نامه روسای دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی به لاریجانی

نامه روسای دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی به لاریجانی زمین دار شو: روسای دانشگاه های وابسته به دستگاه ها در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به لایحه دولت در خصوص واگذاری و ادغام این دانشگاه ها اعتراض كردند.به گزارش زمین دار شو به نقل از دانشگاه صدا و سیما، روسای دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه دفاع ملی، دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم، صدا و سیما و دانشكده صنعت هواپیمایی كشوری اعتراض قانونی خودرا نسبت به اقدام و پیشنهاد غیرقانونی و غیركارشناسی دولت در حذف، تعطیلی و واگذاری این دانشگاه ها مكتوب كرده و طی نامه ای برای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال كردند.
در این نامه آمده است: «نظر به اینكه در بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیشنهاد شده است كه مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دهد تا دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار كند، بدینوسیله ما روسای بعضی از دانشگاه های وابسته به دستگاهها بنا به دلیلهای ذیل خواستار حذف این بند هستیم.
۱ - احكام و تصمیم های مقرر در بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه پیشنهادی بودجه دولت در سال ۹۸ به سبب عدم ارتباط مستقیم با دخل و خرج بودجه، فاقد ماهیت بودجه ای بوده و ذكر آنها در قوانین سنواتی مغایر با اصل ۵۲ قانون اساسی است.
۲ - ذكر احكام و تصمیم های پنجگانه بند «ز» تبصره ۲۱، موجب بروز این ابهام قانونی می شود كه آیا این احكام و تصمیم ها با عنایت به ماهیت موقتی قوانین بودجه، صرفاا ناظر بر سال ۱۳۹۸ است یا احكام و تصمیم هایی ماندگار و دائمی است؟ اگر چنین نیست حكم مندرج در جزء ۲ بند «ز» تبصره ۲۱ در خصوص انتقال دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی به وزارت علوم، به مدلول عدم اجرا و یا لغو مصوبات قبلی مجلس شورای اسلامی در خصوص گردنگیر برخی دستگاه ها به حفظ و گسترش دانشكده ها و دانشگاه های وابسته برای تربیت و تامین نیروی انسانی است. روشن است كه با احكام موقت لایحه بودجه نمی توان احكام دائمی قوانین قبلی را ملغی كرد.
۳ - معنای «دستگاه های اجرایی» در این ردیف دارای ابهام است و معین نمی باشد آیا شامل نهادهای نظامی و انتظامی، امنیتی، قوه قضائیه و... می شود یا خیر؟ اساسا انتقال دانشگاه های وابسته به نهادهای نظامی و انتظامی و دستگاه های زیر نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بدون اذن معظم له شایسته نیست.
۴ - برخی دانشگاه های وابسته به دستگاه ها مانند دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه علوم قضایی، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه علوم و معارف قرآن بر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده و هیات علمی و نیروی انسانی جذب كرده و چندین دهه سابقه فعالیت دارند.
۵ - رشته های برخی دانشگاه های وابسته به دستگاه ها اختصاصی بوده و در سایر دانشگاه ها وجود ندارد و آموزش آنها نیازمند تجهیزات و امكاناتی است كه صرفا در اختیار آن دستگاه ها است و هیچ دانشگاهی از عهده تامین آنها برنمی آید. (مانند دانشگاه صدا و سیما و دانشكده صنعت هواپیمایی)
۶ - حسب صلاح دید رهبر معظم انقلاب اسلامی بررسی، تدوین و تصویب قوانین و مقررات مربوط به دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در حوزه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
۷ - نمی توان با یك بند در لایحه بودجه درباره دهها دانشگاه و مركز آموزش عالی كه كاركردها و ماموریت های خاص و حساس دارند و چند دهه در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه ها خدمت كرده اند تصمیم گیری كرد.
این امر نیازمند كار كارشناسی دقیق و بررسی مورد به مورد این دانشگاه ها و مذاكره و توافق با دستگاه مربوطه برای تصمیم گیری درباب ساختمان ها، اموال، هیئت علمی، نیروی انسانی و دانشجویان آنها است.
۸ - خیلی از دانشگاه های وابسته به دستگاه ها با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس و یا ارتقا یافته اند. هیات امنا آنها منصوب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است.
اعضای هیات علمی آنها طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم و با تایید مركز جذب وزارت علوم جذب می شوند. از این نظر الان باز زیر تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند.
امیدواریم با عنایت جنابعالی و نمایندگان محترم بند فوق الذكر از لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ حذف شود تا فرصتی برای رسیدگی دقیق و كارشناسی به مسائل دانشگاههای وابسته به دستگاهها در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای ذی ربط قرار گیرد.»

1397/11/08
16:16:28
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , ساختمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک