كار و تعاون در هفته ای كه گذشت...

وام ۵۰۰۰۰۰۰ تومانی در انتظار بازنشستگان كشوری

وام ۵۰۰۰۰۰۰ تومانی در انتظار بازنشستگان كشوری زمین دار شو: بهره برداری ۳۶۵ طرح ملی با تسهیلات صندوق كارآفرینی امید، اختلاف ۱۶ میلیون تومانی درآمد خانوارهای شهری و روستایی، ثبت نام وام پنج میلیون تومانی بازنشستگان كشوری و تولید ۲۵۳ شركت تعاونی در مردادماه از مهمترین خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون، به حساب می آید.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هفته ای كه گذشت با آغاز هفته دولت همراه شد و افتتاح خیلی از پروژه های ملی و استانی را رقم زد. همچون این پروژه ها، افتتاح ۳۶۵ طرح ملی با استفاده از اعتبارات صندوق كارآفرینی امید بود. آنطور كه اصغر نوراله زاده - مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید - گفته این پروژه ها با اعتباری بالغ بر ۹۲ میلیارد تومان از محل منابع صندوق به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه كرد: عملیات اجرایی ۳۹ طرح هم از هفته دولت شروع شده كه پرداخت تسهیلات آن ها از این هفته دنبال می گردد.

مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید در ادامه به اجرای طرح اشتغال روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: ظرفیت كسب وكارها در روستاها با اجرای این طرح به خوبی در حال شكل گیری است. البته تخصیص منابع به تنهایی كافی نیست و باید توانمندسازی روستاییان و اتصال آن ها به شبكه بازار را هم مورد توجه قرار بدهیم و امكان اتصال محصولات افرادی كه شناسایی و آموزش داده می شوند، فراهم نماییم.

به اعتقاد وی، سیاستگذاری دولت در این زمینه موفق بوده و هدف گذاری توسعه كسب و كار روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی محقق شده است.

همچنین در هفته ای كه گذشت مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری از ثبت نام اینترنتی بازنشستگان برای وام ۵۰۰۰۰۰۰ تومانی اطلاع داد.

آنطور كه جمشید تقی زاده گفته اعتبار تسهیلات وام ضروری بازنشستگان صندوق بازنشستگی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است و این وام به مبلغ ۵ میلیون تومان از جانب بانك صادرات به ۴۰۰ هزار بازنشسته كشوری اعطا می گردد.

وی اضافه كرد: این تسهیلات قرض الحسنه و با كارمزد سالانه ۴ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه است كه بعد از دریافت وام از حقوق وام گیرنده كسر می گردد. همینطور مبلغ وام تنها به حساب بانك صادرات متقاضی كه در سیستم احكام درج شده و از آن حقوق می گیرد واریز خواهد شد.

ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان كشوری از روز پنجشنبه اول شهریورماه شروع شده و تا ۳۱ شهریور ۹۷ به مدت یك ماه صرفا در سایت صندوق بازنشستگی كشوری به نشانی cspf.ir ادامه خواهد داشت.

اختلاف ۱۶ میلیون تومانی درآمد خانوارهای شهری و روستایی خبری بود كه از جانب سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اعلام گردید.

به گفته انوشیروان محسنی بندپی، متوسط درآمد خانوار شهری برپایه گزارش مركز آمار ایران، ۳۶ میلیون تومان در سال و متوسط درآمد خانوار روستایی ۲۰ میلیون تومان است كه نشان داده است فاصله عمیقی بوجود آمده و مهاجرت روستاییان به شهرها را به دنبال داشته است.
رویداد دیگر این هفته، برگزاری جلسه شورای عالی اشتغال بود كه با دستور كار طرح اشتغال روستایی در محل وزارت كار برگزار گردید.

سرپرست وزارت كار در این نشست تصریح كرد كه اگر زمینه اشتغال در روستاها را فراهم نماییم، حاشیه نشینی كاسته می شود و بردن منابع به سمت اشتغال روستایی منجر به تولید اشتغال می گردد.

وی اضافه كرد: تاكید رییس جمهور این است كه تسهیلات اشتغال روستایی به صورت دقیق رصد شود تا به اشتغال موقتی و ناپایدار منجر نشود.

عیسی منصوری - معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار - هم در این نشست از پرداخت ۵۰ درصد منابع اشتغال روستایی اطلاع داد و اظهار داشت: از رییس جمهور درخواست كردیم تا مرحله دوم تخصیص منابع با سرعت بیش تری آغاز و از سوی سازمان برنامه و بودجه به بخش های مربوطه ابلاغ شود.

به گفته معاون وزیر كار تابحال ۵۲۰۰ میلیارد تومان از منابع و تسهیلات اشتغال روستایی مصوب و پرداخت شده است. تولید رشته های جدید متناسب با نیازهای بازار كار در حوزه مشاغل خانگی از دیگر خبرهای این هفته، ایجاد رشته های جدید متناسب با نیاز بازار كار بود كه از جانب رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی اعلام گردید.

مهناز امامدادی می گوید: در سال های اخیر حضور و مشاركت متقاضیان مرد در فعالیت های خانگی افزایش یافته و این امر باعث خروج نگاه جنسیتی به حوزه مشاغل خانگی شده است.

به گفته وی با عنایت به ورود و افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی در این حوزه، ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی به ایجاد رشته های جدید متناسب با نیازهای بازار كار اقدام نموده است.

او می گوید: گام اول در شروع فعالیت خانگی، ارزیابی و بررسی توانمندی های افراد است و در كنار این امر، ارزیابی دقیق مزیت های نسبی و رقابت منطقه ای و نیازهای بازار برای توسعه و رشد مشاغل خانگی حائز اهمیت می باشد.

مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از ثبت و تشكیل ۲۵۳ شركت تعاونی در كشور در مرداد سال جاری اطلاع داد.

بر اساس گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون در مردادماه امسال، تعداد ۲۵۳ شركت تعاونی تشكیل و ثبت شده كه وضعیت فعالیت آن ها در حال بهره برداری یا در دست اجراست.

بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی ها نشان داده است كه بیش ترین تعداد تعاونی تشكیل و ثبت شده مربوط به خراسان رضوی و بیش ترین اعضای تعاونی مربوط به گرایش "كشاورزی" و "صنعت" بوده است.
1397/06/08
19:38:01
5.0 / 5
4812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک