گزارش زمین دار شو به نقل از مهر؛

نگاه مستاجران به كاهش نرخ ارز، قیمت مسكن هم كاهش خواهد یافت؟

نگاه مستاجران به كاهش نرخ ارز، قیمت مسكن هم كاهش خواهد یافت؟ زمین دار شو: كارشناسان معتقدند كاهش نرخ ارز در صورتیكه بر كاهش قیمت بعضی از نهاده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل كردن قیمت تمام شده تولید مسكن، منجر به افت قیمت مسكن شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر در حالیكه خیلی از سیاست گذاران حوزه مسكن اثرگذاری نوسانات بازارهای ارز و سكه بر جهش قیمتی مسكن را توجیه پذیر نمی دانند، برخی مسئولان بخش اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی افزایش قیمت مسكن در ماه های گذشته را ناشی از تلاطمات ارزی معرفی كردند.
پروانه اصلانی، معاون مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره اثرگذاری بازار مسكن از بازارهای موازی اظهار نمود: دیدگاهی كه مخالف برهم كُنشی قیمت ارز بر مسكن می باشد، از جایی ناشی می گردد كه برخی معتقدند مسكن كالایی است كه نهاده های به كار رفته در آن وارداتی نیست و در داخل تولید می شود؛ ازاین رو تحت تأثیر نرخ ارز قرار نمی گیرد. این در شرایطی است كه قیمت مسكن، هم به لحاظ وارداتی بودن برخی نهاده های آن و هم از نظر سرمایه ای بودن، تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد.
با این توصیف، با آغاز روند كاهشی نرخ ارز به دنبال اعلام سیاست های جدید ارزی دولت، این سؤال پیش می آید كه آیا قیمت مسكن هم كاهش خواهد یافت یا خیر؟
بسیاری از كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند اگر این روند كاهشی ارز، سبب كم شدن قیمت تمام شده تولید مسكن با استفاده از ارزانتر شدن نرخ نهاده های ساختمانی شود، نرخ مسكن نوساز را در روند ثابتی نگه می دارد.
عبده تبریزی: اثرگذاری مستقیم نوسانات ارز بر بازار مسكن تصور اشتباهی است
حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در تأمین مالی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره اثرگذاری كاهش قیمت ارز بر قیمت مسكن اظهار نمود: درك بازار این است كه مردم فكر می كنند قیمت زمین و مسكن هم با قیمت ارز باید بالا و پایین شود. درست است كه وقتی قیمت ارز بالا می رود، قیمت برخی دیگر از كالاها همچون مسكن هم افزایش می یابد اما باید توجه نماییم زمین و مسكن كالای قابل معامله (Tradeable) و خرید و فروش نیست.
وی افزود: با بالا و پایین شدن قیمت دلار، قیمت خودرو هم دچار نوسان می گردد چون خودرو كالایی است كه می توان آن را وارد یا صادر كرد. اما زمین و مسكن كالایی هستند كه واردات و صادرات ندارند.
عبده تبریزی اضافه كرد: ازاین رو این توقع كه قیمت زمین و مسكن عینا با بالا و پایین شدن قیمت ارز، از آن تقلید كند، به نظر من تصور درستی نیست. اینگونه نیست كه اگر نرخ ارز دو برابر شود، قیمت مسكن هم دو برابر می گردد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: وقتی نرخ ارز افزایش می یابد، قیمت آن بخش از مصالح ساختمانی كه به ارز وابسته است افزایش می یابد، قیمت مسكن هم كمی افزایش می یابد اما نه به همان نسبت تغییرات قیمت دلار.
تیمور رحمانی: جذابیت بازار ارز كم شود، مسكن گرانتر خواهد شد
تیمور رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره برهم كنشی ارز و مسكن خاطرنشان كرد: كاهش نرخ ارز بر قیمت مسكن تأثیر معكوس دارد به این معنا كه افزایش نرخ ارز سبب گرانتر شدن مسكن می گردد.
وی افزود: قیمت مسكن كمی پیش از آغاز نوسانات ارزی، افزایش خویش را از آذرماه سال قبل آغاز كرده بود؛ گرانتر شدن مسكن به علت رشد نقدینگی است كه سبب «هُل دادن» قیمت ها به سمت بالا می گردد.
این اقتصاددان اظهار داشت: مسكن در آغاز راه افزایش قیمت ها بود كه شرایط اقتصاد كشور سبب شد كه بخش زیادی از نقدینگی به سمت بازار سكه و ارز هجوم بیاورد، و اتفاقا هم رشد قیمت و هم تعداد معاملات مسكن تا حدودی متوقف گردید. حال كه خیلی ها از سكه و ارز بعنوان بازارهای سودده ناامید می شوند، به بازارهای سهام و مسكن رو می آورند. ازاین رو باید در انتظار رشد قیمتی سهام و مسكن باشیم.
گرانی مسكن به خاطر رشد نقدینگی بود نه افزایش نرخ ارز
وی توضیح داد: وقتی نرخ ارز افزایش می یابد، با استفاده از افزایش هزینه های تولید بر قیمت مسكن هم اثر گذاشته و قیمت مسكن بالا می رود. ازآنجایی كه این افزایش قیمت، عموما به واحدهای مسكونی جدید تعلق می گیرد، درنتیجه گرانتر شدن مسكن ارتباطی به افزایش مصالح و نهاده های ساختمانی ندارد بنابراین افزایش تقاضا است كه سبب گرانی مسكن می گردد.
به گفته استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با عنایت به اینكه افزایش تقاضای خرید مسكن، از افزایش نقدینگی سرچشمه می گیرد، حال اگر راه این نقدینگی از ورود به ارز و سكه متوقف شود خود به خود مسكن را جایگزین می كند.
رحمانی اضافه كرد: كار چندانی نمی توان برای مقابله با حركت نقدینگی به سمت مسكن و درنتیجه گرانتر شدن آن انجام داد بهتر هم هست كه جلوی آن را نگیریم، چون حركت نقدینگی به سمت مسكن بهتر از حركت آن به سمت ارز و سكه است.
وی با اشاره به افت شدید سرمایه گذاری در مسكن طی چند سال گذشته، اظهار داشت: كاهش سرمایه گذاری در مسكن می تواند در آینده اجاره بها را به شدت تحت تأثیر قرار دهد ازاین رو شاید حركت نقدینگی به سمت مسكن كمك نماید تا حدودی سرمایه گذاری در این بخش از نظر ساخت و ساز هم بیشتر شود.


1397/05/17
15:48:29
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: راه , سرمایه گذاری , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک