نماینده سابق ایران در ایكائو:

مشكل ایرلاین های ایرانی در تركیه با مذاكرات حقوقی حل می گردد

مشكل ایرلاین های ایرانی در تركیه با مذاكرات حقوقی حل می گردد زمین دار شو: نماینده سابق ایران در ایكائو اعتقاد دارد كه ایران می تواند برپایه چاره هایی كه در توافقنامه پروازهای مشترك با تركیه در نظر گرفته شده، نسبت به مبحث تحریم سوخت رسانی به ایرلاین های ایرانی اقدام و مقدمات برطرف شدن مشكلات موجود را فراهم آورد.علیرضا منظری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در موافقتنامه دوجانبه خدمات هوایی میان دو دولت ایران و تركیه شرایطی برای برقراری پرواز میان دو كشور به تصویب رسیده و در آن، كشورها متعهد شده اند تا زمینه لازم برای انجام و پذیرش پروازهای بین المللی را فراهم آورند.

وی با اشاره كاهش نقش اجرایی دولت در صنعت هوایی، افزود: تا زمانی كه عموما شركت های عرضه كننده خدمات همچون سوخت رسان ها، دولتی بودند فراهم كردن این زمینه ساده تر بود و از زمانی كه شركت های عرضه كننده سوخت خصوصی شدند، بدیهی است ضوابط جدیدی بر آنها حاكم باشد.

معاون سابق سازمان هواپیمایی كشوری، درباره شرایط حاكم بر فرودگاه استانبول هم توضیح داد: در فرودگاه استانبول دو شركت سوخت رسان فعالیت دارند و از این رو مشتریان می توانند با انتخاب یكی از این گزینه ها از آنها سوخت تهیه كنند و اگر یكی از آنها امتناع كرد باید از دیگری تهیه شود و چون انحصار وجود ندارد در این حوزه، گزینه های شركت های ایرانی می تواند متنوع شود.

منظری افزود: در هر حال اگر امتناع از دادن سوخت به شركت هواپیمایی به روایتی در رابطه با بدهی شركت باشد، مسئولیت متوجه خود شركت هواپیمایی خواهد بود، اما اگر توقف عرضه سوخت به علت اعمال مقررات تحریم باشد دولت ایران می تواند به باعث موافقتنامه، با مذاكره با طرف مقابل كوشش برای تولید زمینه انجام پرواز را در دستور كار خود داشته باشد و در صورت عدم حل مشكل با استفاده از مفاد مقررات حل اختلاف در موافقتنامه اقدام نماید. البته با عنایت به اعلام قبلی شركت سوخت رسان ترك، شركت های هواپیمایی تا پیش از رفع مانع نمی توانند برنامه ریزی پرواز به فرودگاهی انجام دهند كه تسهیلات فرودگاهی لازم را ندارد و باید منتظر بمانند تا مشكل فعلی حل شود.

وی با بیان این كه در شرایط فعلی به وجود آمده بعد از اعمال تحریم های جدید، باید در جهت حفظ همكاری های دوجانبه حركت كرد، اظهار داشت: در هر حال از یك سو شركت های عرضه كننده خدمات به علت اجبار فشار تحریم از سوی دولتها امكان توجیه اقدامات خویش را دارند كه البته دو طرف باید استدلال ها را در هیات حل اختلاف طرح كنند تا باتوجه به مبانی حقوقی موجود، مورد بررسی قرار گیرد. بخصوص امروزه كه برخی شركت ها به صورت فراملیتی فعالیت می نمایند و تعریف آنها همچون گذشته ممكن نیست، سبب شده بررسی های دقیق حقوقی و رسیدن به یك چاره قطعی اهمیت بسیار بالایی داشته باشد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، با بیان تبعیت شركت سوخت رسان ترك از تحریم های جدید آمریكا، از روزهای پایانی هفته گذشته ایرلاین های ایرانی برای سوخت گیری در فرودگاه های تركیه با مشكلاتی رو به رو شده اند و این مساله برای مسافران بعضی از پروازها هم دردسر ساز شده است.

با وجود آن كه هنوز تركیه به صورت رسمی درباره چرایی این اتفاق توضیحی عرضه نكرده، اما سازمان هواپیمایی كشوری اعلام كرده كه در تلاش است در كوتاه ترین زمان ممكن سوخت گیری ایرلاین های ایرانی در تركیه از سر گرفته شود.

با برقراری ۲۰۰ پرواز برنامه ای هفتگی میان دو كشور، تركیه یكی از اصلی ترین گزینه های سفرهای شهروندان ایرانی در بین كشورهای منطقه به حساب می آید.
1397/08/17
22:19:37
5.0 / 5
4699
تگهای خبر: پرواز , تسهیلات , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک