مهر خبر می دهد؛

دسترسی آزاد به اطلاعات آمار بازار مسكن

دسترسی آزاد به اطلاعات آمار بازار مسكن زمین دار شو: در حالی كه وزیر راه باابلاغ بخشنامه ای، مدیران خویش را ملزم بر برقرار شدن جریان آزاد اطلاعات تاكید كرده، معاونت مسكن این وزارتخانه اطلاعات بازار مسكن ۲ ماه گذشته را هنوز عرضه نداده است.



به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش مسكن مسئولیت تولید آمار مربوط به این بخش را هم برعهده دارد؛ آماری كه وضعیت بازار مسكن را ترسیم می كند و می تواند برای فعالان این بخش به خصوص سازندگان و انبوه سازان در مورد تعداد و متراژ خانه های مصرفی مردم و همینطور محله هایی كه بیشترین اقبال برای سكونت یا خرید و فروش در آنها دیده می شود، كارآمدی داشته باشد.
در همین حال عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم همواره بر دسترسی آزاد همه شهروندان به اطلاعات تاكید دارد و روز گذشته هم در همایش حمل و نقل و لجستیك از ابلاغ بخشنامه ای به همه مدیران این وزارتخانه مبنی بر لزوم عرضه اطلاعات به همه افراد جامعه و همینطور فعالان اقتصادی اطلاع داد.
از سوی دیگر حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در سخنرانی اختتامیه همایش سیاست های توسعه مسكن بر رعایت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات (مصوب بهمن ماه سال ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی) با عنایت به تأكیدات وزیر راه و شهرسازی در این زمینه از جانب معاونت مسكن و ساختمان تاكید كرد.
با این وجود، معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی آمار بخش مسكن را در ماه های شهریور و مهر ماه سال جاری منتشر نكرده است. این در شرایطی است كه بانك مركزی آمار معاملات بخش مسكن (شهر تهران) را در هر دو ماه عرضه داده و منبع بانك مركزی در این زمینه، سامانه جامع اطلاعات و املاك است كه این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی است.
همچنین معاونت مسكن و ساختمان از عرضه آمار فصلی بخش مسكن هم خودداری كرده و آخرین آمار فصلی معاملات مسكن مربوط به سه ماه زمستان سال قبل است كه در وبسایت رسمی این وزارت قابل دسترسی است؛ بدین سان سرمایه گذاران، انبوه سازان، محققان اقتصاد مسكن و كارشناسان بازار مسكن امكان دسترسی به تحلیل های آماری شش ماهه نخست سال جاری را ندارند.
نكته جالب اینكه در وبسایت رسمی وزارت راه و شهرسازی بخشی به نام «دسترسی آزاد به اطلاعات» قرار داده شده كه مخاطبان و مراجعان به این وبسایت می توانند با انتخاب این بخش، اطلاعات مورد نیاز خویش را درخواست كرده و آن را ثبت كنند. ضمن اینكه در همین بخش از وبسایت وزارت خانه، اولین گزینه، «اطلاعات بازار املاك» درج شده كه در صورت انتخاب این گزینه از جانب رجوع كننده به وبسایت وزارت راه و شهرسازی، سامانه اطلاعات بازار املاك باز خواهد شد كه سامانه ای مبتنی بر صرفا عرضه اطلاعات لحظه ای قیمت خانه های در حال خرید و فروش در چند كلانشهر است.
به نظر می رسد با عنایت به كاهش حجم معاملات مسكن در ماه های شهریور و مهر ماه سال جاری نسبت به تیر و مرداد ماه، این وزارت خانه از عرضه اطلاعات تحلیلی این دو ماه خودداری می كند.

 

1396/08/15
19:58:22
5.0 / 5
5327
تگهای خبر: بانك , خرید و فروش , راه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک