گزارش زمین دار شو به نقل از مهر؛

افت قیمت اوراق تسهیلات مسكن به زیر ۵۰هزار تومان، وام مسكن ارزان گردید

افت قیمت اوراق تسهیلات مسكن به زیر ۵۰هزار تومان، وام مسكن ارزان گردید به گزارش زمین دار شو اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز بازار سرمایه در بعضی نمادها به زیر ۵۰ هزار تومان و در چند نماد معاملاتی دیگر در بازه قیمتی ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان خرید و فروش شد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن در سه روز نخست كاری فروردین ماه (۵، ۶ و ۷) و همینطور روزهای شنبه و یكشنبه ۱۰ و ۱۱ فروردین ۹۸ در بازار سرمایه در حالی خرید و فروش شدند كه سایه تعطیلات همچنان بر این بازار سنگینی كرده و حجم معاملات برگه های تسهیلات مسكن نسبت به سایر ماه های سال كمتر بود.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن بیشترین حجم برگه هایی كه وارد بازار شدند، به نماد معاملاتی «تسه ۹۷۱۱» (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۷) تعلق داشت كه با ۷۵۰۰ برگه بیشترین تعداد اوراقی بود كه در بازار با قیمت ۵۱ هزار تا ۵۳ هزار و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد.
عدم عرضه اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۷ در بازار سرمایه
این در حالی است كه هنوز از عرضه اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۷ (تسه ۹۷۱۲) در بازار سرمایه خبری نیست و مشخص نیست كه آیا بانك صادركننده این اوراق از عرضه این برگه ها خودداری كرده یا نهاد ناظر بازار (سازمان بورس و اوراق بهادار) به علت تعطیلات فروردین ماه مجوز ورود تسه ۹۷۱۲ به بازار را صادر نكرده است؟
ارزان ترین برگه تسهیلات مسكن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ماه سال ۹۶) با قیمت ۴۳ هزار و ۶۸۰ تومان تعلق داشت كه دلیل افت شدید قیمت این برگه ها اتمام تاریخ اعتبار آن در انتها فروردین ماه امسال خواهد بود. گفتنی است هر برگه تسهیلات مسكن از تاریخ صدور تنها دو سال اعتبار داشته و بعد از اتمام تاریخ اعتبار آنها، دارنده این اوراق تا یك ماه بعد از آن می تواند تسهیلات مربوطه را دریافت كند ولی حق خرید و فروش این برگه ها را نخواهد داشت.
از دیگر برگه های تسهیلات مسكن ارزان قیمت و زیر ۵۰ هزار تومان در معاملات امروز فرابورس اوراق متعلق به نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهیلات صادره در شهریور ماه ۹۶) بود كه با قیمت ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان و تنها در حجم سه برگه فروخته شد. نمادهای معاملاتی ۹۶۱۱ و ۹۶۱۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن و اسفند ۹۶) هم از دیگر برگه هایی بود كه امروز در حجم های به ترتیب ۵۹ و ۳۱ برگه و با قیمت های ۴۹ هزار و ۷۷۷ تا ۴۹ هزار و ۹۹۹ تومان خرید و فروش شدند.
نمادهای معاملاتی تسه ۹۷۰۸ (اوراق تسهیلات صادره در آبان ۹۷)، تسه ۹۶۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ۹۶) و تسه ۹۷۰۵ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ۹۷)، تسه ۹۷۰۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹۷)، ۹۷۰۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت ۹۷) و چند نماد معاملاتی دیگر در معاملات امروز در بازه قیمتی ۵۰ هزار تومانی معامله شدند.
غیر از این نمادهای معاملاتی، سایر نمادها در معاملات امروز بازار سرمایه در بازه قیمتی ۵۱ تا ۵۲ هزار تومان خرید و فروش شدند.
از نظر حجم خرید و فروش هم ۱۱ نماد معاملاتی هم در حجم های زیر ۱۰۰ برگه به فروش رسیده و در ۵ نماد معاملاتی دیگر هم حجم خرید و فروش برگه ها كمتر از ۳۰۰ برگه بود.
بانك مركزی و وزارت راه وضعیت بازار مسكن در اسفند ماه ۹۷ را اعلام نكرده اند
اگرچه نه بانك مركزی و نه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی هیچیك تا كنون وضعیت بازار مسكن در اسفند ماه سال قبل را اعلام نكرده اند، اما بررسی اوضاع این بازار در ماه های اسفند و فروردین هر سال نشان داده است كه حتی در سال های رونق بازار هم شاهد كاهش معاملات بوده ایم به گونه ای كه تعداد معاملات مسكن در اسفند ۹۶ با امضای ۱۸ هزار و ۸۰۰ مبایعه نامه ۳.۵ برابر این شاخص در فروردین ۹۷ با انجام ۵ هزار و ۳۰۰ معامله بود.
به نظر می رسد كه علت كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن در معاملات روزهای ابتدایی سال جاری هم كاهش حجم خرید و فروش مسكن در این ایام باشد.
خرید وام مسكن ارزان شد
با توجه به اینكه برای دریافت تسهیلات خرید مسكن برای متقاضیان فردی در تهران، باید ۱۶۰ برگه از جانب خریدار واحد مسكونی خریداری شود، با احتساب قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسكن به صورت میانگین هر برگه ۵۱ هزار تومان، این متقاضی باید ۸ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت كند.
سقف تسهیلات مسكن فردی در تهران ۹۰ میلیون تومان شامل ۶۰ میلیون تومان وام مسكن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان وام بدون سپرده است كه متقاضی برای ۸۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات مسكن از بازار سرمایه خریداری كند.
همچنین برای دریافت تسهیلات مسكن زوجین هم با احتساب میانگین قیمت ۵۱ هزار تومان برای هر برگه از اوراق تسهیلات مسكن، متقاضی دریافت این تسهیلات می بایست ۲۴۰ برگه به ارزش ۱۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان خریداری كند.
سقف تسهیلات مسكن زوجین ۱۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان وام مسكن زوجین، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۲۰ میلیون تومان وام بدون سپرده است كه متقاضی باید برای ۱۲۰ میلیون تومان آن برگه تسهیلات مسكن از بازار سرمایه خریدار كند.

1398/01/12
15:53:16
5.0 / 5
4274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک