كلاف سردرگم چالش شركت های حقوقی مهندسی

كلاف سردرگم چالش شركت های حقوقی مهندسی زمین دار شو: سوژه صدور پروانه اشتغال مهندسان شركت های حقوقی مهندسی از قرار معلوم به كلاف سردرگمی تبدیل گشته است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، ماجرا از آنجا شروع شد كه تعدادی از مهندسان با تجمع در مقابل وزارت راه و شهرسازی خواهان تعجیل این وزارتخانه در امضای صدور پروانه اشتغال به كارخود شدند.
به ادعای این عده، معاونت وقت مسكن و ساختمان وزارتخانه اختیار امضای پروانه های اشتغال شركتهای مهندسی حقوقی را از اداره كل استان ها سلب و آنرا به دفتر تـوسعه مهندسی ساختمان در وزارت راه و شهر سازی واگذار كرده است.
ا توجه به بالا بودن آمار شركت های حقوقی در رشته های مختلف و تعداد بالای پروانه های اشتغالی كه نیاز به تمدید و تغییرات و صدور در كل كشور دارند هم اكنون حجم بالایی از این پروانه ها جهت امضا به دفتر توسعه مهندسی وزرات راه و شهر سازی ارسال شده اما صدور آنها هنوز عملیاتی نشده است.
به فاصله چندی پس از انتشار این گزارش مهندس منصور علاف نویریان، مدیركل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در واكنش به این تجمع موضع گیری كرد. وی با اشاره به اینكه "مافیاهای حاكم بر نظامات مهندسی همچون غده ای سرطانی بر پیكر جامعه مهندسی رسوخ كرده اند و دنبال منافع خود هستند و این پیكر نحیف روز به روز لاغرتر و شكننده تر می شود" اشاره كرد: دلال ها چه از جنس برخی اعضای هیات مدیره ها و بازرسان، چه از جنس برخی اعضای شورای انتظامی، چه از جنس برخی اشخاص حقوقی و چه از جنس پدرخوانده های پشت پرده، خون مردم، مهندسان، كاردان ها و همه اركان نظامات مهندسی را برای مطامع و مقاصد نامشروع و سیری ناپذیر خود در شیشه كرده اند.
بررسی موضع گیری های صورت گرفته درباره این چالش تا حدی تامل برانگیز شده است. ازیك طرف وزارت راه و شهرسازی بر این باور است كه باید بساط شركتهای حقوقی برچیده شود و با استفاده از مكانیزم های مختلف به دنبال سر و سامان دادن به این مهم می باشد. اما از جانب دیگر شركتهای حقوقی معتقدند كه واگذاری مسئولیت بررسی صلاحیت شركتهای حقوقی از اداره كل استانها به دفتر توسعه مهندسی ساختمان امری است كه عملا با مشكلات بی شماری همراه می باشد. بطوریكه به ادعای مهندسان، دفتر توسعه مهندسی ساختمان فاقد زیرساختها و نیروهای لازم جهت بررسی صلاحیت تمامی شركتهای حقوقی درسراسركشوراست.
اما بعد از این اظهارات، سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی باوجود اینكه اخیرا این مسئولیت را قبول كرده، در مورد این مساله موضع گیری كرد و وعده داد در نخستین فرصت این معضل را حل كند.
وی در گفت و گو با یكی از رسانه ها اظهار داشت: هم زمان با تأخیر در روند صدور پروانه ساختمانی شركت های حقوقی تمامی پروانه ها تا روز سه شنبه ۲۶ شهریور صادر می شود.
محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تحویل پروانه های ساختمانی شركت های حقوقی تا روز سه شنبه ۲۶ شهریور آگاهی داد و اظهار داشت: در هفته گذشته چندین جلسه با نمایندگان و مهندسان شركت های حقوقی برگزار كرده و تمامی صحبت ها، درخواست ها و شكایت های آنها بررسی گردید.
او افزود: در این جلسات سوتفاهمی در موضوعات و مطالب اتفاق افتاده بود كه به صورت كامل جمع بندی و مشكلات آنها حل شد و امیدواریم ظرف امروز و سه شنبه پروانه های ساختمانی این شركت ها تحویل داده شود.
سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اشاره كرد: در بعضی از مسائل برداشت های مختلف از سوژه صورت گرفته بود كه توانستیم با حضور نمایندگان و كارشناسان به راهكارهای مشتركی در این مساله برسیم، تنها بعضی از درخواست ها و مطالبات باقی مانده است كه امیدواریم در آینده نزدیك این مسائل و مشكلات هم برطرف شود.
درحال حاضرگفته می شود كه هنوز چالشهای بین وزارت راه وشركتهای حقوقی بطور كامل رفع نشده است. بسیاری اعتقاد دارند كه طی روزهای آینده این وزارتخانه در نهایت برای حل این مشكل اقدام اساسی خواهدنمود. بگفته مهندسان شركتهای حقوقی اگر تغییرات در نحوه تایید صلاحیت ها مقرر است اتفاق بیفتد و شیوه نامه ها و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تغییر كند بهتر است كه این تغییرات با ستاندن نظرات انجمن های مربوطه باشد.
منبع:

1398/06/31
20:47:28
5.0 / 5
4629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک