بافت فرسوده هست ولی سرمایه گذار نیست

بافت فرسوده هست ولی سرمایه گذار نیست زمین دار شو: مهم ترین سیاست دولت در بخش مسكن با چالش اقبال بخش خصوصی مواجه شده و به نظر می رسد با مشوقها و منابع فعلی، برنامه ریزیها برای مدت زمان طولانی روی كاغذ باقی بماند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در كل كشور ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده و ناكارآمد وجود دارد كه به اندازه دو برابر مساحت شهر تهران است و ۳۰ درصد جمعیت ایران را شامل می گردد. این مورد از یك طرف اشاره می كند كه با عنایت به لرزه خیزی ایران چه میزان بافت های در خطر داریم و از جانب دیگر نشان داده است فرصت سرمایه گذاری در این مناطق وجود دارد؛ چون كه تا ۱۰ سال آینده باید ۳. ۸ میلیون واحد مسكونی در این بافتهای ناكارآمد نوسازی شود.
با این وجود بخش خصوصی به دلایلی همچون عدم توجیه سرمایه گذاری، نبود مشوقهای لازم، گسست برنامه ها، مدیریتهای پراكنده و عدم پرداخت تسهیلات ارزان قیمت حاضر به مشاركت در این مناطق ناكارآمد نیست. بودجه های دولتی هم دیگر مانند سابق وجود ندارد، ازاین رو كار نوسازی و بازسازی حاشیه ها و بافتهای فرسوده بسیار كند پیش می رود. بخصوص اینكه دولت سیاست خویش را از نوسازی خانه ها به نوسازی محلات تغییر داده است.
با اینكه در ایام اخیر پروژه های نوسازی ۱۰۰ واحدی محله سیروس و ۵۰ واحدی محله تختی به ترتیب توسط وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران كلنگ زده شد اما هیچ شركت انبوه ساز حاضر نشده در محله سیروس سرمایه گذاری كند تا دولت مجبور شود آن را به یك شركت زیرمجموعه بانك مسكن بسپارد.
مهدی حجت ـ معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ـ با اشاره به اینكه پنج درصد مساحت شهر تهران بافت فرسوده است اما ۱۵ درصد جمعیت در آن زندگی می كنند، اظهار داشت: به علت مسائل این گونه بافت ها و همینطور تراكم ملك ها، سرمایه گذاران كمتری مایل هستند كه در این پروژه نوسازی بافت فرسوده كمك كنند. هر چند كه دولت قول هایی داده تا تسهیلاتی به سرمایه گذاران بدهد تا آنها به سمت نوسازی بافت فرسوده سوق داده شوند اما معتقدم حداقل به جهت اینكه بافت فرسوده نوسازی شود ۱۰ سال زمان لازم است.
با این وجود عباس آخوندی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ می گوید: در طرح های جدید نوسازی با ساخت واحدهای مسكونی در تراكم و طبقات محدودتر تلاش می نماییم كیفیت زندگی شهروندان در محلات را ارتقا دهیم و از تراكم بیش از اندازه جمعیت در محلات خودداری كنیم؛ درست است كه كاهش ارتفاع ساختمان ها در طرح های نوسازی ممكن است قدری متراژ واحدها را كم كند اما به صورت قطع مجموعه كیفیت زندگی در محلات تاریخی را بهبود می بخشد.
وی با اشاره به اینكه بافت ها و محدوده های هدف نوسازی كه امروز به اشتباه به آن ها بافت فرسوده گفته می گردد در واقع بافت های با هویت فرهنگی و تاریخی كشور هستند، تصریح كرد: همه چیزی كه ما در رویكردهای جدید نوسازی دنبال می نماییم تنها در یك جمله خلاصه شده است و آن ارتقای سطح كیفیت زندگی مردم ساكن در محلات تاریخی است.1396/10/19
23:22:54
5.0 / 5
5059
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک