منابع اشتغال روستایی در كجا هزینه شود؟

منابع اشتغال روستایی در كجا هزینه شود؟ زمین دار شو: یك كارشناس بازار كار حفظ اشتغال موجود در شرایط فعلی اقتصاد را مهمتر از تولید شغل می داند. او تاكید دارد كه دولت منابع اشتغال روستایی را به جای تولید شغل در روستاهای فاقد منابع آبی در جهت احیای بنگاه های خاموش و شهرك های صنعتی تعطیل شده صرف كند.حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: امروز روستاهای ما برخلاف سنوات گذشته با مشكلات عدیده ای در بحث مسایل زیست محیطی، آب و هوایی و آب و خاك رو به رو شده اند و بنابراین امكان پیاده سازی طرح های اشتغالزا وجود ندارد.

او اظهار داشت: طبعا باید در جایی سرمایه گذاری نماییم كه امكان و فرصت اشتغال وجود داشته باشد چون بیشتر روستاها به علت خشكسالی و بی آبی خالی از سكنه شده و راه مهاجرت به شهرها را در پیش گرفته اند، بنابر این طرح های كشاورزی در این روستاها اساسا قابل اجرا نیست چه رسد به اینكه آنجا زیرساخت ها را فراهم و منابع تزریق نماییم.

این كارشناس بازاركار تصریح كرد: نظر من این است كه با عنایت به اینكه تحریم ها برگشته و شرایط كشور به لحاظ محدودیت ها چندان مساعد نیست دولت تخصیص منابع در روستاها را رها كند و آن را صرف احیای كارخانه ها و بنگاه های خاموش و شهرك های صنعتی كند كه نیمه راكد و نیمه تعطیل فعالیت می نمایند.

به گفته این فعال كارگری، حفظ اشتغال موجود و جلوگیری از ریزش نیروهای كار مهمتر از تولید شغل است، چون شرایط كشور تغییر كرده و باید منابع ملی را با احتیاط هزینه كرد.

حاج اسماعیلی در انتها با تاكید بر اینكه به جای اشتغالزایی در روستاها باید به سمت محرومیت زدایی از آن ها حركت كرد، اظهار داشت: درست است كه خیلی از روستاها به آب و برق و گاز مجهز شده اند ولی همچنان با كمبود منابع طبیعی و آب مواجهند. این امر هم كشاورزی را تحت تاثیر قرار داده و هم سكونت روستاییان را سخت و دشوار كرده است.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم روستایی، عشایری و مرزی و اولویت تاسیس تعاونی در روستاهای دارای مزیت نسبی در دستور كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قرار گرفته و اجرای موفق این طرح باعث كاهش مهاجرت به شهرها و اشتغالزایی در مناطق روستایی و عشایری می گردد. سال قبل مجلس با تصویب برداشت مبلغ یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی، برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی موافقت نمود كه از این میزان ۱۲ هزار میلیارد تومان بعنوان پشتوانه اجرای طرح "روستا تعاون" با اولویت مناطق مرزی و عشایری و برای اشتغال در مناطق محروم روستایی و شهرهای كمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شد.
1397/04/31
13:15:55
5.0 / 5
4903
تگهای خبر: اشتغال , راه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک