یك كارشناس اقتصادی:

افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق، فاصله طبقاتی را كم نكرد!

افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق، فاصله طبقاتی را كم نكرد! به گزارش زمین دار شو یك كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد در جریان افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق ها، نه تنها تبعیض و شكاف طبقاتی كاهش نیافته بلكه دریافتی های بالاتر رشد بیشتری داشته است.حمید نجف در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: طبقه كارگری و كارمندی در زمان بروز مشكلات تحمل فقر را دارند و صبوری و همراهی می كنند ولی آن چیزی كه سبب شكنندگی و نارضایتی می شود، تبعیض است.

وی افزود: در جریان افزایش دستمزد سال ۹۸ با نوعی پیچیدگی مواجه بودیم؛ در ابتدا افزایش پلكانی دستمزدها عنوان شد و بسته به میزان دریافتی مقرر شد تا افزایش ۱۰ تا ۱۸ درصدی لحاظ شود اما مدتی بعد بحث افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق ها به میان آمد و در نهایت ۴۰۰ هزار تومان به حقوق كارگران، كارمندان و بازنشستگان افزوده شد.

این كارشناس اقتصادی افزود: هدف از افزایش پلكانی دستمزدها، كاهش شكاف طبقاتی بود ولی عملاً دریافتی های بالای سه تا پنج میلیون تومان رشد حقوق داشتند كه یك تخلف بزرگ به حساب می آید چون كه قانون مصوب مجلس ملاك تصمیم گیری برای افزایش حقوق ها در سال ۹۸ است.

نجف اضافه كرد: بازنشسته ای كه فرضا یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می گرفته حالا دریافتی او با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به یك میلیون و۶۰۰ هزار تومان رسیده است اما در حقوق های بالاتر افزایشی یك تا دو میلیون تومان را شاهد بودیم بنابراین از این ماه كه احكام جدید صادر شده و میزان دریافتی كارمندان و بازنشستگان ملموس ترمی شود، بازتاب منفی این مساله هم مشخص خواهد شد.

وی ریشه بروز چنین مسأله ای را در ضعف قانون دانست و اظهار داشت: متأسفانه در قوانین خود به قدری تبصره و ماده واحده می گذرانیم كه كل قانون را زیر سوال می بریم و در ادارات و شركت های خصوصی و خصولتی، راه های فرار در قوانین به قدری زیاد است كه عملاً اصلاح چنین ساختاری ممكن نیست بنابراین با پرداخت حقوق ها و پاداش های نجومی روبه رو هستیم.

این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: در كشورهایی همچون سوئیس اگر فرضا رئیس بیمارستان ۱۰ میلیون تومان حقوق بگیرد حقوق یك پرستار كمتر از ۶ میلیون تومان نیست چون در این كشورها بر مبنای سطح زندگی و رفاه افراد حقوق تعریف می شود تا فاصله طبقاتی كاهش پیدا كند ولی ما هرقدر كه تلاش می نماییم این فاصله را كم نماییم عكس آن اتفاق می افتد بنابراین مجلس باید از باب اجرای صحیح قانون به این قضیه ورود كند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در حالیكه از شروع سال ۹۸ بیشتر از دوماه از شروع سال می گذرد هنوز خیلی از كاركنان و حتی بازنشستگان حقوق خویش را بر اساس قانون مصوب مجلس دریافت نكرده اند و به نظر می آید با عنایت به صدور احكام حقوقی جدید، از این ماه دریافتی واقعی مشخص شود. این در شرایطی است كه مجلس نسبت به نحوه اجرای افزایش حقوق كاركنان شاغل و بازنشسته بخصوص دریافتی های ۲/۵ تا ۵ میلیون تومانی معترض است و سندی كه مبنا و ملاك عملكرد دولت در افزایش حقوق ها قرار گرفته را در رابطه با قانون مصوب مجلس نمی داند.
1398/03/20
11:46:38
5.0 / 5
4187
تگهای خبر: راه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک