رئیس سازمان هواپیمایی در گزارش زمین دار شو

نرخنامه مصوب ملاك قیمت گذاری بلیت پروازهای عیدفطر

نرخنامه مصوب ملاك قیمت گذاری بلیت پروازهای عیدفطر به گزارش زمین دار شو رئیس سازمان هواپیمایی كشوری اظهار داشت: جدول نرخنامه ای كه از جانب شركت های هواپیمایی با نظارت سازمان هواپیمایی كشوری تهیه شده، در روزهای پیك سفرهای عیدفطر هم ملاك عمل خواهد بود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، با فرارسیدن ایام سفرهای تعطیلات عید فطر و روزهای پایانی ماه مبارك رمضان كه از سه شنبه ۱۴ خرداد تا جمعه ۱۷ خرداد به طول می انجامد، بخش زیادی از مردمی كه قصد مسافرت با هواپیما را دارند، دغدغه افزایش قیمت بلیت را خواهند داشت. به خصوص كه با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما از آذر ماه سال ۹۴ بر مبنای تكلیف قانون برنامه ششم توسعه، همزمان با ایام پیك سفرها، شركت های هواپیمایی مبادرت به افزایش قیمت بلیت هواپیما می كنند.
با توجه به تجاربی كه در بیشتر از ۳ سال از اجرای این قانون برای سیاست گذاران صنعت حمل و نقل هوایی به دست آمده، در آذرماه سال قبل و با عنایت به افزایش هزینه های ارزی شركت های هواپیمایی به دنبال افزایش نرخ ارز كه به افزایش شدید قیمت بلیت هواپیما و كاهش شدید استقبال مسافران از این صنعت پارسال منجر گردید، شركت های هواپیمایی با همراهی مدیران سازمان هواپیمایی كشوری مبادرت به تعیین سقف قیمتی برای هر یك از مسیرهای پروازی و هر یك از ایرلاین ها به صورت جداگانه كردند كه به نرخنامه پروازی مشهور شد.
این نرخنامه در مورد سفرهای نوروزی ملاك و معیار تعیین سقف و كف نرخ بلیت ها قرار گرفت هر چند كه سازمان هواپیمایی كشوری و انجمن شركت های هواپیمایی مدعی بودند كه در طول ایام نوروز هیچیك از ایرلاین ها تخطی ای از نرخنامه مذكور نداشتند؛ اما با این وجود رسانه ها و مسافران از وجود برخی تخلفات از جانب شركت های هواپیمایی درباره فروش بلیت هواپیما خارج از نرخنامه مورد تأیید سازمان هواپیمایی كشوری خبر دادند.
رئیس سازمان هواپیمایی: جدول نرخنامه آذر ۹۷، همچنان ملاك تعیین سقف قیمت بلیت است
در همین خصوص علی عابدزاه، رئیس سازمان هواپیمایی كشوری در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش كه آیا سقف قیمتی تعیین شده برای مسیرهای پروازی در آذر ماه سال گذشته، همچنان ملاك عمل است، اظهار داشت: همان جدولی كه با عنوان نرخنامه در سایت سازمان هواپیمایی كشوری انتشار یافته و كف و سقف قیمتی همه مسیرهای پروازی برای همه شركت های هواپیمایی در آن آمده، بعنوان ملاك سقف قیمتی در سفرهای عید فطر لحاظ می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: فعلاً قرار نیست این نرخنامه تغییر كند و همان جدولی كه برای سفرهای نوروزی مورد استفاده قرار گرفت برای ایام پیك سفرهای پیش رو هم باید از جانب شركت های هواپیمایی اعمال شود.
گفتنی است قبل از این هم در دو سال ۹۶ و ۹۷ شركت های هواپیمایی در توافقی كه با یكدیگر داشتند، برای قیمت فروش بلیت پروازهای عتبات در روزهای اربعین، سقف قیمتی تعیین كرده بودند.
مقاصد كیش و قشم، معاف از ممنوعیت فروش پروازهای چارتری
به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، از جانب دیگر با دستوری كه وزیر راه و شهرسازی به سازمان هواپیمایی كشوری در خصوص حذف فروش بلیت چارتری برای مسیرهای غیر گردشگری (غیر از كیش و قشم) از اول بهمن سال قبل داده است، این ابلاغیه به تدریج عملی شده و هم اكنون در راه مشهد هیچیك از ایرلاین ها مبادرت به فروش چارتری بلیت نمی كنند.
كدام شركت های هواپیمایی سقف قیمتی بلیت را رعایت می كنند؟
به عنوان مثال برای روز دوشنبه ۱۳ خرداد بعنوان یك روز پیش از آغاز تعطیلات عید فطر برای مسیر تهران به مشهد، قیمت بلیت سیستمی هواپیما از جانب هواپیمایی كاسپین در پرواز ساعت ۶: ۴۰ صبح، ۳۹۲ هزار تومان تعیین شده كه سقف قیمتی این مسیر در نرخنامه سازمان هواپیمایی كشوری، ۶۰۶ هزار و ۳۰۰ تومان آمده است. همینطور ایرتور هم بلیت سیستمی پرواز ساعت ۶: ۵۵ بامداد در همین روز را ۴۰۰ هزار تومان نرخ گذاری كرده كه در نرخنامه سازمان هواپیمایی كشوری، سقف قیمتی این مسیر ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
به نظر می رسد با عنایت به اینكه پروازهای مذكور در ساعات ابتدایی روز غیر تعطیل می باشد، از سقف تعیین شده به علت كمتر بودن متقاضی، پایین تر است. با این وجود در ساعات عصر و شبانگاهی روز ۱۳ خرداد، به علت افزایش متقاضیان سفر، قیمت بلیت ها هم گران تر است. بعنوان مثال ایرتور بلیت سیستمی ساعت ۱۷: ۵۵ روز ۱۳ خرداد تهران- مشهد را ۶۰۰ هزار تومان تعیین كرده كه تنها ۶ صندلی از آن باقی مانده است. همین شركت بلیت سیستمی پرواز ساعت ۲۲: ۲۰ را ۶۴۰ هزار تومان به فروش می رساند كه از این پرواز هم تنها ۴ صندلی باقی مانده است.
با توجه به اینكه بیشتر از ۹۰ درصد صندلی های پروازهای تهران- مشهد بیشتر شركت های هواپیمایی در روز ۱۳ خرداد تا لحظه تنظیم این گزارش به فروش رفته است، پیشبینی می شود برای روزهای آتی پروازهای فوق العاده ای برای این مسیر در روزهای مذكور پیشبینی شود. براین اساس باید منتظر ماند و دید آیا پروازهای فوق العاده هم با رعایت نرخنامه مصوب به فروش می رسد یا خیر.
هواپیمایی زاگرس بلیت پرواز سیستمی تهران-كیش ساعت ۱۷: ۴۵ در تاریخ ۱۳ خرداد را ۷۴۶ هزار تومان به فروش می رساند این در شرایطی است كه سقف تعیین شده برای این مسیر در نرخنامه سازمان هواپیمایی كشوری، ۸۹۰ هزار تومان است و فقط ۳ صندلی از این پرواز باقی مانده است.
هواپیمایی ایرتور هم همان مسیر و تاریخ را برای فروش بلیت سیستمی در ساعت ۱۹: ۳۰، ۷۵۰ هزار تومان اعلام نموده كه سقف نرخ آن ۹۵۰ هزار تومان و ۷ صندلی باقی مانده است.
همچنین در راه كیش با عنایت به اینكه سازمان هواپیمایی كشوری، دو مسیر قشم و كیش را از ابلاغیه ممنوعیت فروش بلیت چارتری مستثنی كرده، از جانب ماهان و تابان به صورت چارتری هم در تاریخ ۱۳ خرداد بلیت به فروش می رسد كه ماهان پرواز تهران-كیش در ساعت ۱۲: ۴۰ به قیمت ۶۵۴ هزار تومان و در ساعت ۱۴: ۱۰ را ۷۰۰ هزار تومان عرضه نموده است. تابان هم پرواز چارتری تهران-كیش در ساعت ۱۴: ۲۰ را به قیمت ۶۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه نموده است.

1398/03/10
13:57:45
5.0 / 5
4121
تگهای خبر: پرواز , حمل و نقل , راه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک