با سهم ۱۵ درصدی از كل قراردادها

خانه های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی در صدر معاملات مرداد قرار گرفتند

خانه های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی در صدر معاملات مرداد قرار گرفتند زمین دار شو: در شرایطی كه حدود 80 درصد فایل های عرضه موجود در بازار مسكن به آپارتمان های بالای یك میلیارد تومان اختصاص دارد در مردادماه 1398 بالغ بر 65 درصد معاملات به خانه های كمتر از 1.2 میلیارد تومان اختصاص داشت؛ در این بین آپارتمان های 300 تا 450 میلیون تومان در صدر قراردادهای خرید و فروش قرار گرفتند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رابطه معكوس عرضه و تقاضا نمود خودرا در آستانه ورود بازار مسكن به ركود سه تا چهار ساله نشان داد. شرایط فعلی بازار نشان داده است ركود تورمی كه از آذرماه ۱۳۹۶ آغاز و تا تیرماه ۱۳۹۸ ادامه داشته جای خودرا به ركود غیرتورمی داده است. مردادماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل معاملات ۷۳ درصد كاهش و قیمت ۷۵ درصد افزایش پیدا كرد. با این وجود شاخص بانك مركزی از كاهش ۲.۴ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حكایت دارد.
خانه های میلیاردی باد می خورند
یك اشتباه محاسباتی در زمان رونق ساخت و ساز بازار آپارتمان های بزرگ متراژ، لوكس و نیمه لوكس را گرفتار ركود كرد. حجم سنگین سرمایه گذاری بر روی این نوع واحدها كه بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ صورت گرفته به كسادی پنج ساله بازار فروش واحدهای لوكس در میان سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ منجر گردید. با این وجود این نوع آپارتمان ها از رونق نصفه و نیمه واحدهای میان متراژ و ارزان قیمت در سال ۱۳۹۷ بی نصیب بودند. اگرچه خانه های میلیاردی، آگهی های فروش ملك را قبضه كرده اند واحدهای كمتر از ۱.۲ میلیارد تومان سهم ۶۵ درصدی از معاملات مسكن شهر تهران در مردادماه ۱۳۹۸ داشتند.
هم چنین در مردادماه ۱۳۹۸ بیشترین قراردادهای خرید و فروش در واحدهای ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان منعقد شد كه سهم ۱۵ درصدی از معاملات را به خود اختصاص دادند. رتبه دوم به آپارتمان های ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با ۱۲.۳ درصد مربوط شد و خانه های ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان با ۹.۴ درصد از كل معاملات شهر تهران رتبه سوم را به دست آوردند.
تهرانی ها به خانه های كوچك تر رو آورده اند
آن طور كه بانك مركزی گزارش داده، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسكونی معامله شده بر حسب زیربنا در مردادماه ۱۳۹۸ نشان داده است بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسكونی ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۱۵.۹ درصد اختصاص داشته است. مردادماه سال قبل این سهم به خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر مربع اختصاص داشت. امسال اما این دسته از آپارتمان ها با سهم ۱۳.۴ درصد به رتبه دوم معاملات تنزل كرده اند و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با سهم ۱۲.۱ درصد در رتبه سوم قرار دارند. در مردادماه ۱۳۹۸ واحدهای مسكونی با سطح زیربنای كمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.
رشد فروش خانه های قدیمی
افت توان مالی طرف تقاضا، منحنی فروش خانه های قدیمی را صعودی كرده است. مردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۸.۲ درصد قراردادهای خرید و فروش به خانه های بیشتر از پنج سال ساخت مربوط شد؛ در صورتیكه شش سال قبل یعنی سال ۱۳۹۲ این گروه از آپارتمان ها حدود ۴۱ درصد قراردادها را در بر می گرفتند.
بیشترین معاملات در قیمت های زیر شاخص كل
از طرف دیگر واحدهای مسكونی در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم ۱۰.۹ درصد بیشترین تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و دامنه قیمتی ۶ تا ۷.۵ میلیون و ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم ۱۰.۶ و ۱۰.۵ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در این ماه ۵۸.۷ درصد واحدهای مسكونی با قیمتی كمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی شهر تهران (۱۳.۰۳ میلیون تومان) معامله شده اند.
كوچ سرمایه ها از بازار مسكن
نقدینگی موجود در بازار مسكن هر ماه كمتر می شود. طبق گزارش دفتر اقتصاد مسكن در پنج ماهه نخست امسال حجم نقدینگی بازار مسكن شهر تهران به ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد كاهش داشته است. اما آن چه كه چشم انداز این بازار را ناامیدكننده تر نشان داده است آن است كه در مردادماه امسال ارزش معاملات ۵۶ درصد نسبت به مردادماه سال قبل افت كرده است.
تحولات قیمت نیز برمبنای آمار دفتر اقتصاد مسكن نشان داده است شاخص نقطه به نقطه ۷۷.۵ درصد افزایش داشته اما میانگین رشد دوازده ماهه منتهی به مردادماه ۱۳۹۸ در شهر تهران تنها ۵ درصد بوده است. بطوریكه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ بیشترین رشد معادل ۱۱.۴ درصد و در مردادماه ۱۳۹۸ كمترین رشد معادل ۳.۱- درصد را تجربه كرده است.
منبع:

1398/06/18
23:37:31
5.0 / 5
4375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک