معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت مسكن در بافت فرسوده متری ۳۰۰ هزار تومان ارزان تر تمام میگردد

ساخت مسكن در بافت فرسوده متری ۳۰۰ هزار تومان ارزان تر تمام میگردد زمین دار شو: معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با اجرای سیاست های برنامه بازآفرینی شهری در صورتیكه توسعه گران در محلات مورد هدف بازآفرینی مبادرت به ساخت مسكن كنند، متری ۳۰۰ هزار تومان از هزینه های ساخت برای آنها كاسته می شود كه این كاهش هزینه مربوط به هزینه های غیر ساختمانی است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هوشنگ عشایری در چهارمین روز برگزاری نخستین دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار اظهار نمود: ۱۵ سال پیش در این روز زلزله دلخراش شهر باعث از دست رفتن و صدمه دیدن شمار زیادی از شهروندان این شهر شد.

وی ضمن ابراز تسلیت به مناسبت سالروز زلزله بم، بیان كرد: باآنكه این سانحه بسیار دلخراش بود اما باعث توجه جدی مردم، مسئولین و مدیران شهری به حوزه ایمنی شد.

عشایری با اشاره به اینكه بالغ بر ۹۰ درصد خاك سرزمین ما در نوار زلزله قرار گرفته، اظهار داشت: ۳۳ مورد از ۴۴ بلای طبیعی ثبت شده جهان در كشور ما اتفاق می افتد و امسال بالغ بر ۱۲۰ زلزله بالای ۴ ریشتر در كشور حادث شده است.

مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران بیان كرد: تهدیدات موجود در حوزه حوادث طبیعی در كشور، توجه خاص همه حوزه های مدیریت شهری به مبحث تاب آوری و نگاه خاص به پایداری را در شهرها می طلبد كه بازآفرینی شهری هم به دنبال دستیابی به مفهوم آن است.

وی با اشاره به اینكه بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت شهری دربافت های مورد هدف بازآفرینی ساكن هستند، اضافه كرد: این یعنی تراكم جمعیت ساكنین محلات بازآفرینی شهری نسبت به بقیه نقاط شهری بسیار بالا است.

عشایری با اشاره به اینكه جمعیت ساكن محلات مورد هدف بازآفرینی شهری نزدیك به ۲۰ میلیون نفر هستند، بیان كرد: ۳.۵ میلیون واحد مسكونی در محلات هدف بازآفرینی گرفتار مشكل مسكن و نیازمند نوسازی هستند.

وی با اشاره به اینكه بازآفرینی شهری باید پاسخگوی بخشی از نیاز های ضروری ساكنان محلات باشد، اظهار داشت: این برنامه با دو هدف كیفی تعریف شد كه شامل افزایش كیفیت زندگی شهروندان و ارتقای زیست پذیری می گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازیاظهاركرد: بازآفرینی شهری به معنای افزایش پایداری در شهرهاست كه یكی از ابعاد آن به تاب آوری در حوزه های مختلف اجتماعی، كالبدی و اقتصادی باز می گردد.

وی اضافه كرد: در حوزه ارتقای تاب آوری شهری در مفهوم كالبدی اقدام جدی در افزایش توسعه خدمات رو بنایی، خدمات زیر بنایی و كاهش بدمسكنی واقع در محلات مورد هدف از برنامه های مهمی است كه باید صورت گیرد. بر همین مبنا در حوزه مسكن تولید سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در دستور كار قرار گفت تا مردم بخشی از نیاز های خویش را بر طرف كنند.

عشایری افزود: برای تحقق پذیری برنامه ها دو راهكار وجود دارد كه بخش اول اقدام توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی و بخش دوم تهیه برنامه اقدام مشترك است.

وی با اشاره به اینكه با توجه جدی وزارت راه و شهرسازی و تاكیدات رییس جمهور به تازگی طی ابلاغی به استانداران، مسئولیت هایی را بر عهده فرمانداران و شهرداران قرار داده ایم، اظهار داشت: شعار ما اجرای سیاست پایین به بالا در برنامه بازآفرینی شهری است و به دنبال تصمیم گیری از تهران برای محلات نیستیم.

عشایری بیان كرد: تصمیم گیری ها در محلات توسط ستادهای بازآفرینی شهری استان و شهرستان است و در این ستادها باید در مورد اقدامات لازم برای بازآفرینی تصمیم گیری شود.

مدیر عامل شركت بازآفرینی شهری اضافه كرد: تمامی اختیارات خویش را به استانداران تفویض كرده ایم و استانداران می توانند شهر و محله مورد هدف بازآفرینی را شناسایی و انتخاب و پروژه های لازم را تدوین كنند. البته اقدامات باید در چارچوب برنامه اقدام مشترك باشد و همه كنش گران و ذی مدخلان باید نقش و سهم خویش را در برنامه داشته باشند.

وی افزود: این اختیارات به ستاد بازآفرینی استان داده شده و هر چه در استان تصویب شود بعنوان برنامه اقدام ما خواهد شد.

عشایری با اشاره به اینكه در حوزه مسكن عمده ترین نقش را بخش خصوصی و توسعه گران ایفا می كنند، بیان كرد: به همین جهت با انجمن ها، كانون ها و توسعه گران حرفه ای مذاكراتی انجام شد و تقاضاها و نیازهای خویش را مطرح نمودند. تلاش شده در آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری این مسائل تصویب و در اختیار آنها قرار گیرد.

وی اضافه كرد: با اجرای سیاست های برنامه بازآفرینی شهری در صورتیكه توسعه گران در محلات مورد هدف بازآفرینی مبادرت به ساخت مسكن كنند، متری ۳۰۰ هزار تومان از هزینه های ساخت برای آنها كاسته می شود كه این كاهش هزینه مربوط به هزینه های غیر ساختمانی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان كرد: آنچه به فعالیت توسعه گران شتاب می دهد، تهیه و قرار دادن اراضی دولتی در اختیار توسعه گران بود كه خوشبختانه فعالیت های خوبی در این زمینه شروع شده و در بعضی شهرها به خصوص تهران عملیات آن بزودی شروع می گردد.

عشایری از شناسایی تمامی مسیر های گسل های موجود در شهرهای مورد هدف بارآفرینی شهری خبرداد، و اضافه كرد: این گسل ها شناسایی شده اند تا اقدامات عملیاتی در نقاط مورد هدف برنامه بازآفرینی شهری روی این گسل ها انجام نشود و مشكلاتی را در آینده تولید نكند.

وی با اشاره به اینكه در گذشته ساخت و ساز مسكن در نقاطی كه امكان رانش زمین، فضای باتلاقی یا شبكه های فشار قوی وجود دارد، انجام شده است، اظهار داشت: ۷۰ هزار واحد مسكونی در نقاط ناایمن بوجود آمده كه باید جا به جا شوند.

مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری با اشاره به لزوم تدوین برنامه های خاصی به منظور جا به جایی مساكن بوجود آمده بر روی نقاط ناایمن، بسته به فرهنگ و ساختار اجتماعی شهرها اظهاركرد: این برنامه باید توسط ستاد بازآفرینی استان صورت گیرد و قرار نیست ما از تهران برای محلات استان های دیگر تصمیم گیری نماییم.
1397/10/06
15:01:42
5.0 / 5
4047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک