چشم انداز بازار كار در سال جاری

افزایش تعداد جویندگان كار در سال ۹۷

افزایش تعداد جویندگان كار در سال ۹۷ زمین دار شو: پیش بینی می گردد امسال بیش از ۸۴۰ هزار نفر به جمعیت فعال كشور افزوده شود كه ۸۰ درصد آنان را جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل خواهند داد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، جمعیت ایران در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۸۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر افزایش می یابد. این افزایش عموما در گروه های سنی تا ۹ سال و ۳۰ تا ۶۴ ساله روی داده و به معنای افزایش متقاضیان كار است.

بر اساس آمارها حدود ۷۰ درصد متقاضیان جویای كار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهد و سالانه بیش از یك میلیون نفر به بازار كار ایران افزوده می گردد. هدف گذاری برنامه ششم توسعه هم دولت را مكلف كرده تا آخر برنامه، نرخ بیكاری را به ۰.۸ درصد برساند و وزارت كار در این راستا طرح اشتغال فراگیر را در دستور كار قرار داده است.

كارشناسان بر این باورند كه امروزه با پدیده "بیكاری تجمعی" مواجهیم كه نشان داده است در گذشته فرصت های شغلی خیلی از دست رفته و آمار بیكاران از حد معمول بیشتر شده است.

به طور طبیعی خلق فرصت های شغلی جدید برای كاهش نرخ بیكاری سالانه به میزان ۰.۸ درصد در طول برنامه ششم توسعه نیازمند افزایش تعداد شاغلان به بیش از ۹۵۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ است.

به اعتقاد كارشناسان و صاحبنظران اقتصادی، بیكاری هم در سطح خرد و كلان، نتایج منفی بسیاری به دنبال دارد و فرد و جامعه را با چالش ها و صدمه های مختلف روبه رو می كند.

در سطح خرد، بیكاری، دسترسی فرد و خانواده به امكانات مورد نیاز را كاهش می دهد؛ درنتیجه رفاه خانوار به سطحی پایین تر از سطح حداقل معیشت تنزل یافته و سایر اعضای خانواده با محدودیت بیشتری مواجه می شوند.

هادی ابوی - فعال حوزه كار، درباره آثار و نتایج بیكاری به ایسنا می گوید: فقر و تبعیض دو عامل موثر در تولید بیكاری هستند كه با افزایش آن ها، افراد بیكار از نظر درآمدی به شدت تنزل می یابند.

او می گوید: بیكاری باعث هدر رفتن سرمایه های انسانی یك جامعه می گردد و مهاجرت گسترده و فرار مغزها را به دنبال دارد.به اعتقاد این مقام مسئول كارگری، بیكاری فارغ التحصیلان اثرات مخرب تری بر توسعه اقتصادی كشور دارد؛ چراكه یكی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیل كرده ها و فرار مغزها، بیكاری فزاینده نیروی انسانی تحصیل كرده است و با خروج آن ها از كشور، جامعه عملا از وجود نیروهای ماهر و متخصص باز می ماند.

ابوی همینطور افزایش نرخ بیكاری را باعث بالا رفتن بار تكفل دانسته و می افزاید: وقتی بار تكفل در خانوار بالا برود، سطح پس انداز در جامعه به همان نسبت كاهش می یابد؛ درنتیجه این مورد سبب می گردد اقتصاد كشور برای انجام سرمایه گذاری های مورد نیاز با كمبود منابع مالی روبه رو شود و به رشد و توسعه دست نیابد.

از نگاه او، دولت در شرایط موجود با اجرای طرح هایی نظیر كارورزی فارغ التحصیلان، گسترش مشاغل خانگی و اجرای طرح اشتغال فراگیر تلاش می كند شتاب فزاینده بیكاری در كشور را كاهش و متقاضیان بازار كار را ساماندهی كند.

بر اساس گزارشی كه معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران از چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ عرضه كرده است، دولت در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع عمومی برای انجام مداخلات توسعه ای و كمك به طرح های سرمایه گذاری اشتغالزا در قالب بلاعوض، یارانه سود و كارمزد تسهیلات پیش بینی كرده است.

همچنین قانون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۷ تداوم یافته و بخش عمده ای از پرداخت منابع با استفاده از سیستم بانك های عامل در نیمه اول سال ۱۳۹۷ صورت گرفته كه در جهت دهی منابع مالی به مناطق روستایی و عشایری به خصوص كسب وكارهای غیر كشاورزی و فعالیت های صنایع تبدیلی و تكمیلی در مناطق روستایی و عشایری موثر واقع شده است.

در كنار این حمایت ها، منابع مالی لازم برای تداوم برنامه مداخلات توسعه ای دولت در بازار كار در قالب مهارت آموزی و كارورزی و همینطور طرح مشوق های بیمه سهم كارفرمایی در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ لحاظ شده است و با تامین اعتبار لازم برای این نوع سیاستگذاری ها انتظار می رود روند اشتغالزایی فعلی در كشور حفظ شود.

وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در جهت رفع دغدغه بیكاری و اشتغال جوانان در تلاش است با صدمه شناسی وضع موجود و شناسایی ظرفیت های مناطق مختلف، شرایط بازار كار را به سمت و سوی اشتغال مولد و پایدار سوق دهد؛ بر همین مبنا طرح تكاپو، طرح اشتغال فراگیر، طرح روستا تعاون، ساماندهی فارغ التحصیلان دانشگاهی و پشتیبانی از كسب و كارهای خرد و خانگی را در دستور كار قرار داده است.
1397/05/26
13:10:19
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: اشتغال , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک