هزینه وام مسكن برای اقشار مختلف

هزینه وام مسكن برای اقشار مختلف زمین دار شو: با اینكه قیمت مسكن نسبت به بهمن ماه سال قبل دو برابر شده، وام مسكن نسبت به آن زمان تغییری نكرده و زوج ها بسته به مكان سكونت بریا دریافت وام مسكن بعلاوه وام جعاله باید از ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان هزینه كنند كه این مبلغ نسبت به هفته قبل ثابت مانده اما نسبت به بهمن سال قبل كاهش یافته است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هم اكنون قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات بانك مسكن از حدود ۵۴ هزار تومان تا ۶۳ هزار تومان شناور است. در معاملات فرا بورس ایران باز هر ورق از اوراق امتیاز تسهیلات مسكن مهر ماه ۱۳۹۵ بانك مسكن ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. همین طور قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بهمن ماه سال ۱۳۹۵ به هر ورق ۵۳ هزار تومان می رسد.
علاوه بر این، قیمت هر ورق از تسه فروردین ۱۳۹۶ معادل ۵۶ هزار تومان است و تسه اردیبهشت امسال باز به ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.
در این روزها قیمت اوراق تسهیلات مسكن نوسانات زیادی را شاهد نیست و با عنایت به ركود نسبی و رشد قیمت در بازار مسكن از این تسهیلات با افت قیمت نسبت به اوایل سال جاری روبه رو شده است اما همچنان خانه دار شدن با كمك این وام ها به راحتی ممكن نیست.
با گذری به بنگاه های املاك در سطح استان تهران و مقایسه قیمت مسكن در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ با بهمن ماه امسال و همین طور مقایسه آمار قیمت ها می توان به این نتیجه رسید كه قیمت مسكن دو برابر شده ولی مقدار وام مسكن تغییری نكرده است. این مساله توان خرید را برای طبقات متوسط و متوسط رو به پایین كم كرده است؛ هر چند كه هزینه وام مسكن مقداری نسبت به آن زمان كاهش یافته ولی افزایش قیمت مسكن نسبت به كاهش هزینه وام مسكن اصلاً قابل قیاس نیست.
با عنایت به قیمت های موجود در تابلوی معاملات فرا بورس با قیمت حدودی هر برگ تسه ۶۰ هزار تومان، زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند.
آنها باید ۱۲ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار ۶۰ هزار تومانی خرید، دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن، حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف شود.
همین طور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همین طور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باز باید دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از طرف زوجین باید پرداخت گردد.
مجردهای تهرانی باز می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرا بورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ شش میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
گفتنی است؛ اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.
این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1397/11/24
16:02:35
5.0 / 5
4240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک