ناتمامی هزینه های مسكن مهر

ناتمامی هزینه های مسكن مهر به گزارش زمین دار شو طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی تا كنون بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج پروژه مسكن مهر شده و در ایام اخیر قائم مقام او اعلام نمود كه این طرح به ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، عنوان شده كه تا كنون بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج مسكن مهر شده و هنوز عمده سایت ها با مشكل خدمات زیربنایی و روبنایی مواجهند. طبق اعلام قائم مقام وزیر راه وشهرسازی در طرح مسكن مهر، این پروژه به حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد كه ۴ هزار میلیارد تومان آن باید به خدمات و زیرساخت ها اختصاص یابد. اما كارشناسان می گویند احیانا با این ارقام هم مناطقی كه مسكن مهر در آن جا احداث شده قابلیت سكونت بی دغدغه را نخواهد داشت.
زمانی كه دولت قبل در سال ۱۳۸۶ پروژه مسكن مهر را كلنگ زد تصور می شد با چاپ ۴۵ هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه برای این طرح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد ظرف حداكثر ۲ سال تمام می شود. البته ظاهرا درمورد زیرساخت های این طرح ساده انگاری شده بود. پس از شش سال و تا سال ۱۳۹۲ نه تنها زیرساخت ها بلكه تكمیل واحدها هم كه اقدام ساده تری بود به صورت كامل انجام نشد. تا مردادماه امسال كه آخرین آمار مسكن مهر ارائه شد یك میلیون و ۸۳۹ هزار و ۸۲۹ واحد مسكن مهر تكمیل و افتتاح شده كه سهم دولت های نهم ودهم ۵۵ درصد و دولت روحانی ۴۵ درصد بوده كه اگر پروژه به صورت كامل دردولت دوازدهم تكمیل شود سهم دولت روحانی ۵۵ و و دولت احمدی نژاد ۴۵ درصد خواهد بود.
با این كه اعلام شده جشن آخر مسكن مهر در ۲ شهر یزد و زنجان برگزار شده و تا آخر امسال در هشت شهر دیگر هم برگزار می شود، بنا به اذعان احمد اصغری مهرآبادی ـ قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ـ برنامه دو ساله برای اتمام مسكن مهر در نظر گرفته شده اما امیدی به تكمیل آن در مدت زمان تعیین شده نیست. در خیلی از شهرهای جدید همچون پردیس، پرند و هشتگرد كه مسكن مهر در آن مناطق قرار دارد خدمات زیربنایی دچار مشكل است؛ چون كه در شهرهای جدید قرار نبود به این زودی چنین جمعیت گسترده ای ساكن شود. به صورت مثال افق جمعیتی پردیس ۱۸۰ هزار نفر بود كه با مصوبه تولید ۸۰ هزار واحد مسكن مهر در پردیس در دولت قبل افق جمعیتی به ۵۳۰ هزار نفر رسید و ناگهان آب، برق، گاز و بسیاری دیگر از خدمات شهری دچار چالش اساسی شد. در پرند و هشتگرد هم به ترتیب ۹۵ و ۵۰ هزار واحد مسكن مهر تعریف شد كه ۷۰۰۰ واحد در پرند و ۱۰ هزار واحد در هشتگرد فاقد متقاضی است.
طبق اعلام عباس آخوندی، با حمایت دولت و پرداخت تسهیلات بانكی ارزان قیمت توسط اشخاص حقیقی و حقوقی بنا شد برنامه مسكن مهر به پیش برود اما در انتها دولت دهم تنها حدود یك میلیون واحد معادل ۴۵ درصد از كل این پروژه تكمیل و افتتاح شدند. جانمایی مناسب، ضعف در پاره ای از موارد، عدم برخورداری از خدمات زیربنایی مناسب همچون آب، برق، گاز و فاضلاب، انتقال پول پرقدرت در تامین مالی و محدودیت منابع مالی بخشی از مشكلاتی بود كه مسكن مهر برای دولت یازدهم به ارمغان آورد.
از سوی دیگر، مشكل بازپرداخت تسهیلات مسكن مهر مطرح است. هرچند تسهیلات مسكن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته، این نگرانی وجود دارد كه خانواده ها از عهده اقساط ماهیانه برنیایند. به قول ی مهرآبادی بازپرداخت ۱۲ ساله تسهیلات مسكن، مردم را در تنگنا قرار می دهد از این رو از بانك ها درخواست می نماییم در این زمینه با نگاه بازتری به مبحث توجه داشته باشند.
محمدمهدی مافی ـ كارشناس مسكن ـ می گوید: متاسفانه من یك برگ مطالعه درمورد مسائل محیط زیستی، مالی، فنی حرفه ای، زیرساخت ها، مراحل بهره برداری، حمل و نقل و چگونگی تامین خدمات و انشعابات مسكن مهر بعنوان بزرگ ترین پروژه دولت های نهم و دهم ندیدم و می توان از این پروژه بعنوان فاجعه پروژه های عمرانی نام برد. مسئولان دولت نهم و دهم فقط بعنوان یك شعار پوپولیستی كه برگرفته از روحیات نفر اول دولت بود، مسكن مهر را مطرح نمودند و شرایط به نحوی بود كه كسی اجازه نداشت درمورد نحوه تامین بودجه و مطالعات طرح سوال كند.
وی به مسائل تورمی مسكن مهر اشاره نمود و اظهار داشت: ۵۰ هزار میلیارد تومان پولی كه توسط سیستم بانكی به مسكن مهر تزریق شد تورم ۳۰۰ درصد را طی یك سال رقم زد و تبعات مسكن مهر به سایر سطوح اقتصاد سرایت كرد. از جانب دیگر، شركت های دست اندركار حجم انبوهی از پتانسیل و امكانات را برای تولید مسكن مهر به كار گرفتند كه حالا در شرف اتمام این پروژه قابل استفاده نخواهد بود و ضرر مضاعف می گردد.


 

1396/10/18
18:31:19
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک