معاون عمران روستایی بنیاد مسكن تأكید كرد:

4 دهه غفلت از ارزش املاك روستایی

4 دهه غفلت از ارزش املاك روستایی زمین دار شو: معاون عمران روستایی بنیاد مسكن  با بیان اینكه بنیاد مسكن فعالیت های مختلفی در روستاها داشته و در 63 هزار روستای بالای 20 خانوار و كمتر از 20 خانوار به انحاء مختلف فعالیت های بنیاد نمود دارد، اظهار داشت: طی تجارب چهار دهه گذشته مجموعه بنیاد مسكن به این نتیجه رسید كه روستاها در بعضی موارد، با غفلت مواجه بوده اند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، محمدرضا شاملو در بازدید از پروژه بهسازی بافت با ارزش روستای خاكو از توابع همدان، تصریح كرد: یكی از غفلت ها این بود كه ما جایگاه روستاها را در نظام برنامه ریزی كشور فراموش كرده بودیم، كشور آثار و ابنیه تاریخی فراوان و مناظر و چشم اندازهای دلنوازی دارد اما روستاها كه سرمایه های بزرگی بوده و می توانستند در این بخش نقش آفرینی كنند، فراموش شده بودند به طوریكه در بخش سرمایه های ساختمانی، ارزش املاك روستایی كاملا مورد غفلت قرار گرفته بود.
ایشان در ادامه اضافه كرد: در این راستا سنددار كردن املاك روستایی تحت عنوان تبصره 72 در دستور كار قرار گرفت به طوریكه امروز در این روستا شاهد تحویل 144 هزارمین سند روستایی به مالك آن خواهیم بود.
معاون عمران روستایی بنیاد مسكن با اشاره به اینكه سه میلیون و 220 هزار واحد روستایی در سال های اخیر در كشور با همكاری بنیاد مسكن و سازمان ثبت سنددار شده است، اظهار نمود: این كار با اینكه نمود فیزیكی و ظاهری ندارد اما كار بسیار پر دردسری بود كه به لطف خدا انجام شده و خوشبختانه برای روستاهای شهرهای زیر 25 هزار نفر هم این شرایط را فراهم نمود كه طبق مصبوبه مجلس سند صادر شود.
شاملو در ادامه اظهار داشت: مسأله دیگر گردشگری روستا است؛ مناطق روستایی در اقلیم های مختلف، خصوصیت های متفاوتی دارند، هر روستایی با شكل خاص خود، سنت های اجتماعی و فرهنگی مردم روستا و بكر بودن این فرهنگ ها می تواند برای خیلی از گردشگران داخلی و خارجی جذاب باشد كه مورد غفلت قرار گرفته بود ازاین رو از اواخر برنامه پنج ساله سوم بنیاد مسكن مبحث بهسازی و احیای بافت های باارزش را شروع كرده و از اواخر برنامه چهارم مبحث گردشگری را مورد توجه قرار داد به طوریكه هم اكنون در 150 روستا مبحث احیای بافت های با ارزش و گردشگری در حال پیگیری و انجام است.
وی با اشاره به اینكه در استان همدان روستاهای وركانه، سیمین و خاكو دارای بافت با ارزش هستند، تاكید كرد: انتظار می رود دستگاه های ذیربط زیرساخت های لازم را فراهم نموده و كارهای زیربنایی اولیه را پیش از بهسازی انجام دهند كه بعد از اتمام كار شاهد ساماندهی زیرساخت ها نظیر سیم های برق، شبكه فاضلاب، لوله های گاز و نظیر آن و به تبع از دست دادن سرمایه های مردمی نباشیم.
معاون عمران روستایی بنیاد مسكن در ادامه به مبحث ضرورت آموزش مردم در حوزه جذب توریست هم اشاره نمود و اظهار داشت: توریست به جایی می رود كه راحت بوده و احساس امنیت كند، شهر همدان بعنوان قطب گردشگری مستعد این ظرفیت بوده و می توان با گسیل كردن توریست به سمت روستاها این مورد را در این مناطق بكر هم پیگیری كرد به طوریكه تنها شاهد یك كار عمرانی صرف در روستاها نبوده و مردم با زیباسازی فضا و حضور توریست در روستا در بخش های مختلف از انتفاع حضور توریست بهره مند شوند.
شاملو از تخصیص 600 میلیون تومان برای ادامه كارها در این روستا اطلاع داد و اضافه كرد: امیدوارم تا آخر سال این رقم افزایش یابد.
ایجاد خانه فرهنگ در روستای حیدره دارالامام
او همینطور در بازدید از روستای حیدره دارالامام شهرستان بهار بیان كرد: به همت مردم و مسئولان در این روستا در بخش احیای بافت های با ارزش، كار ویژه ای صورت گرفته، این بخش همانند فعالیت های عمرانی شاید خیلی مشهود نباشد بلكه مستلزم ریزه كاری هایی در بدنه ساختمان، معابر و اجزای خانه ها است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسكن با ابرازامیدواری از افتتاح كامل این پروژه در روستای حیدره، خاطرنشان كرد: كاری كه در این روستا انجام شده مقدمه كارهای آینده است و گام های بعدی می تواند در اقتصاد و درآمد روستا اثرگذار باشد.
شاملو در ادامه اظهار نمود: با عنایت به سبقه این روستا می توان با تولید «خانه فرهنگ روستا» نسبت به نگهداری نوشته ها و آثاری كه مبین پیشینه و تاریخ روستا باشد، اقدام نمود.
وی با اشاره به اینكه از نظر بصری شكل ظاهری روستا در بخش های مختلف مهم می باشد، خاطرنشان كرد: اداره كل میراث فرهنگی می تواند برای تولید سایت در جهت معرفی این روستا اقدامات لازم را انجام دهد، این مسأله مهم می باشد كه شرایط برای اسكان شبانه توریست فراهم بوده و در كنار آن بتوان با تولید نمایشگاه هایی نظیرصنایع دستی توسط جوانان و نوجوانان روستا به بهره مندی از حضور توریست رسید.
معاون عمران روستایی بنیاد مسكن در انتها از تخصیص 600 میلیون تومان از منابع ملی به این روستا برای تكمیل پروژه احیای بافت با ارزش اطلاع داد و اظهار داشت: كارها با قوت انجام می گردد اما بدون شك نگهداری از آنها با اهالی بوده و نیازمند عزم عمومی در این راستا است.
تا كنون سند ثبتی بیشتر از 803 نقطه جمعیتی صادر شده است
مدیركل بنیاد مسكن استان همدان هم بیان كرد: تا كنون بیشتر از 144 هزار جلد سند مالكیت روستایی صادر شده كه می توان گفت 85 درصد اماكن روستایی استان همدان دارای سند مالكیت رسمی هستند، 15 درصد باقیمانده هم یا خالی از سكنه بوده و یا زمین هایی را در برمی گیرد كه بخشی از آنها اوقافی است.
حسن ظفری در بازدید از پروژه بهسازی بافت باارزش روستای خاكو با اشاره به اینكه اگر فضای همدلی و هم افزایی نبود شاهد چنین پروژه هایی نبودیم، عنوان كرد: پرواضح است كه مردم صاحب كار بوده و پروژه متعلق به مردم است، بنابراین تقدیر اصلی باید از مردم روستا باشد كه با مسئولان امر به نحو احسن همكاری كردند.
وی تصریح كرد: در فاز اول فرآیند عمرانی بافت با ارزش روستای خاكو تابحال با اعتباری افزون بر 625 میلیون تومان از منابع ملی كار انجام شده كه امیدوارم بتوانیم در ادامه هم رقم قابل ملاحظه ای در اختیار گرفته، كار را با قوت ادامه دهیم و در انتها سال شاهد افتتاحیه بافت با ارزش در این روستا باشیم.
ایشان در ادامه با اشاره به سند مالكیت روستایی در سطح استان اظهار داشت: تا كنون سند ثبتی افزون بر 803 نقطه جمعیتی توسط بنیاد مسكن و اداره كل ثبت صادر شده، نقشه ثبتی این نقاط به تصویب رسیده و در 19 شهر زیر 25 هزار نفر جمعیت و 874 نقطه روستایی در این 803 نقطه جمعیتی، افزون بر 180 هزار پرونده اعم از جهات اربعه، مشخصات فنی، مشخصات و سوابق متصرف ثبت و ضبط شده است.
مدیركل بنیاد مسكن استان همدان خاطرنشان كرد: تا كنون بیشتر از 144 هزار جلد سند مالكیت روستایی صادر شده كه می توان گفت 85 درصد اماكن روستایی استان همدان دارای سند مالكیت رسمی هستند، 15 درصد باقیمانده هم یا خالی از سكنه بوده و یا زمین هایی را در برمی گیرد كه بخشی از آنها اوقافی است.
ظفری اضافه كرد: امروز 144 هزارمین سند مالكیت روستایی در روستای خاكو تحویل مالك آن می گردد كه امیدوارم بتوانیم با مشاركت مردم و اداره كل ثبت پرونده سند مالكیت روستایی را در آینده نزدیك ببندیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش در این روستا اذعان كرد: تا كنون در سطح استان همدان افزون بر 109 هزار فقره تسهیلات مسكن روستایی صورت گرفته و با تخصیص 105 هزار واحد مسكونی بیشتر از 90 هزار واحد از این تسهیلات بهره مند شده و از نظام فنی مهندسی آخر كار گرفته اند.
مدیركل بنیاد مسكن استان همدان در انتها اظهار داشت: خوشبختانه با این اوصاف 54 درصد اماكن روستایی استان بهسازی، نوسازی و بازسازی شده اند در صورتی كه میانگین كشوری در این بخش 42 درصد را نشان داده است.1397/07/29
13:58:32
5.0 / 5
4438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک