ستاد ملی بازآفرینی تصویب كرد؛

اجبار دستگاه های شهری به احیای بناها و بافت های تاریخی

اجبار دستگاه های شهری به احیای بناها و بافت های تاریخی ستاد ملی بازآفرینی شهری دستگاه های مرتبط با مدیریت شهری و میراث فرهنگی را موظف به احیای بناها و بافت های دارای ارزش تاریخی كرد.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری در مورد اقدامات شركت عمران و بهسازی شهری ایران پیرامون مرمت و بهره برداری مجدد از ۱۲۲ خانه و بنای با ارزش تاریخی توضیحاتی عرضه كردند.
عباس آخوندی هم با اشاره به پیچیدگی ورود به مسائل بافت های هدف ستاد ملی بازآفرینی شهری اظهار داشت: در این رابطه برای تغییر رویكرد و رسیدن به گفتمان مشترك، صدا و سیما می تواند نقش بسیار مهمی در ترویج، جریان سازی و فرهنگ سازی عمومی بازآفرینی شهری داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه شهرها بدون ساختمان های با ارزش و تاریخی و بدون میراث فرهنگی بی معنا ومفهوم اضافه كرد: حفظ و احیای این بناها به صنعت گردشگری و تولید و اشتغال كمك خواهد نمود.
علی اصغر مونسان هم از صدمه رسانی به هویت شهری به بهانه توسعه ابراز تاسف و اظهار نمود: تولید اتوبان هایی در شهرها با ترازهای منفی وعبور آنها از بافت های تاریخی سبب تولید معضل گسست در محله ها و روابط مردم در این محله ها شد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در ادامه توجه به مؤلفه های فرهنگی در توسعه شهری متناسب با هویت شهری را ضروری و حفاظت از بناهای تاریخی و پرارزش را چه از بعد اجتماعی و اقتصادی لازم دانست.
مصوبات جلسه
۱) تفاهم نامه همكاری مشترك سه جانبه معاونت امور استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شركت عمران و بهسازی شهری ایران و معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی مبادله و مقرر شد دو طرف نسبت به راه اندازی و تشكیل كارگروه مشترك اقدام كنند
۲) تفاهم نامه همكاری مشترك وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبادله و مقرر شد طرفین نسبت به راه اندازی و تشكیل كارگروه مشترك اقدام كنند.
۳) مصوب شد با عنایت به مغفول ماندن دریا درصنعت توریسم كشورمان و نیاز جدی به گسترش صنعت توریسم دریایی و ریلی، وزارت راه وشهرسازی با همكاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به فعال كردن این حوزه اقدام كند.
۴) وزارت راه وشهرسازی با همكاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری ها و دیگر اعضای ستاد ملی بازآفرینی شهری موظف به مقاوم سازی و احیای ساختمان های تاریخی با استانداردهای میراث فرهنگی و تولید اشتغال با حفظ مزیت های تاریخی، بازخوانی محلات، حفاظت از ساختمان های باارزش شدند.
۵) مصوب شد مبحث مربوط به اختصاص بودجه و اعتبار جهت اجرایی كردن برنامه ها و فعالیت های كارگروه های ذیل ستاد ملی بازآفرینی بافت های ناكارآمد در دستور كار جلسه آتی قرار گیرد.
 

1396/08/19
18:07:47
5.0 / 5
4493
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک