دلیل سیل شیراز چیست؟

دلیل سیل شیراز چیست؟ به گزارش زمین دار شو یك استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینكه سیلاب های 20 سانتی هم می تواند خطرآفرین باشد، علل سیل شیراز را اشغال بستر رودخانه دانست.


در ایام گذشته در اثر فعالیت یك سامانه بارشی، تعداد زیادی از شهرهای كشور با بارش های شدید و حتی سیل و طغیان رودخانه ها مواجه گشتند. شیراز یكی از از آن شهرهایی است كه متاسفانه درگیر سیل شد و تلفات زیادی هم داشت. دلیل سیل شیراز چیست؟ محمد ابراهیم بنی حبیب كارشناس حوزه مهندسی آب و استاد دانشگاه تهران، در این باره در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: عدم حفاظت از مراتع و استفاده بیش از اندازه از ظرفیت مراتع و اشغال بستر رودخانه از راه جاده سازی سبب وقوع سیل شده است.
وی افزود: در تصاویر مربوط به سیلاب های اخیر كشور همچون سیل شیراز، می بینیم كه سیل گل آلود است و آب خالص نیست. چون رسوبات رودخانه ها به علت سستی خاك غلیظ شده و همین هم سبب وقوع سیلاب های عمیق و افزایش پهنه سیلاب شده است. غلظت رسوبات بالا سبب افزایش وزن مخصوص سیلاب و افزایش قدرت شناورسازی اجسام توسط این نوع سیلاب ها می شود، ازاین رو این سیلاب قدرت آنرا دارد كه اجسام سنگین را به راحتی جابه جا كند. در سیل شیراز می بینیم كه سیل كم عمق هم به راحتی خودروها و حتی انسان ها را شناور كرده و با خود حمل می كند، به این سیلاب ها، سیلاب های واریزه ای یا گِلی (Debris flow) گفته می شود.
این كارشناس حوزه مهندسی آب اظهار داشت: آبگذرهای كوچك (نظیر آبگذر احداثی در دوازه قرآن شیراز) به آسانی توسط رسوبات سیلاب های واریزه ای (سیلاب های گِلی)، مسدوده شده و باعث سیل گرفتگی بیشتر می شود.
به گفته بنی حبیب، سیلاب شیراز نشان داده است كه وزارت راه و شهرداری ها نه تنها باید ظرفیت آبگذری پل ها را به شكل استاندارد طراحی نمایند، بلكه با عنایت به سیلاب های اخیر، استاندارد ها هم برای مهار سیلاب های واریزه ای و گلی اصلاح شوند.
این استاد دانشگاه تهران، در انتها ضمن تسلیت به داغدیدگان سیل های اخیر كشور، اظهار داشت: به كلیه هم میهنان می گویم بیشتر از آنچه كه فكر می كنیم؛ امكان دارد پهنه های سیلاب های واریزه ای گسترده باشد، ازاین رو باید از رودخانه ها بیشتر فاصله بگیریم. سیلاب ها با عمق ۲۰-۳۰ سانتی متر را كوچك فرض نكنیم، این سیلاب ها به دلیل غلظت بالا، قدرت شناورسازی و حمل اجسام سنگین تری را دارند و می توانند به آسانی خودروها و افراد را جابه جا كند. امیدواریم با تدبیر مسئولین ذیربط و اجرای برنامه های لازم مقابله با این نوع سیلاب ها و پیگیری مردم دیگر شاهد این نوع وقایع نباشیم.1398/01/10
20:40:10
5.0 / 5
4456
تگهای خبر: احداث , استاندارد , جاده , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک