وزارت راه اعلام كرد:

افزایش معاملات در بازار مسكن

افزایش معاملات در بازار مسكن به گزارش زمین دار شو در حالی كه برخی كارشناسان اعلام نموده بودند افزایش قیمت مسكن در نیمه دوم امسال، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اتفاق افتاده، اما آمار معاونت مسكن وزارت راه، حاكی از افزایش ۱. ۶ درصدی نرخ ها است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آمار تحلیلی بازار مسكن در آبان ماه را منتشر نمود.
بر اساس این آمار در آبان ماه سال جاری، ۱۴ هزار و ۹۶۶ واحد مسكونی به فروش رفته است كه نسبت به مهر ماه امسال، ۵. ۴ درصد و نسبت به آبان ماه سال قبل (۹۵) معادل ۱۸. ۱ درصد افزایش داشته؛ اما این گزارش در حالی است كه بعضی از اعضای اتحادیه مشاوران املاك، از كاهش چشمگیر تعداد معاملات در ماه گذشته اطلاع داده بودند!
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیشترین تعداد معاملات مسكن در منطقه ۵ تهران با ۲ هزار و ۳۳۴ فقره رخ داد و كمترین تعداد نیز، در منطقه ۱۹ پایتخت با تنها ۷۶ فقره معامله بود؛ ولی منطقه ۳ نسبت به آبان ماه سال ۹۵ بیشترین رشد تعداد معاملات را با افزایش ۳۴. ۷ درصدی به خود اختصاص داده و كمترین نرخ رشد تعداد معاملات هم متعلق به منطقه ۱۹ تهران با كاهش ۳۸. ۷ درصدی تعداد معاملات در آبان امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته بوده است.
بنا به اعلام دستگاه سیاستگذار بخش مسكن، متوسط قیمت یك متر مربع واحد مسكونی در تهران در آبان ماه، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود كه این رقم نسبت به مهر تنها افزایشی معادل ۱. ۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته، افزایشی ۹. ۲ درصدی داشته است.
این در حالی است كه برخی كارشناسان مسكن و همینطور فعالان خرید و فروش ملك، بارها از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسكن در نیمه دوم امسال نسبت به ماه های گذشته اطلاع داده بودند! همینطور بر مبنای محاسبات كارشناسان دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، گرانترین قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در آبان ماه در منطقه یك پایتخت بوده با ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بود كه نسبت به آبان ماه سال گذشته، رشد ۴. ۷ درصدی داشته و در این میان، مناطق ۲۲ گانه تهران، كمترین نرخ رشد را نشان داده است.
از سوی دیگر ارزانترین محله پایتخت در آبان ماه، منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بوده است. با این حال بیشترین رشد قیمت هز مترمربع واحد مسكونی در آبان ماه امسال نسبت به آبان ماه سال گذشته را منطقه ۵ تهران با رشد ۱۶. ۵ درصدی تحربه كرده است.
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین اقبال خریداران مسكن در ماه گذشته را نسبت به منطقه ۵ تهران اعلام نموده اند كه بر این اساس، ۱۷ درصد سهم خرید و فروش بازار مسكن را این منطقه از پایتخت به خود اختصاص داده است.
همچنین ۴۷. ۲ درصد متقاضیان خرید مسكن به سمت واحدهای مسكونی با عمر كمتر از ۵ سال متمایل بوده اند؛ ولی از جانب دیگر ۱۰. ۹ درصد از خریداران، خرید واحدهای با بازه قیمتی ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومانی را در دستور كار قرار داده اند و ۱۵ درصد هم مایل به خرید واحدهایی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی بوده اند.
آمار اجاره مسكن در آبان ماه ۹۶
دفتر برنامه ریزی مسكن وزارت راه و شهرسازی می گوید ۹ هزار و ۴۶۲ اجاره نامه در آبان ماه به امضا رسیده كه كاهش ۹. ۸ درصدی نسبت به مهر ماه امسال و ۲۰. ۲ درصدی نسبت به آبان ماه سال قبل داشته است. در این میان، متوسط قیمت اجاره نامه به صورت مجموع رهن و اجاره در تهران ۲۸ هزار و ۷۳۰ تومان بود كه نسبت به مهرماه كاهش ۱. ۶ درصدی داشته است؛ اما نسبت به آبان ماه سال قبل (۹۵) مستأجران را با رشد چشمگیر ۲۲. ۷ درصدی مواجه كرده است.
بر این اساس، كاهش ۲۰. ۲ درصدی تعداد قراردادهای اجاره در آبان ماه امسال در برابر افزایش ۱۸. ۱ درصدی تعداد معاملات خرید و فروش مسكن نشان داده است تقریبا بخش اعظمی از مستأجران در سال قبل توانسته اند با استفاده از انواع تسهیلات مسكن، خانه دار شوند و تنها بخش بسیار اندكی (۲. ۱ درصد) به علت افزایش بسیار زیاد نرخ اجاره بها امسال نتوانسته اند مسكن تهیه كرده و احیانا در مناطقی خارج از محدوده آماری پایتخت به علت ارزانتر بودن اجاره بها سكنی گزیده اند.
گزارش تجمیعی ۸ ماهه تحولات بازار مسكن در تهران
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی می گوید در ۸ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد معاملات مسكن رشد ۸ درصدی داشته است. ضمن اینكه با در نظر گرفتن رقم ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومانی بعنوان میانگین قیمت مسكن در هر متر مربع در ۸ ماهه ابتدایی امسال، به نرخ رشد ۶. ۷ درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل خواهیم رسید.
در این مدت گردش مالی بازار مسكن ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است كه نسبت به ۸ ماه اول سال ۹۵، معادل ۱۸. ۱ درصد افزایش داشته است.
گزارش تجمیعی اجاره بها در ۸ ماه ابتدایی ۹۶
در ۸ ماه ابتدایی سال جاری متوسط اجاره بهای هر متر مربع واحد مسكونی در تهران (مجموع رهن و اجاره) ۲۷ هزار و ۷۵۷ تومان بوده است كه رشد ۱۱۷. ۶ درصدی متوسط اجاره بها نسبت به ۸ ماهه نخست سال قبل را نشان داده است.
در پی این افزایش اجاره بها در سال جاری، تعداد اجاره نامه های امضا شده در پایتخت نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش ۱۰. ۲ درصدی یافت و سبب شد تا تنها ۹۰ هزار و ۸۰۸ فقره قرارداد اجاره در این مدت در تهران به امضا برسد.
 

1396/09/29
18:18:03
5.0 / 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک