روحانی:

خواهم گفت با چه دردسرهایی برجام را نگه داشتیم

خواهم گفت با چه دردسرهایی برجام را نگه داشتیم به گزارش زمین دار شو روحانی با اشاره به درخواست باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا برای برقراری تماس تلفنی با او اظهار نمود: مشاوران و همراهان من در مسافرت نیویورك من را قانع كردند كه برای پیشرفت در مذاكرات خوب است كه جواب تلفن رئیس جمهور آمریكا را بدهم. این مورد مورد تردید من بود اما وقتی همه مشاوران و همراهان من به اتفاق این نظر را مطرح نمودند، من پذیرفتم.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور بامداد چهارشنبه در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه كه در سالن همایش های برج میلاد انجام شد با تاكید بر اینكه ظاهر بیمه بیشتر در چارچوب اقتصادی و جزو بازارهای مالی گنجانده می شود، اظهار نمود: واقعیت صنعت بیمه این است كه بیمه دارای ماهیت امنیت بخش به جامعه است و باید ذیل تأمین اجتماعی تعریف شود.
وی اظهار داشت: بیمه می خواهد به مردم جامعه شامل تولیدگر، صنعت گر، كشاورز، كارآفرین و مردم عادی كه زندگی روزمره دارند برای روزهای سختی اطمینان دهد و به آنها بگوید كه در روز خسارت و مشكلات تنها نیستند، بلكه یار و یاوری به نام صنعت بیمه در كنار آنها حضور دارد.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه عملكرد صنعت بیمه باید به شكلی باشد كه مردم احساس آرامش كنند، اشاره كرد: سرعت عمل، از بین بردن بروكراسی در زمینه تأمین خسارت و همین طور كارشناسی فوری و تعیین پرداخت خسارت از اصول تأمین اجتماعی شمرده می شود.
روحانی اظهار نمود: امروز در شرایط فعلی صنعت بیمه برای ما اهمیت ویژه ای دارد و اگر بتوانیم حوزه های تحت پوشش بیمه را به همه مواردی كه در زندگی پیش می آید توسعه دهیم، بطور طبیعی آرامش مان بیشتر خواهد شد.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینكه ما كشوری هستیم كه در معرض ریسك های خاص خودمان قرار داریم، افزود: كشوری هستیم كه در طول ۴۱ سال قبل تحت فشارهای تحریمی بوده ایم و طی دو سال اخیر شدیدترین فشارهای تحریمی بر ما وارد شد، اما دراین زمینه همه تلاش دولت یازدهم و دوازدهم بر این بوده كه این ریسك را كم كند.
وی با اشاره به رویكرد دولت یازدهم و دوازدهم در تعامل با دنیا اظهار داشت: وقتی دولت یازدهم شروع به كار كرد كشور در شرایط تحریمی پلكانی قرار داشت؛ در آن زمان برمبنای قطعنامه های سازمان ملل مجاز بودیم كه در سال نخست اجرای تحریم ها یك میلیون بشكه نفت بفروشیم و این میزان سالانه ۲۰ درصد كاهش می یافت. در این شرایط اولین كاری كه ما انجام دادیم حذف آن ۲۰ درصد بود. در مذاكرات اولیه قرار شد برای ادامه مذاكره صادرات نفت ایران كاهش پیدا نكند.
روحانی اشاره كرد: گام دومی كه دولت یازدهم در جهت كاهش ریسك در كشور برداشت این بود كه معتقد بودیم برای حل این مساله باید در سطوح بالاتری مذاكره كنیم؛ برای این كار مقدمات لازم را آماده كردیم و حدودا برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی در سال ۹۲ و در آغاز دولت یازدهم میان وزرای امور خارجه ایران و آمریكا گفت و گو و مذاكره شروع شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه گفت و گو و مذاكره میان وزرای خارجه ایران و آمریكا ممكنست از دید مردمی كه خیلی در سیاست سررشته زیادی ندارند، كار ساده ای باشد، اشاره كرد: این كار كاری بزرگ بود؛ چونكه ما به مردم قول داده بودیم كه در ظرف صد روز شاهد نخستین تحول در این ریسك باشند و اگر بنا بود ظرف صد روز این كار صورت گیرد بدون این سطح از تماس امكان پذیر نبود.
روحانی با اشاره به درخواست باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا برای برقراری تماس تلفنی با او اظهار نمود: مشاوران و همراهان من در مسافرت نیویورك من را قانع كردند كه برای پیشرفت در مذاكرات خوب است كه جواب تلفن رئیس جمهور آمریكا را بدهم. این مساله مورد تردید من بود اما وقتی همه مشاوران و همراهان من به اتفاق این نظر را مطرح نمودند، من پذیرفتم و در آخرین لحظاتی كه در حال ترك نیویورك بودم رئیس جمهور آمریكا در هتلی كه در آن حضور داشتم به من تلفن زد و من پاسخ تلفن او را دادم.
وی با تاكید بر اینكه این صحبت كوتاه یك ربع، بیست دقیقه ای لوكوموتیو بسیار قوی برای حركت قطار مذاكره بود، اشاره كرد: در این تماس تلفنی در ابتدا چارچوب را با ایشان مشخص كردیم و ایشان سه مبحث را برای مذاكره مشخص كرد و من گفتم كه راجع به این سه مبحث آمادگی مذاكره نداریم، اما اگر مبحث اول كه هسته ای است بزودی تمام شود و شما درست آنرا اجرا كردید، مبحث دوم و سپس مبحث سوم در دستور كار مذاكره قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهور اظهار داشت: این حركت موجب شد ما كمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو رسیدیم و در این توافق بطور موقت تحریم ها در خیلی از زمینه ها برداشته شد اما ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از پول های بلوكه شده ایران در بانك ها در اختیار ما قرار می گرفت. همین طور در این توافق موقت پذیرفته شد كه ایران حق غنی سازی دارد كه این مهم ترین دستاورد بود.
روحانی اضافه كرد: هیچ كس باور نمی كرد كه ما در مذاكره با شش قدرت بزرگ دنیا می توانیم از آنها این نكته را بگیریم كه برخلاف آنچه كه در قطعنامه های سازمان ملل آمده ایران حق غنی سازی را دارد. بعد از توافق موقت، مذاكرات بعدی را آغاز كردیم و در آن هدفی داشتیم كه از نظر خیلی از كارشناسان شدنی نبود؛ ما می گفتیم كه پس از توافق تمام قطعنامه های ذیل فصل ۷ سازمان ملل ضد ایران باید یك جا فسخ شود. هیچ متخصص حقوق بین الملل باور نمی كرد كه شش قطعنامه فصل هفتی سازمان ملل كه ما حتی یك ساعت آنها را اجرا نكردیم توسط شورای امنیت یك بار و یك جا لغو شود. اما این كار شد و قطعنامه ۲۲۳۱ قطعنامه های تحریمی را لغو نمود.
رئیس جمهور با اشاره به شرایط كشور پس از لغو قطعنامه های تحریمی اظهار نمود: پس از برجام شاهد ایجاد رونق در اقتصاد و گشایش های بسیاری در ایران بودیم. در این میان شركت های خارجی به ایران آمدند و قراردادهایی به امضا رسید و فقط یك كشور در آن شرایط ۵۰ میلیارد دلار به ما اعتبار داد. در آن زمان یكی از رهبران بزرگ آسیایی به من اظهار داشت كه پس از برجام با چشم حسادت به ایران نگاه می كردند؛ چونكه می دیدند كه هر چه صنعت گر و سرمایه گذار است به سمت تهران سرازیر شده است.
وی با اشاره به اینكه در كشور پس از برجام شرایط مناسبی بوجود آمد، اظهار نمود: در این شرایط لازم بود برجام را حفظ كنیم؛ در آینده خواهم اظهار داشت كه با چه دردسرهایی برجام را نگه داشتیم و چه فشارهایی روی ما بود اما به هر قیمتی كه بود من نگذاشتم كه ایران ناقض برجام باشد. ما گفتیم كه اگر مقرر است این توافق روزی نقض شود، به دست ما نقض نخواهد شد چونكه ما مسلمانیم و به عهدمان پایبند هستیم و چیزی را بسادگی امضاء نمی نماییم، اما اگر امضاء كردیم پای آن می مانیم.
روحانی با اشاره به اینكه دولت سختی بسیاری كشید تا برجام را حفظ كند، اشاره كرد: ما در سال ۱۳۹۳ می توانستیم به توافق نهایی برسیم، اما تا سال ۹۴ این اتفاق به تاخیر افتاد به سبب اینكه صهیونیست ها و عربستان دراین زمینه فشارهایی وارد می كردند؛ وزیر خارجه عربستان و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای به تأخیر انداختن توافق به وین رفتند و توانستند در انجام توافق تأخیر بیاندازند و در آن تأخیر بود كه به آمریكا قول دادند كه قیمت نفت پایین می آورند. مشاهده كردیم كه قیمت نفت از ۱۱۲ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید.
رئیس جمهور افزود: آنها زمانی كه قیمت نفت كم شد گفتند كه اینجا جایی است كه ایران دیگر نمی تواند كشور را اداره كند و هر چه آمریكایی ها بگویند امضا می شود، اما ما ایستادگی كردیم و در اواخر سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ با وجود كاهش شدید قیمت نفت توانستیم كشور و اقتصاد را حفظ نماییم و تورم را كاهش دهیم. ما توانستیم در سال ۹۴ نرخ تورم را تك رقمی نماییم و همین طور برخلاف آنچه كه آنها فكر می كردند رشد اقتصادی ما بالا رفت و شرایط اقتصادی كشور آرامش یافت؛ در این زمان بود كه آمریكایی ها به عربستان و رژیم صهیونیستی گفتند كه حرف تان اشتباه بود. آنها به این نتیجه رسیدند كه ایران تسلیم نمی گردد و در نهایت با ما قرارداد را امضا كردند.
وی با اشاره به عهدشكنی آمریكا و خروج او از برجام اشاره كرد: عربستان و اسرائیل به كاخ سفید فشار آوردند و گفتند كه اگر از برجام خارج شوی و تحریم شدید وارد كنی، نظام ایران چند ماه بیشتر باقی نخواهد ماند؛ آنچنان اطمینانی پیدا كرده بودند كه گفتند وقتی بالاترین تحریم تاریخی در ۱۳ آبان ۹۷ اعمال و اجرا شود امكان ندارد كه ایران تا ۱۱ دی ماه یعنی اول ژانویه بتواند به حكومت ادامه دهد. آنها به صراحت گفتند كه در ژانویه در تهران خواهند بود.
روحانی با اشاره به اینكه فعالان در حوزه صنعت بیمه متخصصان كاهش ریسك و خسارت در زندگی مردم هستند، اما این وظیفه در سطح دیگری بر عهده دولت می باشد، اظهار داشت: ما باید بعنوان دولت ریسك مردم را كاهش دهیم و شرایط آنها را برای تعالی و توسعه آماده نماییم وگرنه اینكه بگوییم مذاكره نمی نماییم بسیار راحت است، اما وقتی می گوییم مذاكره می نماییم آن زمان اول گرفتاری برای دولت است؛ چونكه باید بنشیند، بحث كند، دعوا كند و استدلال كند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه از مذاكره نكردن و تحریم همه منطقه و دنیا و ملت بزرگ ایران ضرر خواهند كرد، افزود: ما دولتی نبودیم كه از زیر بار یك مسئولیت سخت فرار نماییم. ما می دانستیم برخی امور چقدر دشوار است و من می دانستم كه اگر در نیویورك جواب تلفن رئیس جمهور آمریكا را بدهم در فرودگاه مهرآباد عده ای افراطی به سمت من لنگه كفش پرتاب می كنند اما به جان خریدم چونكه این موضوعات برای من مهم نبود، بلكه آنچه برای من مهم بود این بود كه وجدانم راضی باشد و به قولی كه به مردم دادم پایبند باشم و پایبند ماندم.
وی اظهار نمود: ما در آن شرایط، شرایط كشور را آرام كردیم اما باردیگر اسرائیل، عربستان و افراطیون آمریكا سر ترامپ كلاه گذاشتند و بزرگترین كلاهی كه بر سر ترامپ رفت درباره مبحث برجام بود؛ به او گفتند كه اگر از برجام خارج شوی و تحریم های سنگینی بر ایران اعمال كنی این نظام سقوط می كند و آن زمان پیروز بزرگ تاریخ هستی و می گویی پس از ۴۱ سال من رئیس جمهوری بودم كه ایران را درهم شكستم.
روحانی با اشاره به اینكه ترامپ می خواست ادای ریگان را دربیاورد، اظهار نمود: ترامپ نمی دانست كه ملت و جامعه ایران و همین طور جوانان این كشور و كارآفرینان و مسئولان برای استقلال، عزت و كشورشان تا پای جان می ایستند.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه این آمریكایی ها بودند كه نقض پیمان كردند، اظهار داشت: این مساله در ذهن و تاریخ ما باید بماند كه ایران با شش قدرت بزرگ جهانی قراردادی را امضا كرد كه آنها زیر پا گذاشتند، ما زیر پا نگذاشتیم، بلكه ما هنوز هم در حال عمل به آن هستیم و اگر كاهش تعهدات داریم، در قالب همان قرارداد است. پس آن هایی كه از پیمان خارج شدند مقصر هستند.
وی با اشاره به تمایل آمریكا به برقراری ارتباط مستقیم با ایران اشاره كرد: حال می گویند بیایید مساله را حل نماییم و این آمریكایی ها هستند كه بیشتر از دیگران این مساله را مطرح می كنند. روزهایی كه در نیویورك بودم به جز سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل اصلا فرصت نكردم كه از هتل خارج شوم؛ هر روز در هتل ما ترافیكی بود و رئیس كشوری خارج می شد و رئیس دیگری وارد می شد و از بامداد تا شب در ملاقات بودیم و همه پیام ها دراین زمینه بود كه همه كارها درست می شود و اشكال از جانب ایران است. آمریكایی ها این مساله را در ذهن سران كشورهای مختلف جا انداخته بودند و می خواستند باری كه بر دوش خودشان است را بر دوش ایران بگذارند. سران كشورهای مختلف به ما می گفتند كه آمریكا آماده است كه همه مشكلات برطرف شود. این شما (ایران) هستید كه حاضر نیستید با او مذاكره كنید و تقصیر بر گردن شما است. این پیام را تمام رهبرانی كه با من ملاقات كردند بر زبان می آوردند. آنها می گفتند شما قبول كنید تا با رئیس جمهور آمریكا ملاقات كنید سپس تمام تحریم ها برداشته می شود.
رئیس جمهور اضافه كرد: ما می خواستیم این توطئه و این نقشه را بشكنیم و به همه دنیا بگوییم كه ما برای ملاقات مشكل نداریم و این گونه نیست كه شما فكر كنید ما حاضر نیستیم ملاقات نماییم، بلكه هر زمان كه رئیس جمهور آمریكا تحریم های را بردارد من یك ساعت بعد با او ملاقات می كنم. ما با این كار حربه را از آمریكایی ها گرفتیم و سران كشورهای مختلف بعد از شنیدن سخن ما می گفتند كه این حرف منطقی است.
روحانی اظهار داشت: سران یكی از كشورها پیشنهاد نمود كه تحریم ها امروز برداشته شود و برنامه ریزی نماییم كه دو روز بعد دیدار روسای جمهور صورت گیرد اما من به او گفتم نه. اگر الان گفته شود كه كل تحریم ها برداشته شده ساعتی بعد من ملاقات می كنم؛ چونكه ۱+۵ همگی در نیوریورك هستیم و اجماع و ملاقات می نماییم و هیچ مشكلی پیش نخواهد آمد.
وی اشاره كرد: آمریكایی ها می گفتند اول ملاقات نماییم سپس درباره تحریم ها بحث كنیم؛ این به آن معنا بود كه می خواستند نسبت به هوش ایرانی و ملت ایران تردید كنند اما ما دیگر حاضر نیستیم كه كلاه بر سرمان بگذارند. ما همین طور نمی خواهیم كلاه بر سر كسی بگذاریم بلكه می خواهیم آنچه حق و عدل است اجرا و عملیاتی شود.
رئیس جمهور اظهار نمود: امروز هم دوستانی هستند كه در حال واسطه گری هستند، اما من به همه ملت ایران می گویم هر زمان آمریكا حاضر شود كه تحریم های غلط، نادرست، ظالمانه و تروریستی خودرا كنار بگذارد بلافاصله سران كشورهای ۱+۵ می توانند با یكدیگر ملاقات كنند و ما دراین زمینه هیچ مشكلی نداریم.
وی اشاره كرد: جمهوری اسلامی ایران در مساله تحریم نه آغازگر است، نه مقصر است و نه امروز لجبازی می كند؛ برخی در ذهن جوانان می گویند كه ایران در حال لجبازی است اما ما این بهانه را از دست آنها گرفته ایم و امروز دیگر بهانه ای در اختیار آنها نیست؛ تحریم های ظالمانه و غلط را كنار بگذارند، برای مذاكره بیایند ما مشكلی برای مذاكره نداریم، اما در شرایطی كه حق ما تأمین نشود همه باید دست به دست هم دهیم و در كنار هم بایستیم.
روحانی با اشاره به در پیش بودن روز دانشجو اشاره كرد: امروز ۱۶ آذر دانشگاه های ما این است كه بگویند و اعلام كنند راه برای ایستادگی در مقابل اقدامات تروریستی آمریكا چیست؛ در تمام دانشگاه ها همه دانشجویان و اساتید باید یك سوال مطرح كنند و آن شعار ضد ترور و تروریسم های اقتصادی و آمادگی ما برای ایستادگی و مقابله در مقابل تحریم های ظالمانه است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اقدام آمریكا در تحریم كردن صنعت بیمه در كنار تحریم نفتی و بانكی اظهار داشت: اینكه بیمه بعنوان اولین مبحث در تحریم آمریكا قرار گرفته دال بر اهمیت آن است؛ چونكه بدون بیمه نمی توان كار كرد و افراد باید برای انجام كارهای خود به جایی اتكا كنند تا بتوانند ریسك و خسارت ها را جبران كنند.
وی با تاكید بر اینكه شرایط تحریمی كه در آن قرار داریم تقصیر ایران نیست و با تحریك صهیونیست ها و ارتجاع منطقه صورت گرفته و عملی ظالمانه از طرف كاخ سفید است، اظهار داشت: ما امروز راهی جز مقاومت و ایستادگی در مقابل تحریم كنندگان نداریم. در عین حال هم ما روزنه مذاكره را نبسته ایم؛ اگر آنها حاضر باشند تحریم ها را كنار بگذارند ما آماده مذاكره حتی در حد سران كشورهای ۱+۵ هستیم و این را هم به صراحت اعلام نموده ایم.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضعیت اقلیمی و طبیعی ایران، اظهار نمود: ایران كشوری دارای زلزله است و گریزی از آن نیست؛ در ژاپن هم در طول روز زلزله رخ می دهد، اما معمولا ساختمان ها مقاوم هستند و مردم آرامش دارند. در آنجا با مقاوم سازی ساختمان ها جلوی ریسك را گرفته اند و مردم این كشور از وقوع زلزله احساس ریسك نمی كنند، اما در یك روستا كه خانه های آن با خشت و گل ساخته شده مردم با زلزله با شدت كم هم احساس ریسك می كنند.
وی با اشاره به سفر اخیر خود به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی اظهار داشت: در بازدید اخیری كه از مناطق زلزله زده داشتم مشاهده كردم خانه هایی كه بازسازی و نوسازی شده بودند سالم مانده بودند، اما آن هایی كه بازسازی نشده بودند تخریب شده بودند.
روحانی با تاكید بر اهمیت صنعت بیمه از مردم خواست كه زندگی خودرا بیشتر به بیمه نزدیك كنند و فرهنگ بیمه را در جامعه تبلیغ و تشویق نمایند.
وی اظهار داشت: همه باید تلاش نماییم كه فرهنگ بیمه را در جامعه بگسترانیم؛ چونكه اگر فرهنگ بیمه در جامعه گسترش یابد مردم احساس آرامش بیشتری خواهند داشت. همین طور با گسترش و توسعه فرهنگ بیمه در جامعه، وضعیت صنعت بیمه هم رونق پیدا می كند و این رونق باعث رونق در تولید و همین طور بازار سرمایه هم می شود.
روحانی اشاره كرد: دولت دوازدهم از شروع كار خود با دو حادثه سخت مواجه شد؛ اولین حادثه زلزله كرمانشاه بود كه خسارات زیادی به روستاها و شهرها وارد كرد. در زلزله كرمانشاه ۱۰۷ هزار و ۷۱۰ واحد مسكونی خسارت دیدند كه نیاز به مرمت و بازسازی كامل داشتند كه تمام این اقدامات عموما ظرف یك سال انجام شد. در سال ۹۷ در دولت مشغول رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان كرمانشاه بود اما تا آن سال به اتمام رسید در فروردین ۹۸ سیل به سراغ مان آمد و ۲۵ استان كشور با سیل مواجه گشتند كه این مساله در تاریخ ۵۰ ساله كشور سابقه ندارد.
وی افزود: در جریان سیل ابتدای سال ۱۴۷ هزار واحد مسكونی گرفتار صدمه شدند كه قسمتی از صدمه های وارد شده برطرف شده و كار راه اندازی واحدهای تخریب شده هم شروع شده است و ما مقرر است یك ساله و تا آخر سال جاری این واحدهای مسكونی را تحویل دهیم.
رئیس جمهور با اشاره به حضور گسترده نهادهای مختلف بعد از وقوع حوادث و مشاركت آنها اظهار داشت: دستگاه های تبلیغاتی روزی كه سیل یا زلزله رخ می دهد همه پای كار هستند اما زمانی كه آرامشی نسبی فراهم می شود همه می روند و فقط دولت و مردم باقی می مانند و این دولت می باشد كه باید خانه ها را درست كند.
روحانی با مقایسه اقدامات انجام شده از طرف دولت ایران با دولت های اروپایی در زمینه رسیدگی به وضعیت مناطق حادثه دیده اظهار داشت: ایران جزو كشورهای كارآمد دراین زمینه است.
وی با اشاره به نقش صنعت بیمه در زمینه جبران خسارت های ناشی از بلایای طبیعی، اظهار نمود: شركت های بیمه باید به صحنه بیایند و منازل، واحدهای تجاری و بانك ها را تحت پوشش خود قرار دهند؛ چونكه با این كار خیلی از دردها و گرفتاری ها كاهش پیدا می كند.
رئیس جمهور همین طور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به طرح دولت برای تحت پوشش بیمه قرار دادن همه مردم اشاره كرد: قانون اساسی دولت را مكلف كرده كه همه مردم را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهد. در این راستا دولت دوازدهم كار بزرگی انجام داد و طرح بیمه سلامت را اجرا كرد. دراین زمینه ده ها نفر از كشورهای مختلف دنیا درباره وسعت و چگونگی اجرای این طرح از من سوالاتی پرسیدند و به دنبال آن بودند كه بدانند ما با چه روشی توانستیم این كار بزرگ را انجام دهیم.
روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سیاست های دولت یازدهم در زمینه تدوین لایحه بودجه سالانه كشور با تاكید بر اینكه از شروع دولت یازدهم تا سال ۹۹ بودجه عمرانی كشور حداقل شش برابر شده است، اظهار نمود: با وجود همه مشكلات، بودجه سال آینده را به شكلی تدوین خواهیم كرد كه با مقداری صرفه جویی، هم حقوق كارمندان را مقداری افزایش دهیم و هم در بودجه عمرانی حركت هایی انجام خواهیم داد. در سال ۹۲ بودجه عمرانی كشور ۱۱ هزار میلیارد تومان بود كه این رقم در سال آینده به بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. این در حالیست كه برخی مردم فكر می كنند كه دولت در شرایط تحریم حداكثر می تواند حقوق كارمندان خودرا پرداخت كند.
وی افزود: اگر تحریم ها، جنایت صهیونیست ها، ارتجاع و تندروهای آمریكا نبود ما شرایط دیگری داشتیم.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود به بیان توضیحاتی درباره علت اتخاذ تصمیم سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین پرداخت و اظهار داشت: زمانی كه قیمت كالایی از هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان برسد طبیعی است اما اگر قیمت این كالا یك بار چند برابر شود غیرطبیعی خواهد بود. به عبارت دیگر اگر روزی فردی جلوی مغازه ای رفت و قیمت كالایی هزار تومان بود و دو ماه بعد قیمت آن كالا به دو هزار تومان افزایش یافت اما حقوق او ثابت ماند دیگر زندگی برای او خیلی سخت خواهد بود. بنا بر این هم دولت برای ۱۸ میلیون خانوار و ۶۰ میلیون نفر از مردم كشور در نظر گرفت كه یك كمك معیشت پرداخت كند.
روحانی با اشاره به اینكه در ابتدا قرار بر این بود كه بسته معیشتی به صورت اعتبار برای خرید كالاها در اختیار مردم قرار بگیرد، اما بانك مركزی برای این كار آمادگی لازم را نداشت، اضافه كرد: بعضی از دوستان از ما می پرسند كه چرا دولت این تصمیم را گرفت كه در پاسخ باید بگویم ما باید به فكر آینده كشور و چهار سال بعد هم باشیم؛ این مروت نیست كه بگوییم چون تا سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور هستم سال ۱۴۰۱ به من مربوط نیست. بلكه ما یك ملت و یك كشور هستیم. مهم نیست كه مسئول عوض شود اما راه و قانون ما یكی است و پیشرفت كشور ما برای همه است.
وی با اشاره به وعده دولت برای راه اندازی و اتصال راه آهن رشت - آستارا و چابهار - زاهدان به خط سراسری اظهار داشت: ممكنست ما نتوانیم با وجود تلاش هایی كه در حال انجام هستیم به این وعده خود عمل نماییم اما دولت بعدی این مسیر را ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور اشاره كرد: از وزیر نفت درخواست كرده ام كه بطور منظم به مردم گزارش دهد كه در ماه های بعد سهمیه بندی چقدر صرفه جویی شده و خوداتكایی ما چه میزان افزایش یافته است.
روحانی با اشاره به میزان بنزین تولیدی در كشور اظهار داشت: در سال ۹۲ در كشور روزانه ۵۲ میلیون لیتر بنزین تولید می شد، اما امروز این رقم به ۱۰۷ میلیون لیتر رسیده است. برمبنای پیش بینی هایی كه انجام دادیم اگر سالانه ۱۰ درصد مصرف سوخت در كشور افزایش پیدا كند از اواسط سال ۱۴۰۰ باید یا بنزین مورد نیاز خودرا وارد نماییم یا باید پالایشگاه های جدیدی وارد مدار نماییم.
وی با اشاره به مصوبه دولت درباب پشتیبانی از دوگانه سوز شدن خودرو های سواری اظهار نمود: در جلسه دولت تصویب كردیم كه تمام وسایل نقلیه بنزین سوز عمومی با پول دولت دوگانه سوز شوند و دولت هم اصل و هم فرع آنرا پرداخت كند. این طرح به حدود هفت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و یك میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو را هم شامل می شود. ما همین طور در دولت طرح های دیگری نظیر دوگانه سوز شدن خودرو ها اجرا خواهیم كرد تا مردم بتوانند زندگی خودرا با مشكلات كمتری بگذرانند.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برخی اعتراضات در هفته های گذشته بعد از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اظهار نمود: در حوادث چند روز و هفته گذشته گرفتار مساله ای شدیم كه از نظر من در سال ۹۸ قابل پیش بینی بود و من این مساله را به دوستان گفته بودم؛ عده ای از كسانی كه دستگیر شدند بی گناه هستند و باید آزاد شوند، عده ای دیگر هستند كه تخلفی كردند كه به نظر من جرم آنچنانی نیست. حال ممكنست فردی لاستیكی را آتش زده باشد و یا جوانی با فریاد شعاری سر داده باشد كه به نظر من درباره این افراد نباید سخت گیری نماییم اما اگر كسی با سلاح گرم و سرد و قمه به خیابان ها آمده و آن كسی كه فروشگاه ها را غارت كرده با افراد دیگر متفاوت است.
روحانی با تاكید بر ضرورت تفكیك میان افراد بازداشت شده افزود: قوه قضاییه باید تلاش بیشتری كند و آن هایی كه مجرم هستند باید بر طبق قانون با آنها رفتار شود و آن هایی هم كه تخلفی كردند و جرم كوچكی داشتند باید با رأفت اسلامی برخورد شود. در این حوادث عده ای با احساسات می آیند و مسائلی پیش می آید اما آن هایی كه سازمان یافته به خیابان ها آمدند و اعترافات شان در آینده پخش خواهد شد برنامه ریزی شان از قبل از دو سال قبل بوده است.
وی افزود: این افراد قصد داشتند سال قبل در مقطعی اقدامات خودرا انجام دهند كه موقعیت مناسب برایشان پیش نیامد. امسال هم به دنبال زمان مناسبی بودند و بیشتر در تلاش بودند كه در اواخر دی و بهمن ماه و ایام نزدیك به انتخابات اقدامات برنامه ریزی شده خودرا انجام دهند، اما زمانی كه مبحث بنزین اعلام شد، اربابانشان از خارج به آنها اعلام نمودند كه زمان كارشان فرا رسیده است؛ با این افراد باید برخورد شود و اگر كسی تخلفی كرده و وابستگی هایی دارد قوه قضاییه باید با آن برخورد كند.
رئیس جمهور با اشاره به جلسه روز گذشته خود با وزیر كشور اشاره كرد: روز گذشته وزیر كشور را خواستم و او گزارش بسیار مفصلی از آغاز تا آخر مساله داد. در عین حال كه دستورات لازم را به او دادم، دستور دادم كه هیأتی سه نفره متشكل از معاون حقوقی رئیس جمهوری و وزرای كشور و دادگستری تشكیل گردد تا همه موارد را بررسی نمایند و در اسرع وقت به من گزارش دهند.
روحانی اظهار داشت: ممكنست در این حوادث كسی كشته شده باشد كه اصلا مقصر نبوده بلكه عابر بوده، همین طور ممكنست كسی در حال حفاظت از واحد تجاری خود بوده و كسی با قمه به او حمله كرده و او كشته شده كه این فرد شهید حساب می شود. همین طور آن هایی كه مورد برخورد تیر قرار گرفتند، طبق گزارش پزشكی قانونی مشخص است كه چه نوع گلوله ای به آنها برخورد كرده است. اصلا گلوله هایی كه پیدا شده در اختیار سپاه، بسیج و نیروی انتظامی نبوده بلكه مشخص است متعلق به چه نوع اسلحه ای بوده است.
وی اظهار نمود: باید به وضعیت آن هایی كه بی گناه از دست رفتند رسیدگی شود. همین طور همه آن هایی كه كشته شدند یكسان نیستند؛ اگر در محل یا شهر ما یك نفر كشته شده فورا نباید بگوییم كه او آشوب گر بوده و حق اش بوده بلكه ممكنست او واقعا آشوب گر نبوده و بی گناه و بی تقصیر بوده و در حال عبور بوده یا یك شعار ساده داده است. من از هیأت سه نفره می خواهم كه هر چه سریع تر گزارش نهایی را تهیه كنند و به من بدهند و اگر كسی مقصر نبوده و به او خسارتی وارد شده سریعا آنرا جبران نماییم.
رئیس جمهور درانتها با تاكید بر ضرورت جبران خسارت های وارد شده به مردم از طرف شركت های بیمه متعهد اظهار داشت: مردم ما در حوادث اخیر بزرگواری، عزت و عظمت خودرا نشان دادند و امیدوارم بتوانیم خادم خوبی برای آنها باشیم.1398/09/13
23:37:03
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: بازسازی , بانك , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک