رئیس اتاق تهران مطرح كرد؛

سرمایه گذاری در بندر رجایی و فرودگاه امام

سرمایه گذاری در بندر رجایی و فرودگاه امام به گزارش زمین دار شو رئیس اتاق تهران اظهار داشت: بخش خصوصی آمادگی دارد برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های حمل و نقل كشور سرمایه خارجی جذب نماید.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، مسعود خوانساری در همایش لجستیك با اشاره به مشكلات و ضعف های ایران در بخش حمل و نقل اظهار داشت: امروزه همه ما شاهدیم كه تركیه به عنوان هاب هوایی منطقه تبدیل شده و نه تنها خیلی از پایتخت های كشورهای مختلف بلكه به دیگر شهرهای آن هم پرواز دارد. دبی و قطر هم در حال تبدیل شدن به چنین جایگاهی هستند. این در شرایطی است كه فرودگاه امام خمینی از نظر ارتفاع نسبت به سطح دریا بهترین جایگاه را برای تبدیل شدن به هاب هوایی منطقه را دارد.
خوانساری اضافه كرد: ایران از لحاظ موقعیت بنادر هم می تواند به عنوان هاب دریایی تبدیل شود چون كه با هفت كشور محصور در خشكی با جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ میلیون نفر همسایگی دارد اما خیلی از كالاها به بنادر جنوبی خلیج فارس رفته و سپس از آنجا به ایران و دیگر كشورهای منطقه منتقل می گردد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی تهران با اشاره به نقش موثر تحریم ها در وارد آمدن به فشار اقتصادی كشور ادامه داد: هم اكنون در بنادر جنوبی خلیج فارس بیش از ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار در دست توسعه بنادر، سرمایه گذاری شده است. اما سرمایه گذاری در بنادر ایران كمتر از یك میلیارد دلار است كه نشان داده است باید تلاش كنیم سرمایه های خارجی را هم در بخش ساخت بنادر و هم در بخش كشتیرانی جذب كنیم تا در یك دوره دراز مدت سهم بیشتری از جابجایی كالا در بنادر داشته باشیم.
وی با اشاره به سرمایه گذاری خوبی كه در شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شده است تاكید كرد: این شركت بخش زیادی از حمل و نقل دریایی كشور را انجام می دهد اما اگر در بنادر بتوانیم سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم می توانیم لاینرهای بزرگتری را به ایران بیاوریم.
نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به اینكه در حوزه هوایی بیشترین ضربه را از تحریم ها خوردیم خاطرنشان كرد: امیداریم با اقدامات ۲ سال اخیر، بخشی از كمبودهای ناوگان هوایی را جبران كنیم اما از نظر فرودگاه ها نیازمند توسعه هستیم به خصوص سرمایه گذاری در فرودگاه امام از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
وی در مورد حمل و نقل جاده ای تصریح كرد: بخش جاده عمده حمل و نقل كشور را برعهده دارد و ۹۰ درصد آن در دست بخش خصوصی است اما مهمترین مشكل این بخش مبحث كمبود پیمایش بار جاده ای است.
خوانساری اضافه كرد: هم اكنون متوسط پیمایش كامیون در جاده ۷۰ هزار كیلومتر در سال است كه یك سوم پیمایش عمومی دنیا است. بنابراین قیمت تن-كیلومتر در ایران بالاست و بر روی همه بخش های اقتصادی- خدماتی و صنعتی تأثیر منفی دارد.
به گفته رئیس اتاق تهران علیرغم اینكه حمل و نقل جاده ای در دست خصوصی است اما در این بخش رقابت وجود ندارد و شركت های حمل و نقل كالا به دنبال خرید و توسعه ناوگان جاده ای نیستند.
وی با انتقاد از ثابت ماندن رشد حمل و نقل در كشور در رقم ۷ درصد در طول سالهای گذشته اظهار داشت: یكی دیگر از مشكلات این بخش علاوه بر كم بودن درصد رشد آن خارج شدن سود حاصل از این بخش و ورود آن به دیگر بخشهاست. هم اكنون سودی كه از حمل و نقل به دست می آید در خود این صنعت سرمایه گذاری نمی شود و به سایر بخش های اقتصادی منتقل می گردد.
نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به اینكه حمل و نقل موتور محركه اقتصاد است ادامه داد: با عنایت به مشكلاتی كه دولت دارد، بودجه دولتی نمی تواند برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل استفاده گردد و در این خصوص باید از سرمایه گذاری خارجی و بخش خصوصی استفاده كنیم.
وی تاكید كرد: بخش خصوصی آمادگی دارد با تولید كنسرسیوم با كشورهای خارجی در حوزه حمل و نقل دریایی در دو بندر شهید رجایی و امام خمینی و همینطور در حوزه حمل ونقل هوایی در بخش فرودگاه امام خمینی سرمایه گذاری كند. حتی در این دوره كه فشارهای خارجی وجود دارد كه خارجی ها به ایران نیایند بخش خصوصی می تواند سرمایه های خارجی را جذب كند.
خوانساری در بخش دیگری از اظهارات خود درمورد مشكلات حمل و نقل جاده ای تصریح كرد: اگر بتوانیم در بخش جاده، راننده ها را به شركت های حمل و نقل كالا متصل كنیم، تا میزان پیمایش آنها افزایش یابد، قیمت تمام شده كالا كاهش خواهد یافت. هم اكنون قیمت یك دستگاه اتوبوس با كامیون نو تقریبا برابر است اما اتوبوس سالانه ۲۲۰ هزار كیلومتر پیمایش دارد اما یك دستگاه كامیون در سال به طور متوسط ۷۰ هزار كیلومتر پیمایش دارد كه سبب شده قیمت تمام شده حمل و نقل بالاتر رفته و نتوانیم با كامیون های كشورهای همسایه از جمله تركیه و حتی افغانستان رقابت كنیم.
 

1396/08/14
21:36:30
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: جاده , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک