كار و تعاون در هفته ای كه گذشت..

از تجمع كارگران تا مخالفت كارفرمایان با افزایش دستمزد

از تجمع كارگران تا مخالفت كارفرمایان با افزایش دستمزد زمین دار شو: برگزاری بزرگترین رویداد جهانی تعاون، اختلاف نظر شدید كارگران و كارفرمایان برای افزایش مزد، پیش بینی معافیتهای مالیاتی برای كارآفرینان و تجمع كارگران در سالروز تصویب قانون كار مهمترین اخبار حوزه كار و تعاون در هفته ای بود كه گذشت.این هفته جلسه كمیته دستمزد طبق وعده وزیر كار در شورای عالی كار برگزار گردید اما آنطور كه پیش بینی می شد روند برگزاری جلسه پربار نبود و نماینده كارگران و كارفرمایان كه از این جلسه نتیجه ای نگرفته بودند راهی یك برنامه تلویزیونی شدند تا در یك مناظره هریك حرف خودرا به كرسی بنشانند.

نماینده كارفرمایان كاهش قدرت خرید كارگران و اوضاع نابسامان اقتصادی را تایید نمود ولی اظهار داشت كه افزایش مزد برای كارگران تبعاتی دارد و در نهایت به بیكار شدن آنها منجر میگردد.

وی هرگونه افزایش دستمزد كارگران برای سال آینده را مستلزم پیش بینی یك نظام جبرانی از طرف دولت برای كارفرمایان دانست.

نماینده كارگران هم از فاصله ۸۰۰ هزار تومانی سبد معیشت كارگران در مقایسه با دی ماه پارسال سخن گفت و اصرار كرد كه جامعه كارگری خواستار ترمیم حقوق و افزایش قدرت خرید است و به مسكن موقتی امید نبسته است.

او تورم زا بودن افزایش دستمزد را رد كرد و اظهار داشت: سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید بسیار ناچیز و زیر ۴ درصد است و ۱۴ درصد نیروهای كاری كه پارسال از بازار كار جدا شدند و تصمیم گرفتند بیكار شوند، به دست پایین بودن دستمزد بوده است.

اتاق تعاون ایران این هفته یك نشست ترتیب داد و جزئیات میزبانی ایران برای برگزاری بزرگترین رویداد تعاون جهان را كه خود آنرا برگزار می كرد، تشریح نمود.

وی برگزاری سیزدهمین اجلاس منطقه ای تعاون در آسیا و اقیانوسیه را به سبب ارتباط این بخش با سازمان ملل و سازمان جهانی كار حایز اهمیت دانست و فرصتی برای عرضه توانمندی های بخش تعاون كشور به شمار آورد.
انعقاد دو قرارداد مهم با كشورهای هند و سریلانكا و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای بخش تعاون ایران در حاشیه این اجلاس از مهمترین خبرهایی بود كه رئیس اتاق تعاون ایران اعلام نمود. جمعی از كارگران كارخانه ها و كارگاه های كشور این هفته در سالروز تصویب قانون كار تجمع كردند تا صدای مطالبات خودرا به گوش مسئولان و دولتمردان برسانند. آگهی نسبت به افت شدید قدرت خرید كارگران، تاكید بر توجه به وضع معیشت خانوارهای كارگری مهار تورم و مقابله با گرانی ها، همسان سازی حقوق بازنشستگان، حفظ امنیت شغلی كارگران، صیانت از منابع تامین اجتماعی و احداث اشتغال پایدار از مهمترین مطالبات كارگران حاضر در این مراسم بود. همین طور كارگران با انتقاد از عدم اجرای صحیح قانون كار، راكد ماندن بخش هایی از قانون در طول سالهای اخیر و همین طور تحقق مطالبات معوق كارگران خیلی از شركتها و كارخانه هایی نظیر هپكو و نیشكر هفت تپه را خواهان شدند.
در هفته ای كه گذشت وزارت كار به مناسبت هفته جهانی كارآفرینی همایشی برگزار كرد و وزیر كار در این همایش با اشاره به بهبود رتبه كارآفرینی ایران در شاخص های جهانی به جوانان پیشنهاد كرد كه در حوزه های مدیریتی وارد شوند و سنگر انتخابات آینده مجلس را به دست گیرند.

شریعتمداری همین طور از تشكیل شورای مشاوران وزیر با همت كارآفرینان در حوزه كارآفرینی آگاهی داد و به تمام كارآفرینان جوان وعده كرد كه بدون حضور آنها تصمیمی گرفته نشود.

البته این جلسه با خبرهای خوش معاون وزیر كار برای كارآفرینان همراه بود و او از مصوبه دولت به منظور پیش بینی مزایا و مشوق های حمایتی برای كارآفرینان برتر ملی و استانی آگاهی داد.

آنطور كه منصوری گفته بسته قانونی معطوف به كارآفرینی در حال تدوین است كه بزودی نهایی خواهد شد.

وی همین طور با اشاره به ماده ۱۳۲ قانون مالیاتهای مستقیم، از پیشنهادی برای اصلاح این ماده قانونی در جهت پشتیبانی از كارآفرینان آگاهی داد.
1397/09/01
20:53:50
5.0 / 5
4111
تگهای خبر: احداث , اشتغال , راه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک