اراضی ممنوعه پایتخت وارد بازار معاملات شدند

اراضی ممنوعه پایتخت وارد بازار معاملات شدند به گزارش زمین دار شو، به نقل از دنیای اقتصاد اراضی ممنوعه به فایل‌های فروش زمین در بازار معاملات املاك تهران اضافه گردید. تحقیقات در روز‌های اخیر نشان می‌دهد كه فهرستی از دو نوع زمین شامل «اراضی دارای كاربری فضای سبز» و «اراضی خارج از محدوده» برای فروش به سازنده‌ها در بازار عرضه گردیده است.


این اراضی عمدتا حدود هزار مترمربع مساحت دارند و در ارتفاعات شمال و غرب پایتخت واقع شده‌اند؛ كارشناسان شهری و متخصصان شهرسازی این نوع اراضی را جزو ذخایر نیازمند حفاظت معرفی می‌كنند و آنها را به لحاظ فعالیت‌ ساختمانی جزو زمین‌های ممنوعه می‌دانند.
 
با این حال فروش زمین با كاربری فضای سبز و همچنین زمین‌های واقع در تراز بالای 1800 متر(خارج از محدوده شهر تهران) با قیمت‌های استثنایی در بازار آغاز شده طوری كه موقعیت ممتاز این اراضی و قیمت فروش آن می‌تواند به وسوسه سازنده‌ها برای خرید به قصد ساخت‌وساز منجر شود.
 
برخی از این اراضی با وجود آنكه با عنوان فضای سبز به متقاضیان معرفی می‌‌شوند در قالب زمین‌های دارای قابلیت برای ساخت‌وساز مسكونی به بازار ملك پیشنهاد می‌شود. از این رو خبرنگار «دنیای اقتصاد» پشت صحنه فروش اراضی ممنوعه در پایتخت و سرنوشت خریداران این اراضی را از مدیران و مسوولان تركیب فعلی مدیریت شهری و همچنین منتخبان پایتخت در شورای پنجم جویا شد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد: مطابق ضوابطی كه شهرداری تهران به‌عنوان خط قرمز برای زمین‌های دارای كاربری تثبیت‌شده فضای سبز تعیین كرده و بر پایبندی به آن تاكید دارد صدور هر نوع پروانه ساخت‌وساز مسكونی روی فضاهای سبز تثبیت شده در شهر منع قانونی دارد و امكان صدور مجوز ساختمانی با كاربری مسكونی جز با حكم قضایی در این اراضی وجود ندارد.
 
فایل‌هایی كه در حال حاضر برای فروش فضای سبز و زمین‌های خارج از محدوده عرضه شده‌اند عمدتا دارای قیمتی كمتر از 5 میلیون تومان در هر مترمربع هستند، این در حالی است كه متوسط قیمت هر مترمربع ملك مسكونی در ارتفاعات شمال و غرب تهران حدود 9 میلیون تومان برآورد می‌شود. در این میان تركیب فعلی و آتی مدیران شهری تهران نسبت به تبعات خرید اراضی ممنوعه در پایتخت هشدار دادند.
 
منتخبان شورای پنجم با بیان اینكه در دوره جدید مدیریت شهری حركت بر مدار برنامه و تغییر منابع درآمدی شهرداری تاكید می‌شود، عنوان كردند: تغییر كاربری فضای سبز و ساخت‌وساز در اراضی ممنوعه به معنای عدول از طرح و برنامه مصوب است. ضمن آنكه اگرچه طی سال‌های اخیر سرانه فضای سبز به لحاظ آماری مطابق استانداردها افزایش داشته، اما در مقابل شدت افزایش تراكم ساختمانی، شهر تهران همچنان با كمبود فضای سبز روبه‌رو است. از این رو شورای پنجم برای حفظ فضای سبز عمومی و باغات كه مالكیت خصوصی دارند با ارائه طرح‌ برد-برد پیگیر تغییر این رویكرد است.
1396/04/29
14:48:12
5.0 / 5
5769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک