستا صادق زاده، رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق كشور با بیان این كه با افزایش رشد نیروگاه های تجدیدپذیر طی چند سال آینده می توانیم مشكل تامین برق در تابستان را حل نماییم، اظهار داشت: بیش از ۲۰ هزار مگاوات برق در سیستم های سرمایشی كشور برای تامین سرمایش كشور استفاده می گردد و ما بایستی ۲۰ هزارمگاوات نیروگاه برای آن تامین نماییم.

وی اضافه كرد: نیروگاه های خورشیدی همزمان با طلوع آفتاب كه سیستم سرمایشی وارد مدار مصرف می شود، وارد مدار تولید می شوند و اگر ما به اندازه ۲۰ هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی در كشور داشته باشیم، می توانیم بار سرمایشی در كشور را به صورت تضمینی تامین نماییم و دیگر بحران برق در تابستان نخواهیم داشت.

مقدمات انجام سفرهای دریایی در بنادر شمالی ایران فراهم شد

پس از چند سال پیگیری و گمانه زنی سرانجام سازمان بنادر و دریانوردی مقدمات انجام سفرهای دریایی در بنادر شمالی ایران را فراهم نمود.محمد راستاد، مدیرعامل این سازمان، اعلام نموده است كه بعد از ثبت تجربه های موفق در گردشگری دریایی در بنادر جنوبی ایران، این دفعه سازمان بنادر به دنبال آن است كه شرایط را برای شروع به كار شناورهای مسافری و گردشگری در بنادر شمالی كشور فراهم آورد.

بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته شده بندر انزلی بعنوان اولین محل برای انجام سفرهای گردشگری دریایی در خزر مشخص شده است و در صورت پیگیری مقدمات لازم امكان آن وجود دارد كه در دیگر بنادر ایران هم در این حوزه اقدامات جدیدی صورت گیرد.

بررسی دلایل مختلف احتكار كالا

در شرایطی كه خیلی از عرضه كنندگان كالا مانند فروشندگان لوازم خانگی، محصولات خویش را نمی فروشند، رئیس اتاق اصناف اعتقاد دارد كه احتكار نمی تواند درست باشد اما اختفا و نفروختن دلایل مختلفی دارد كه باید بررسی شود.

علی فاضلی - رئیس اتاق اصناف ایران- در پاسخ به اینكه چرا بعضی از واحدهای صنفی كالاهای خویش را عرضه نمی كنند و آیا در این زمینه مسئله ای به نام احتكار یا تخلفات صنفی مانند آن وجود دارد؟ به ایسنا توضیح داد: نمی توان به صورت كامل عرضه نكردن كالا از جانب بعضی از واحدهای صنفی و توزیع كنندگان را رد كرد اما كمبود كالا یا نبود آن در بازار چندان مورد تایید نیست؛ چون كه در بین سه میلیون بنگاه و واحد صنفی بطور قطع امكان تخلف به صورت آشكار یا پنهان وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه عرضه نكردن كالا یك تخلف به حساب می آید، اضافه كرد: مسئله احتكار چندان نمی تواند درست باشد اما این مورد با اختفا تفاوت دارد. در جاهایی كه اختفا صورت می گیرد، بنگاه ها مطمئن به تامین كالای خود برای جایگزینی آن به جای چیزی كه فروخته اند، نیستند؛ ازاین رو باید چنین مسائل و دغدغه هایی را رصد نماییم. مسلما ارزیابی و پایش درست و دقیقی از بازار، انبارها و حتی آنهایی كه كالایشان را عرضه نمی كنند، داشته ایم كه در این زمینه اتحادیه های صنفی پیشگام بوده و هستند

لزوم اصلاح ساختار اقتصادی

یك استاد دانشگاه با اشاره به اینكه بانك مركزی برای اتخاذ سیاست های پولی خود باید استقلال كامل داشته باشد، مسائل اقتصادی پیش آمده را به خاطر مشكلات ساختاری اساسی تر در كشور توصیف كرد. وی تغییر كابینه را در شرایط فعلی چاره ساز ندانست.

سمیه مردانه- مدرس دانشگاه و كارشناس مسائل اقتصادی- با اشاره به اینكه ما دچار یك ساختار اقتصادی غلط هستیم كه سال ها ادامه داشته است، اظهار داشت: برای حل مسائل اقتصادی كشور باید به اصلاح ساختارهای اقتصادی پرداخت و سیاست های كوتاه مدت صرفا به نتایج كوتاه مدت می انجامد. متاسفانه دولت ها برای حل مسائل اقتصادی همین سیاست های كوتاه مدت را دنبال كرده اند، در حالیكه حل مشكلات ساختاری هیچ موقع در سیاستگذاری ها دیده نشده است.

وی با اشاره به اینكه یكی از اشكالات اقتصادی ما عدم استقلال بانك مركزی است، اظهار داشت: بانك مركزی ما باید برای اتخاذ سیاست های پولی خود استقلال كامل داشته باشد؛ در حالیكه این گونه نیست و بانك مركزی بیشتر تابع تصمیم گیری های دولت می باشد.
1397/04/16
17:07:57
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: بانك , راه , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک