۴۵ روز از واژگونی قطار تهران-زاهدان گذشت

سوالات بی پاسخ و مقصران ناشناس

سوالات بی پاسخ و مقصران ناشناس به گزارش زمین دار شو یك ماه و نیم از حادثه ریلی تهران-زاهدان گذشت اما با وجود اینكه چند روز پس از واژگون شدن این قطار، رئیس كمیسیون عالی سوانح شركت راه آهن علت این حادثه را بازشدن پیچ و پابندهای ریل توسط افراد ناشناس اعلام كرد، هنوز مقصران و انگیزه های آنها مشخص نشده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، ساعت ۱۶ چهارشنبه ماه گذشته (سوم مهر ماه) خبر وقوع سانحه ناگوار خارج شدن پنج واگن قطار زاهدان –تهران منتشر گردید كه در این حادثه بیشتر از ۴۲ نفر مصدوم شده و پنج نفر از مسافران این قطار هم جان خویش را از دست دادند اما با وجود بروز این اتفاق و تاكید مسؤلان مختلف، طی ۴۵ روز گذشته علت دقیق بروز این سانحه و انگیزه مسببان آن اعلام نشده است.
البته شركت راه آهن در ایام نخست بعد از این حادثه تنها به صدور بیانیه كتبی كه غالبا هم پیام های تكراری را در برداشت، اكتفا می كرد؛ تا اینكه بعد از گذشت شش روز از این سانحه، غضنفر فولادی- رئیس كمیسیون عالی سوانح شركت راه آهن - درباره علت وقوع حادثه خارج و واژگون شدن پنج واگن قطار زاهدان-تهران، به ایسنا اظهار داشت: بعد از انجام بررسی های مختلف، علت سانحه مشخص و گزارش آنرا برای دولت و وزیر راه و شهرسازی هم ارسال كردیم. بر طبق این گزارش، علت حادثه ریلی قطار زاهدان-تهران بازشدن پیچ، پابندها و فنرهای ریل توسط افراد ناشناس بوده است.
وی اضافه كرد: برخی افراد ناشناس حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ پیچ و پابند ریل را در طول حدود ۵۰ تا ۶۰ متر باز و نقطه خطر ایجاد كردند و همین مساله سبب خارج شدن قطار از ریل و بروز آن سانحه دردناك شده است. به عبارت دیگر می توان اظهار داشت كه ریل به وسیله پیچ و پابند به تراورس متصل می شوند و اگر این پیچ ها باز شوند به راحتی با یك دیلم می توان ریل را از خط پایین انداخت و اگر پیچ و پابندهای ریل به هر علت و توسط هركسی باز شود، محل خطر بوجود آمده و نهایتا منجر به بروز این سانحه می شود.
پس از این حادثه بارها و بارها مسؤلان مختلف بر مشخص شدن علت باز شدن این پیچ و پابندها توسط افراد ناشناس و شناسایی و برخورد با مسببان این سانحه تاكید نمودند اما تا كنون این اتفاق نیافتاده است و خبر تازه ای در اینباره گفته نمی گردد.
روز گذشته هم سعید رسولی –مدیر عامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران- در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینكه چرا تا كنون مسببان و انگیزه آنها از این اقدام مشخص نشده است، این گونه پاسخ داد كه همه آنچه كه باید گفته شده و مسائل مختلف در این زمینه بیان شده است.
البته محمد اسلامی -وزیر راه و شهرسازی - ۱۱ روز بعد از این حادثه اعلام نمود كه سانحه ریلی قطار زاهدان – تهران تروریستی نبود و همچنان علت دزدیدن پیچ و پابند ریل در حال بررسی است اما چند روز بعد از این اظهارات آقای وزیر، سید ابوالفضل موسوی بیوكی - نایب رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی- در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین بررسی های كمیسیون عمران برای پیگیری حادثه قطار زاهدان- تهران، به مسائل و نكات جالب توجهی اشاره نمود كه هنوز كسی به آن پاسخ نداده است؟
وی اظهار داشت: باید حادثه قطار زاهدان - تهران با عرضه گزارش از جانب همه بخش های دخیل در آن با دقت بررسی شود تا در نهایت با تحقیقات كارشناسی علت وقوع این حادثه روشن شود. طبق گزارش ها بیشتر از ۱۷۰ پیچ از ریل راه آهن باز شده بوده كه دو علت می تواند داشته باشد. یا به قصد دزدی این كار انجام شده و یا می تواند انگیزه خرابكاری پشت این ماجرا باشد. طبق گزارش نیروی انتظامی منطقه تابحال باز شدن پیچ ها سابقه داشته اما بلافاصله ترمیم می شدند. باید بررسی های دقیق صورت گیرد تا علت اصلی روشن گردد.
موسوی بیوكی افزود: نیروهای امنیتی اظهار داشتند كه ماجرا امنیتی نبوده است، اما از جانب دیگر شواهد نشان داده است تعداد پیچ های باز شده و قیمت آنها ارزش دزدی نداشته است. حالا مبحث از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید تحقیقات و كار كارشناسی ادامه یابد تا دلیل اصلی این حادثه روشن شود.
حالا بعد از گذشت حدود یك ماه و نیم از وقوع این حادثه تلخ و ناگوار، جای سوالات بسیاری در ذهن مردم باقی است كه بی جواب مانده اند، اینكه دقیقا این پیچ در چه ساعتی باز شده و چرا به قول نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی بلافاصله ترمیم نشده است، مقصران حادثه چه كسانی هستند و انگیزه شان از این اقدام چه بوده است و نهایتا اینكه كدام دستگاه در این میان بیشترین سهم را در وقوع این حادثه ریلی داشته است؟1398/08/19
21:27:04
5.0 / 5
4415
تگهای خبر: دستگاه , راه , راه آهن , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک