رئیس مركز تحقیقات راه مطرح كرد؛

درخواست۲وزیر از معاون اول برای تخصیص بودجه به ارزیابی اتلاف انرژی

درخواست۲وزیر از معاون اول برای تخصیص بودجه به ارزیابی اتلاف انرژی زمین دار شو: رئیس مركز تحقیقات راه و شهرسازی اظهار داشت: آخوندی و زنگنه طی نامه ای مشترك از معاون اول رئیس جمهور خواستند تا به فرآیند بررسی اتلاف انرژی در ساختمان های دولتی بودجه تخصیص دهد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، محمد شكرچی زاده در نشست خبری با مبحث مصرف بهینه انرژی تصریح كرد: ما همه ساله مقدار قابل ملاحظه ای اتلاف انرژی در ساختمان ها داریم كه این اتلاف انرژی هیچ گونه ارزش افزوده ای برای كشور نداشته و تأثیر مثبتی بر GDP ندارد.
وی با اشاره به اینكه ایران در مقایسه با كشورهای مشابه ۲. ۵ تا ۳ برابر مصرف انرژی دارد، اضافه كرد: در صورت ادامه این روند، باید در سال های آینده واردكننده سوخت و انرژی باشیم؛ مبالغی كه هر ساله بابت مصرف بی رویه انرژی به هدف می رود، به چندین میلیارد می رسد.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی خاطرنشان كرد: در ماه جاری آئین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف در هیأت دولت تصویب و ابلاغ شد؛ بر مبنای این آئین نامه، دستگاه های دولتی مكلف به بررسی میزان مصرف انرژی در طول دو سال و سپس اجرای عملیات بهینه سازی مصرف انرژی ظرف پنج سال شده اند.
به گفته شكرچی زاده، طی نامه مشترك عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و بیژن زنگنه وزیر نفت به جهانگیری درخواست شده است تا در بودجه سال ۹۷ كه دستگاه ها به دولت عرضه می دهند، ذی حسابان و مسئولان مالی هزینه انجام این كار را پیش بینی كنند تا در قانون بودجه سال آینده لحاظ و تصویب شود. اگر این كار اتفاق بیفتد، سال های آینده صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی خواهیم داشت؛ چون كه عمده اتلاف انرژی در ساختمان های دستگاه های دولتی، مدارس، دانشگاه ها و... است.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی ادامه داد: این اقدام باید در دو مرحله انجام شود؛ مرحله اول ارزیابی میزان مصرف انرژی در ساختمان و مرحله دوم اجرای فرآیند كاهش مصرف انرژی است كه كل این فرآیند طی هفت سال آینده و بعد از آن، اشتغال صحیح و مؤثری تولید خواهد نمود.
وی اظهار داشت: مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور توافقنامه هایی را امضا كرده اند تا مهندسان و حتی كاردان های فنی ساختمان، آموزش های لازم برای نحوه ارزیابی میزان اتلاف انرژی در ساختمان های موجود دریافت كنند؛ ضمن اینكه نشست های مؤثری هم با شركت های خصوصی فعال در زمینه تأسیسات داشته ایم تا در این حوزه ورود كنند؛ بنابراین توافقنامه ای با آلمان داشتیم تا از تجارب جهانی هم در این زمینه استفاده نماییم. از آنجایی كه كشورهای پیشرفته به حامل های انرژی یارانه نمی دهند، هزینه مصرف انرژی در این كشورها بسیار بالاست و بنابراین توانسته اند میزان اتلاف انرژی را به حداقل برسانند ولی یكی از مشكلات ما این است كه به حامل های انرژی یارانه می دهیم.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تاكید كرد: نباید وقتی كه مقرر است یك كار مثبت انجام دهیم، یك كار اشتباه در كنار آن انجام شود. بعنوان مثال وقتی برج گرنفل لندن آتش گرفت، علت آن این بود كه برای كاهش مصرف انرژی، از مصالح غیراستاندارد و اشتعال پذیر استفاده شد كه در نهایت این برج آتش گرفت و ۹۰ نفر كشته شدند؛ ازاین رو وقتی مقرر است در زمینه مصرف انرژی از مصالح جدید استفاده نماییم، باید مصالح ضدآتش، ضد زلزله و بادوام باشد.
شكرچی زاده در مورد ساختمان های در دست ساخت اظهار داشت: بر مبنای همین ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف، شهرداری ها حق ندارند به ساختمان هایی كه مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را رعایت نكرده اند، آخر كار بدهند؛ البته میزان ساختمان های موجود بسیار بیشتر بوده و ما ۲۷ میلیون ساختمان داریم در حالی كه سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دستگاه ساختمان جدید ساخته می گردد و اگر بتوانیم ساختمان های موجود را اصلاح كنیم، بخش بسیار زیادی از اتلاف انرژی را كاهش داده ایم.

1396/09/14
12:39:34
5.0 / 5
4791
تگهای خبر: راه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک