پردیس در خشكی بودجه

پردیس در خشكی بودجه به گزارش زمین دار شو بررسیها از طرح مسكن مهر نشان داده است كه احیانا آخرین واحدهای باقی مانده از این پروژه در شهر جدید پردیس به اتمام می رسد، اما این نقطه آخر از خشكی شدید منابع رنج می برد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، از حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسكن تا كنون دو میلیون واحد به اتمام رسیده، یك میلیون و ۷۲۰ هزار واحد تحویل شده و ۲۸۰ هزار واحد آماده تحویل است، اما به علت نبود خدمات زیربنایی و روبنایی كه بر عهده دستگاههای خدمات رسان همچون وزارت نیرو است، وزارت راه و شهرسازی عملا امكان تحویل واحدها را ندارد. بر مبنای صحبتهای مسئولان ۱۵۰ هزار واحد هم بلاتكلیف است كه دارای مشكلات ریز و درشتی از قبیل نبود متقاضی، مسائل بانكی و مشكلات تحویل پروژه بوده یا دارای پرونده در دادگاه است كه همین امر كندی كار را به همراه دارد.
اما از تعداد ۲۸۰ هزار واحد كه حدودا آماده تحویل است حدود ۵۲ هزار واحد با پیشرفت میانگین ۸۰ درصد در پردیس قرار دارد كه با عنایت به دیر كلنگ خوردن آن می توان گفت مهم ترین چالش دولت در طرح مسكن مهر به حساب می آید و مصائب این طرح نسبت به پرند و هشتگرد بیشتر است؛ چون كه پرند و هشتگرد حدودا به اتمام رسیده و به اسكان دست یافته اند اما پردیس به علت توپوگرافی خشن، معضلات خاص خویش را دارد. با این وجود مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس می گوید با ۲۰۰۰ میلیارد تومان می توان در پردیس به اسكان اولیه رسید.
از جانب دیگر، وزارت راه و شهرسازی برای اتمام مسكن مهر در كل كشور به حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد كه اگر ساز و كار قانونی آن برای دریافت كمكهای دولتی فراهم گردد امكان دارد در سال آینده شاهد اتمام طرح فرسایشی مسكن مهر باشیم و دولت به شكلی از دردسرهای این طرح رها شود.
تاكید وزیر بر اتمام مسكن مهر
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی كه اخیرا جایگزین عباس آخوندی شده همواره تاكید كرده كه اولویت خویش را بر اتمام مسكن مهر قرار داده است. اما آنچه مسلم است اینكه نمی توان با دست خالی این پروژه را جمع كرد. راهكارهای متعددی برای افزایش سرعت اجرای پروژه مسكن مهر پیشنهاد داده شده كه مهم ترین آن تامین اعتبارات دولتی و یكی دیگر استفاده از ظرفیت ها و اختیارات استانداران و فعال سازی شورای مسكن استان است. از دیگر راهكارهای مهم پیشنهاد داده شده استفاده از ظرفیت سایر وزارتخانه های مرتبط در تكمیل پروژه مسكن مهر عنوان می گردد.
احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر در طرح مسكن مهر با اشاره به اینكه رئیس جمهوری هم حمایت جدی خویش را برای اتمام پروژه مسكن مهر اعلام نموده است، اظهار داشت: تامین اعتبارات، تامین خدمات زیربنایی، تامین خدمات زیرساختی، تامین خدمات شهری، ساخت مدارس، مراكز درمانی، آماده سازی و محوطه سازی، ساخت مساجد، كلانتری ها، فضای سبز در مسكن مهر نمی تواند تنها برعهده وزارت راه و شهرسازی باشد و طبق قانون سایر وزارتخانه ها در تامین زیرساخت ها باید از وزارت راه و شهرسازی حمایت كنند.
چالشهای مسكن مهر پردیس
كارشناسان و مسئولان معتقدند مسكن مهر پردیس با یارانه های دولتی كه هر از گاهی همچون مُسكِن به این پروژه تزریق می گردد جان نخواهد گرفت و برای تولید حداقل های زندگی نیازمند ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.
كمبود منابع دولتی سبب شده تا روند راه اندازی خدمات زیربنایی و روبنایی در شهر جدید پردیس گرفتار مشكل شود. هرچند دولت ۵۰ میلیارد تومان یارانه به این پروژه اختصاص داده كه البته تنها ۱۲ میلیارد تومان آن تابحال اختصاص پیدا كرده، مدیرعامل عمران پردیس می گوید كه با این پول ها نمی توان پروژه پردیس را جمع كرد و این طرح نیازمند تولید ساز و كار قانونی جهت استفاده از منابع دولتی است.
دولت قبل در سال ۱۳۹۱ و در شرایطی كه پردیس فاقد هرگونه زیرساخت بود، كلنگ مسكن مهر این شهر را زمین زد و وعده داد كه ۱۸ ماهه ۸۲ هزار واحد را با خدمات و زیرساخت ها تحویل می دهد. با این وجود حدود ۱۴ هزار واحد را آن هم به شكل نیم بند و عدم ارائه ی مطلوب سرانه های خدماتی افتتاح نمود. بنابراین حجم اصلی كار بر دوش دولت روحانی قرار گرفت. دولت یازدهم و دوازدهم خویش را ملزم دانست كه خانه ها را بدون خدمات و انشعابات تحویل ندهد كه همین موضوع، افتتاحات را گرفتار وقفه كرد و تا كنون بیشتر از ۳۰ هزار واحد افتتاح نشده كه البته بخشی از آنها فاقد شرایط مناسب زندگی است و ۵۲ هزار واحد باقی مانده است.
مشكلات پردیس فرابخشی است
مهرآبادی با تاكید بر اینكه بعضی از پروژه های مسكن مهر مانند پردیس و پرند جزو پروژه های خاص و ملی محسوب می شوند، اظهار داشت: مشكلات این پروژه ها باید به صورت فرابخشی و فرادستگاهی حل شود و وزیر راه و شهرسازی جدید هم مصمم است هرچه سریع تر با كمك سایر نهادها و حمایت رئیس جمهوری بتواند مشكلات این پروژه ها را رفع كند.
ملاقاتهای هفتگی با متقاضیان پردیس
در هفته های اخیر مسئولان وزارت راه و شهرسازی همچون مدیرعامل شهرهای جدید و قائم مقام وزیر در طرح مسكن مهر بازدید و ملاقاتهای مكرر با متقاضیان مسكن مهر پردیس، پرند و هشتگرد را دستور كار خود قرار داده اند. یكی از اشكالات اصلی به كمبود خدمات و زیرساختها مربوط می گردد. شركت عمران شهرهای جدید تلاش می كند با استفاده از روشهایی همچون تهاتر زمین، بودجه لازم برای تولید سرانه های خدماتی در این شهر را تامین كند اما این ظرفیت به هیچ عنوان تكافوی هزینه های سنگین تولید خدمات محله ای را نمی دهد. در ایام گذشته مدیرعامل شهرهای جدید از انعقاد قرارداد با یك پیمانكار بزرگ برای راه اندازی مراكز محلات در شهرهای جدید اطلاع داد.
حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید می گوید: در فازهای مختلف پردیس مسائل متنوعی داریم؛ مثلا در فاز ۱۱ با وجود آنكه ۳۳ هزار واحد تكمیل شده، الان پیمانكار با مشكل واردات آسانسور مواجه شده كه این مسئله را با استفاده از وزارت صنعت پیگیری می نماییم. طی سال های گذشته برای آماده سازی و راهسازی در این مسیر با مسائلی مواجه بودیم، مثلا محوطه آنجا كابل های فشار قوی برای تامین برق تهران عبور كرده بود كه سه سال طول كشید تا این دكل ها را از بلوك ها خارج كردیم و فضا برای انجام كار مهیا شد.
وی افزود: فاز ۱۱ بیشتر از ۸۶ درصد پیشرفت دارد و از نظر ابنیه كار خاصی باقی نمانده، خیلی از پروژه ها در مرحله نازك كاری و نصبیات هستند اما به صورت كلی در پردیس با كمبود آسانسور، پكیج و بوستر پمپ مواجه ایم كه قیمت آنها بین سه تا پنج درصد افزایش یافته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسائل فاز هشت هم اظهار نمود: در فاز هشت با معارضین مختلف مواجه شدیم، در حالیكه قبلا تصور می شد آنجا معارض ندارد. در مواقعی حكم توقف پروژه را می گرفتند.
قول دولت برای تامین قیر رایگان
وی یكی از شروط انجام محوطه سازی را تامین قیر مجانی دانست و خاطرنشان كرد: قیمت قیر به تازگی چهار تا پنج برابر شده اما خوشبختانه كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه ۹۷ موافقت نمود تا قیر مجانی به ما اختصاص پیدا كند. اگر قیر به دست ما برسد، تحول عمده ای در بحث محوطه سازی و خدمات تولید می گردد.
چگونگی تسریع پروژه فاز پنج و ۹ قدیم
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به كند بودن روند پیشرفت پروژه ۱۰ هزار واحدی واقع در فاز پنج و ۹ قدیم اظهار نمود: پیمانكار این پروژه انبوه سازان مسكن هستند كه امكان اجرای پروژه های بزرگ مقیاس را ندارند. ۱۵-۱۶ پیمانكار زیرمجموعه در این پروژه فعال می باشند كه پیمانكار اصلی منابع را به صورت یكسان بین آنها تقسیم می كند. این در حالیست كه در بعضی بلوك ها به صورت مثال ۵۰ درصد و در بعضی دیگر با ۸۰ درصد پیشرفت مواجه ایم. راهكاری كه برای این مشكل در نظر گرفتیم این است كه با استفاده از اقاله، قرارداد را با پیمانكاران زیرمجموعه منعقد نماییم.
وی درباره گرفتاری های فاز ۹ قدیم هم اظهار داشت: فاز ۹ قدیم از سال ۱۳۸۸ شروع شده ولی با عنایت به توپوگرافی غربی، پلنی كه برای آنجا در نظر گرفته اند، فنی نبوده است. ازاین رو دوباره كاری شد. مثلا دیوار حائل اجرا كرده بودند كه از ایمنی لازم برخوردار نبود و مجبور شدیم آنرا تخریب نماییم و دوباره بسازیم.1397/09/16
22:20:20
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: بانك , خدمات , دستگاه , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک