یك مقام مسئول اعلام كرد:

تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت

تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت به گزارش زمین دار شو رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال ۹۶ تغییر نكرده و در اواخر سال ۹۷، معادل ۲۵ درصد افزایش داشته است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، محمد طاهری در نشست خبری امروز ۳۰ خرداد ۹۸ با خبرنگاران، درباره افزایش تعرفه خدمات نظام مهندسی در اواخر سال قبل اظهار داشت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال ۹۶ تغییری نكرد و در اواخر سال ۹۷ هم تا سقف ۲۵ درصد افزایش پیدا كرد. از جانب دیگر مردم هر خدماتی كه دریافت می كنند، باید هزینه آنرا پرداخت نمایند و بنابراین، این افزایش تعرفه كمترین اتفاقی بود كه باید برای جامعه مهندسی رخ می داد.
وی اضافه كرد: بر این اساس وظیفه خود می دانم تعرفه نظام مهندسی در سال ۹۸ را افزایش دهم؛ این در شرایطی است كه نرخ تعرفه خدمات نظام مهندسی در آخرین افزایش، نسبت به نرخ تعرفه این خدمات در سال ۸۳، تنها ۵۰ درصد بیشتر شده است؛ ازاین رو همچنان تعرفه فعالیت های مهندسی، از جایگاه واقعی خود فاصله دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، در مورد تخلف ۴۰ میلیاردی مدیران این سازمان در سال های گذشته و نتایج بررسی شده از جانب محاكم قضائی در پیگیری این پرونده، اظهار داشت: تخلفات مربوط به این پرونده در دادسرای شماره ۸ در حال پیگیری است، مراحل بازپرسی آن تكمیل شده و بزودی پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد. البته در گذشته، در دادسرا چند حكم وثیقه برای متخلفان بانكی صادر شده بود؛ اما این مبلغ همچنان از جانب دستگاه قضائی بلوكه شده است.
طاهری درباره امضاءفروشی برخی مهندسان تصریح كرد: من امضا فروشی را نه تنها قبول ندارم، بلكه آنرا هم رد می كنم؛ چونكه اگر در عرضه خدمات مهندسی از جانب برخی مهندسان، كم كاری رخ می دهد صرفاً یك كم كاری است، هر چند قبول دارم وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت و كنترل بر خدمات مهندسان ناظر است؛ اما به هر حال بخشی از این كم كاری ها به خود سازمان بر می گردد كه در نظارت ها بعضاً كوتاهی كرده و بخشی هم به نحوه اعطای صلاحیت ها به مهندسان مرتبط می باشد كه باید با تغییر رویه در نحوه تأیید صلاحیت حرفه ای مهندسان این كم كاری را جبران كرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با اشاره به اینكه در هر صنف و حرفه ای، تخلف و كاستی هایی وجود دارد افزود: قانون گذار در قانون نظام مهندسی ساختمان، راه مقابله با این تخلفات را لحاظ كرده كه در نتیجه آن، شورای انتظامی در هر سازمان نظام مهندسی به صورت مستقل فعالیت داشته و این تخلفات به این شورا ارجاع داده می شود.
وی در مورد كاهش تعداد پروانه های ساختمانی اظهار داشت: هم اكنون شاهد ركود در ساخت و ساز هستیم و تعداد پروانه های ساختمانی صادره كاهش داشته است؛ ضمن اینكه پیشبینی می نماییم امسال نسبت به سال های گذشته، تا حدودی صدور پروانه های ساختمانی كاهش پیدا كند.
طاهری در پاسخ به پرسشی درباره لغو ابلاغیه وزیر سابق راه و شهرسازی در خصوص اجبار سازمان های نظام مهندسی نسبت به حذف كسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر بعنوان درآمد سازمان های نظام مهندسی سازمانی و ابلاغ دستورالعمل جدید از جانب معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی، خاطرنشان كرد: با تغییر وزیر راه و شهرسازی و معاون مسكن این وزارتخانه، دستورالعمل جدیدی به نظام مهندسی ساختمان ابلاغ گردیده كه بر مبنای آن، سازمان های نظام مهندسی می توانند از محل حق الزحمه مهندسان ناظر، برای نظارت بر ساختمان های گروه «الف» ۳ درصد، «ب و ج» ۴ درصد و گروه» د» ۵ درصد را با تصمیم و مصوبه مجمع عمومی هر سازمان استانی كسر كنند.
به گفته طاهری آخرین مصوبه مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در این خصوص ۵ درصد بوده است كه بنا داریم در مجمع عمومی پیش روی این سازمان، مصوبه جدیدی را بر مبنای ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی تعیین نماییم. وی در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح آخرین اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مورد اصلاح لایحه نظام مهندسی پرداخت و اظهار داشت: فارغ از اینكه نظارت بر سازمان های نظام مهندسی استانی و به صورت كلی این تشكل حرفه ای در سراسر كشور، بر عهده چه دستگاهی شامل وزارت راه و شهرسازی و یا سازمان برنامه و بودجه یا دستگاه های دیگر باشد، این سازمان موظف به اجرای قانون بوده و وظایف خویش را انجام می دهد. وی ادامه داد: بر این اساس، تغییر و تحولات در دستگاه ناظر بر اقدامات نظام مهندسی ساختمان، تأثیری در اجرای وظایف محوله به این سازمان ندارد؛ این در شرایطی است كه مجلس و قانون گذار باید دستگاه عالی نظارت را تعیین كرده و موافقت یا مخالفت تغییر نظارت عالیه بر نظام مهندسی، از جانب این تشكل تأثیری در تصمیمات مجلس نخواهد داشت.

1398/04/01
15:20:05
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: بانك , خدمات , دستگاه , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک