امید به تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد

امید به تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد زمین دار شو: مدیركل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری كرد: با برنامه های تدوین شده وزیر جدید تعاون، كار و رفاه اجتماعی، افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی بزودی محقق شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، یعقوب رستمی مال خلیفه ـ اظهار داشت: حضور وزیری با سابقه فعالیت در بخش های صنعتی، تولیدی و بازرگانی كه عمده فعالیت های تعاونی را پوشش می دهد، آینده ای روشن را پیش روی این بخش مهم از اقتصاد ایران قرار داده است.

وی با بیان این كه برنامه های تدوین شده وزیر جدید تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بخش تعاون بسیار مفصل است، اظهار داشت: خوشبختانه در این زمینه پیش بینی های دقیقی برای تحقق اهداف مد نظر در رسیدن به سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ایران صورت گرفته و با عنایت به برنامه های تدوین شده از جانب آقای شریعتمداری برای ارتقای بخش تعاون، بزودی رشد و توسعه بخش تعاون و افزایش سهم تعاونی ها در اقتصاد را شاهد خواهیم بود.

به گفته مدیر كل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، در رئوس برنامه های وزیر تعاون، تقویت جایگاه بخش تعاون، افزایش اعتبارات و اختصاص ردیف جدید بودجه ای، تقویت نیروی انسانی و آموزش، تقویت نقش كارآمدی اتاق های تعاون و اتحادیه های تعاونی، توسعه تعاملات بین المللی، تقویت منابع مالی با استفاده از سرمایه بانك توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و تعیین مرز نظارت در امور تعاونی ها، اتحادیه ها و اتاق های تعاون دیده شده است.

ظرفیت بخش تعاون برای توزیع كالاهای اساسی

او در ادامه با بیان این كه در بخش تعاون ظرفیت های بسیاری برای مقابله با تحریم ها وجود دارد، اظهار داشت: اگر كمی به عقب بنگریم، تاثیر بالای تعاونی ها در توزیع اقلام اساسی و مورد نیاز مردم در دوره های سخت اقتصادی را می بینیم و باید این نكته مد نظر قرار گیرد كه همچنان این پتانسیل در بخش تعاونی های توزیعی كشور وجود دارد تا با كمترین هزینه، اقلام مورد نیاز در سراسر كشور به دست مردم برسد.

رستمی مال خلیفه افزود: با اجرای برنامه های عرضه شده توسط وزیر تعاون می توان به ساماندهی شبكه توزیع بیشتر از ۴۰۰۰ تعاونی مصرف و تولید اشتغال برای جوانان در این حوزه امیدوار بود.

تعاون تحریم شدنی نیست

مدیركل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: از جانب دیگر ظرفیت تعاونی ها در صادرات و و ارزآوری به كشور ظرفیتی انكارناشدنی است و باید توجه داشت در شرایط كنونی كه با فشار آمریكا روبر هستیم، می توان با فعال سازی این حوزه از تخریب بنیان های اقتصادی پیشگیری كند.

به گفته وی بررسی های مقدماتی و اولیه نشان داده است بین ۲ تا ۳ میلیارد دلار كالا از جانب تعاونی ها صادر می گردد در حالیكه با تولید شرایطی آسان تر برای صادرات تعاونی ها از یك سو و فعالیت اقتصادی و تولیدی تعاونی ها از جانب دیگر می توان امیدوار بود كه در این حوزه هم دستاوردی عظیم حاصل شود.

رستمی به امكانات جهانی در این بخش اشاره و تصریح كرد: ظرفیت اتحادیه بین المللی تعاون( ICA ) هم در این میان ظرفیتی انكارناشدنی است و با عنایت به تمركز وزیر جدید تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر توسعه این بخش می توان فعال سازی آنرا مد نظر قرار داد.

وی فعال شدن بخش تعاون در روستاها و مناطق مرزی را مانعی بر سر راه مهاجرت دانست و اظهار داشت: تولید شغل در این مناطق به بهبود كیفیت زندگی كمك می نماید.

طرحی فراتر از مسكن مهر

رستمی مال خلیفه با اشاره به طرح‎ های ویژه ای كه در بخش مسكن و پتروشیمی پیش بینی شده است، اظهار داشت: بازسازی بافت فرسوده كه هم اینك در شرف اجرایی شدن است، طرحی به مراتب بزرگ تر و اثرگذارتر از طرح مسكن مهر است و با عنایت به برآوردها مقرر است از ظرفیت بخش تعاون در این حوزه استفاده حداكثری صورت گیرد.

مدیركل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه به ظرفیت تعاونی ها در بخش مسكن و ساخت و ساز اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر است تعاونی ها بخشی از عملیات نوسازی بافت فرسوده را اجرایی كنند، خوشبختانه مقدمات این كار طی شده و با عنایت به تفاهم نامه های مبادله شده با وزارت راه وشهرسازی این پتانسیل هم در خدمت شكوفایی اقتصاد و بهبود كیفیت زندگی مردم قرار می گیرد.

ایجاد اشتغال با كمترین هزینه

وی با بیان این كه بخش تعاون این قدرت را دارد كه سالانه با كمترین هزینه صدها هزار فرصت شغلی تولید كند، اظهار داشت: در وضعیت كنونی كه تولید شغل یكی از مهمترین برنامه ها نه فقط در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه در تمامی اركان دولت می باشد، بخش تعاون قابلیت و توانایی تولید سالانه هزاران فرصت شغلی را دارد.

به گفته مدیر كل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، برنامه های اجرایی در این خصوص قبل از این در معاونت تعاون تدوین شده و انتظار می رود با عنایت به برنامه های وزیر تعاون، امكان تحقق این هدف بیشتر از پیش فراهم گردد.

رستمی مال خلیفه در عین حال تاكید وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ساماندهی بخش تعاون، تولید فرصت های شغلی، تقویت روحیه همكاری، پشتیبانی از بخش روستایی و كشاورزی و اقشار صدمه پذیر در جهت مدیریت كاهش فقر را مناسب ترین راهكار برای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و تاكید مقام معظم رهبری مبتنی بر توسعه تعاون و اقتصاد مقاومتی دانست.

وی در انتها اصلاح گفتمان تعاون، تعیین مداخله دولت، تهیه و عرضه لوایح با هدف اصلاح قوانین و مقررات، ارتقاع جایگاه تعاونی ها در كلیه گرایش های خدماتی، توزیعی و تولیدی، ساماندهی مشاغل غیررسمی و تولید بسترهای مناسب و سیستم دقیق نظارتی را همچون مهمترین موارد پیش بینی شده برای تقویت بخش تعاون و اصلاح امور برشمرد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، اجرای سند بخش تعاون، تقویت صادرات تشكل های تعاونی، حضور تعاونی ها در بازارهای هدف، پشتیبانی از تعاونی های مرزنشینان، رونق بخش مسكن و فعال كردن ساخت و سازها با توسعه تعاونی ها مسكن و تجمیع منابع خرد تعاونی در قالب تعاونی های اعتبار از مهمترین محورهای برنامه محمد شریعتمداری ـ وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ـ در بخش تعاون است.
1397/08/08
15:14:34
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: اشتغال , بازسازی , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک