گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه

پرحاشیه ترین ۴۲۰۰ تومان در اقتصاد ایران

پرحاشیه ترین ۴۲۰۰ تومان در اقتصاد ایران زمین دار شو: درپی اتخاذ بزرگترین تصمیم دلاری یعنی اعلام نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومان برای دلار كه از چنین روزی پارسال كلید خورد، بازار تجارت داخلی و خارجی كشور دستخوش شرایط خاصی شد و درحالیكه قرار بود ارز تك نرخی باشد، به سبب ایجاد رانت و افزایش تورم آن هم باوجود پرداخت یارانه پنهان ارزی، اندكی نگذشت كه ارز نیمایی هم از راه رسید و مسئولان مصمم شدند یارانه را از ارز بردارند و كل تجارت مان با دلار نیمایی صورت گیرد اما در نهایت از این تصمیم عقب نشستند و وضعیت قبل كماكان برقرار است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری بخش اقتصادی نشان از آن دارد كه عموم خوانندگان اخبار ماجرای پرحاشیه دلار ۴۲۰۰ تومانی، واردات گوشت مرغ، هزینه وام مسكن و بررسی این بازار، اخبار در رابطه با سیل، اشتغال زنان و افزایش حقوق امسال را پیگیری كرده اند.
سال قبل ۲۱ فرودین ماه بود كه دولت به دنبال نوسانات شدید ارزی و كاهش ارزش پول ملی، دلار ۴۲۰۰ تومانی را به اقتصاد ایران معرفی كرد. در ابتدای امر قرار بر آن بود كه واردات تمام كالاها به كشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شود، اما رفته رفته شرایط به جایی رسید كه حتی بعضی از كالاهای وارداتی كه با ارز ۴۲۰۰ تومانی به گمركات رسیده بود باید مابه التفاوت با ارز نیمایی را پرداخت كند و عملاً شرایط به شكلی رقم خورد كه ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها برای واردات كالاهای اساسی در نظر گرفته شد.
در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ قرار بر آن بود كه دلار ۴۲۰۰ تومانی از بودجه خداحافظی كند و در این باره حتی رئیس كل بانك مركزی عبدالناصر همتی اعلام نموده بود كه ارز ۴۲۰۰ تومانی با یارانه نامحسوس و رانت همراه می باشد، اما در نهایت ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ماندگار شد كه نكته قابل توجه آن است كه با وجود آنكه اعلام شده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات كالاهای اساسی در بودجه ماندگار است، اما دولت در تصمیمی ارز ۴۲۰۰ تومانی را از گوشت گرفت و گوشت از این پس با ارز نیمایی به كشور وارد می شود.
هزینه ارز دولتی برای هیچ
پارسال یكی از بازارهایی كه به دنبال نوسانات نرخ ارز بیشترین تأثیر را دریافت كرد بازار گوشت و مرغ بود كه یكی از دلیلهای رشد قیمت آن افزایش قیمت نهاده های تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ و كاهش عرضه آن اعلام شده بود كه دولت برای این منظور ۳.۷ میلیارد دلار ارز دولتی برای تأمین نهادهای تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ هزینه كرده است، اما همچنان در بازار شاهد ارزانی و ثبات قیمت ها نیستیم و معین نمی باشد كه گره كور این داستان كجاست.
برمبنای آمار انتشار یافته از طرف وزارت جهاد كشاورزی بیشتر از ۱۱ میلیون و ۵۴۱ هزار تن خوراك دام و طیور به ارزش بالغ بر سه میلیارد و ۶۸۵ میلیون دلار در ۱۱ ماهه سال قبل به كشور وارد شده كه از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۰.۷۲ درصدی روبه رو شده است. این آمار در حالی منتشر می شود كه بررسی های مركز آمار نشان از آن دارد كه تعداد دام سبك در دامداری ها رشد، اما زایش دام های مولد در ماه های آینده با كاهش روبرو خواهد بود.
بررسی ها در اسفندماه سال قبل نشان از آن دارد كه تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری ها به ۴۸.۵ میلیون رأس رسیده كه در مقایسه با مهرماه رشد ۲۸.۶ درصدی را به ثبت رسانده است. تمام این مسائل در حالی مطرح می شود كه قیمت هر كیلو مرغ كشتار روز در سطح بازار فارغ از گوشت عرضه دولتی به قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان رسیده و قیمت متوسط هر كیلو گوشت قرمز در محدوده ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفته و تا به امروز تصمیمات دولتی در زمینه گوشت قرمز تأثیری بر بازار نداشته است.
فروشندگان، برندگان بازار مسكن
بررسی ها پارسال نشان از آن دارد كه در بازار مسكن قیمت هر مترمربع خانه در شهرهای بزرگ همچون تهران به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده و خرید مسكن برای افراد به خصوص زوج های جوان به یك آرزو تبدیل گشته، آرزویی كه با دور شدن تحقق آن حجم وام مسكن افزایشی پیدا نكرده است.
بررسی ها نشان از آن دارد قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن حدود ۵۰ هزار تومان است به طوری كه هزینه وام مسكن بعلاوه هزینه وام جعاله برای زوج های تهرانی ۱۲ میلیون تومان می شود كه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند. آنها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند كه با احتساب ۲۰ میلیون تومانی وام جعاله كه بابت آن باید ۴۰ برگ خریداری شود دو میلیون تومان اضافه می شود، در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.
این مسئله در حالی مطرح می شود كه عباس زینعلی كارشناس بازار مسكن معتقد می باشد هم اكنون در بازار مسكن هر فرد مسكن خودرا بفروش سود خواهد كرد و قیمت خانه به سقف توان طرف تقاضا رسیده و هیچ جایی برای التهاب مجدد وجود ندارد.
وی با بیان این كه سهم سوداگری در بخش مسكن بسیار قدرتمند است، اظهار نمود: معمولاً افراد در انتظار سودهای آتی به جاهایی پناه می برند كه انتظار این سود وجود دارد و در بخش مسكن همیشه این احتمال وجود داشته است و بسیار كم شنیده ایم كسی در این زمینه شكست خورده باشد، برای اینكه انتظارات تورمی همواره منجر به سوددهی مسكن می شود.
زنان بیكار تر از مردان
زنان در جامعه امروزی نقش قابل توجهی را ایفا می كنند و برخلاف سال های گذشته در اقتصاد جامعه و خانواده نقش دارند، بررسی ها نشان از آن دارد كه در پاییز ۱۳۹۷ نرخ بیكاری ۱۱.۷ درصد و نرخ مشاركت اقتصادی ۴۰.۵ درصد بوده است كه در تمام فصول نرخ بیكاری مردان نسبت به زنان كمتر بوده و نرخ بیكاری زنان در پاییز ۱۳۹۶، ۱۹ درصد و در تابستان ۱۳۹۷ افزایش یافته و به ۱۹.۸ درصد رسیده است، اما در پاییز سال ۹۷ با كاهش ۱.۸ درصدی همراه بوده و به ۱۸ درصد تنزل یافته است.
افزایش حقوق از این ماه
یكی از مسائلی كه در ایام انتهایی سال قبل در بودجه ۱۳۹۸ بسیار مد نظر قرار گرفت، روش و میزان افزایش حقوق كارمندان بود كه این مساله به یكی از موضوعات پرچالش میان دولت و مجلس بدل شد و در نهایت مقرر شد كه ۴۰۰ هزار تومان به همراه افزایش ۱۰ درصدی به حقوق كارمندان افزوده شود كه بنظر می رسد با عنایت به تجربه سال های گذشته از شروع خرداد این افزایش حقوق محقق شود اما بگفته نوبخت دولت تلاش می كند از اول فروردین ۱۳۹۸ حقوق كارمندان دولت را طبق آنچه در مجلس تصویب شده، پرداخت كند.
دو وظیفه مهم بانك ها در سال جاری
در حالیكه بانك ها خودرا آماده می كردند در امتداد تحقق شعار سال در خصوص رونق تولید اقدامات مقتضی را انجام دهند، سیلاب به منابع بانكی برای نمایش وام های كم بازده برای جبران خسارت سیل سرازیر شد كه البته در كنار این مسائل بانك ها باید وظایف روزانه و اصلی خودرا به پیش ببرند كه با این تفاسیر می توان گفت بانك ها دو وظیفه مهم امسال بر دوش دارند.
افت قیمت در بازار ارز
بانك ها امروز (۲۱ فروردین) هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۶۴۵ تومان و هر یورو را ۱۵ هزار و ۳۶۵ تومان خریداری می كردند. قیمت خرید دلار در روز گذشته در بانك ها ۱۳ هزار و ۷۷۱ تومان و یورو ۱۵ هزار و ۵۱۶ تومان بود. همین طور بانك ها پوند را با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته ۱۷ هزار و ۸۱۴ تومان خریداری می كنند. یوروی مسافرتی باز امروز در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۱۳۷ تومان بود كه با احتساب كارمزد بانك مركزی و بانك عامل به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.
این در شرایطی است كه صرافی های مجاز بانك مركزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام نموده اند كه نسبت به روز گذشته كاهش حدود ۳۰۰ تومانی داشته است. قیمت خرید یورو باز در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام شده كه نرخ یورو باز نسبت به روز گذشته با كاهش همراه بوده است.



1398/01/22
23:35:49
5.0 / 5
4315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک