سرشماری های جدید موضوع عجیبی را روایت می كند

مهاجرت معكوس از پایتخت كلید خورده است

مهاجرت معكوس از پایتخت كلید خورده است زمین دار شو: نتایج سرشماری های جدید حاكی از این است كه شاهد شكل گیری الگوی دیگری از مهاجرت، به خصوص از تهران به سمت سایر شهرها تحت عنوان «مهاجرت معكوس» هستیم.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در فاصله زمانی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تعداد ۳۵۰ هزار و ۶۳۲ نفر از استان تهران به استان های دیگر مهاجرت كرده اند. این نوع مهاجرت، تحت تاثیر عوامل متعددی صورت می گیرد كه بعضی از آنها، به خصوص طی یكسال اخیر به اوج رسیده به صورتی كه نتایج بررسی ها از آن حكایت می كند كه تهرانی ها، در راس ساكنان سایر كلانشهرها، در جست وجوی شهرهای دیگری برای مهاجرت هستند كه در ادامه به بعضی از عوامل این مهاجرتها اشاره می نماییم.
گرانی مسكن در تهران
علاوه بر انگیزه شغلی، یافتن مسكن مناسب و كیفیت زندگی بهتر، از مهم ترین دلایل مهاجرت محسوب می شوند. در صورتی كه به صورت متوسط ۳۳ درصد از هزینه های سبد هر خانوار ایرانی صرف هزینه مسكن می شود، این رقم در تهران به بیش از ۴۸ درصد می رسد كه این مساله سبب شده تا خرید مسكن در سایر شهرها جذابیت بیشتری پیدا كند. بعنوان مثال، داده های تحلیلی از وبسایت "آی هوم" كه در حوزه مسكن فعالیت می كند از آن حكایت می كند كه از اوایل پاییز ۱۳۹۶ تاكنون، میزان جست وجوی كلیدواژه جست و جوی ملك در شهرهایی خارج از تهران، بخصوص جزیره كیش رشد ۳۰۰ درصدی داشته است.
آلودگی هوا
بررسی تحلیلی این آمارها نشان می دهد، به اوج رسیدن عواملی چون ترافیك و آلودگی هوا در تهران، ساكنان پایتخت را بر آن داشته تا عطای زندگی در این شهر شلوغ و پر دردسر را به لقای آن ببخشند و مكان با كیفیت تری را برای زندگی خود انتخاب كنند. استانهای البرز، گیلان، مازندران و جزیره كیش همچون این مقاصد هستند. به صورت مثال جزیره كیش به علت محصور بودن با آب و وسعت كم، از امنیت بالایی برخوردار می باشد. تكدی گری در این جزیره ممنوع و ورود مواد مخدر و مشروبات الكلی به آن به شدت سخت است. بنابراین نرخ اعتیاد و وقوع جرایم مختلف در این جزیره به شدت پایین و نزدیك به صفر است.
زلزله
وقوع زلزله اخیر در تهران و گمانه زنی ها درباره فعال شدن گسل ها و احتمال وقوع زلزله های شدیدتر، مزید بر علت شده تا پایتخت نشینان به دنبال شهرهای امن تری برای مهاجرت باشند پس طبیعتا، تهرانی ها به دنبال سكونت در شهرهایی هستند كه از نظر امكانات زیرساختی در سطح تهران باشد كه در این بین هم باز هم نام محل هایی مانند برخی شهرهای شمالی و جزیره كیش مطرح می گردد. البته گرمای این جزیره در ماههای گرم سال، مقداری از جذابیت آن می كاهد.
حمل و نقل و ترافیك
تقریبا در هیچ یك از شهرهای كوچك و متوسط ایران شاهد گره های ترافیكی كلان شهرهایی همچون تهران نیستیم و اگر شاهد پدیده گرد و غبار نباشیم در اغلب روزهای سال آسمان شهرهای كوچك، آبی است. ازاین رو شاخص های سلامت جسمی و روانی در این شهرها بالاست. مطلوبیت مكان هایی همچون جزیره كیش برای پایتخت نشین ها را باید از چند جنبه یعنی امكانات زیرساختی مناسب، نداشتن ترافیك و آلودگی هوا، معافیت از مالیات، امنیت، امكانات تفریحی متنوع و متمایز مورد بررسی قرار داد. امكانات زیرساختی این جزیره شرایط لازم برای یك زندگی با كیفیت و مرفه را فراهم نموده و نبود ترافیك، هزینه های جابجایی و سوخت را به شدت كاهش می دهد؛ به صورتی كه برای رفت و آمد با تاكسی به هر نقطه از شهر باید حداقل ۵ و حداكثر ۱۵ هزار تومان هزینه بپردازید. تمامی این عوامل، كیفیت زندگی و سلامت ساكنان این جزیره (كیشوندان) را افزایش داده است. دسترسی به دانشگاه های معتبر دولتی و غیردولتی هم یكی از عواملی است كه دغدغه تحصیل در دانشگاه های معتبر را برای ساكنان این جزیره به حداقل می رساند.
مسكن ارزان و باكیفیت
یكی از مهمترین جنبه های مطلوبیت كیش برای زندگی و سرمایه گذاری، وضعیت ملك در این جزیره است؛ فارغ از اینكه هدف سكونت یا سرمایه گذاری باشد، جزیره كیش یكی از گزینه های مناسب برای تهرانی ها به حساب می آید. شاید یكی از مهمترین تفاوت های جزیره كیش با تهران در خصوصیات جغرافیایی باشد چون كه این جزیره زمینی كاملا مسطح داشته و از همه طرف به دریا راه دارد؛ بنابراین، شاید بتوان گفت در جزیره كیش كیفیت آب و هوا در همه مناطق به یك شكل است و مانند تهران خبری از بالای شهر یا پایین شهر نیست و تنها نوع ساختمان ها و متریال استفاده شده در ساخت آن، قیمت را تعیین می كند هرچند در بعضی مناطق شاهد اختلاف جزیی قیمت هم هستیم. به علت اقلیم و موقعیت جغرافیایی خاص جزیره كیش، در ساخت و ساز از متریال باكیفیت استفاده شده و حدودا تمامی سازه های مسكونی، اداری و تجاری در آن ایمن هستند. همچنین، حدودا تمام خانه های اجاره ای در جزیره كیش مبله هستند كه این مورد می تواند ضمن كاهش زحمت های اثاث كشی، در هزینه هم صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد.
قیمت آپارتمان در كیش
برای خرید یك آپارتمان ۸۰ متری در منطقه صدف كیش كه یكی از بهترین مناطق این جزیره به حساب می آید، باید حدود ۳۷۰ میلیون تومان هزینه كرد در حالیكه برای خرید یك آپارتمان ۸۰ متری در مناطق غرب تهران باید حدودا دو برابر این مبلغ را هزینه كرد. به صورت كلی متوسط قیمت آپارتمان در كیش از متری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با عمر متوسط ۱۵ سال تا حتی متری ۲۵ میلیون تومان در برج های لوكس متغیر است كه این طیف گسترده مطابق با تمام بودجه ها و سلایق است. بنابراین، برای خرید یك آپارتمان ۸۰ متری در كیش می توان از حداقل ۲۲۴ میلیون تا حداكثر ۲ میلیارد تومان هزینه كرد.
هرچند به علت هزینه های بالای زندگی در كیش به نسبت دیگر نقاط ایران معمولا قشر مرفه تر در این جزیره ساكن می شوند. روابط اجتماعی در این شهر نسبت به شهرستان های دیگر ایران به سردی می گراید و معمولا افراد بجز در موارد خاص رفتارهای گروهی انجام نمی دهند. در كل می توان كیش را از نظر روابط اجتماعی با اروپا مقایسه كرد. با این حال مساله دوری از خانواده بعضی از مهاجران به كیش را آزار می دهد. با وجود امكان پرواز مستقیم به اغلب نقاط كشور و برقراری تمام این پروازها به صورت روزانه، به دلایل مختلف اقتصادی و یا كاری خیلی از اشخاص بیشتر از ۱ تا ۲ بار در سال به شهر و دیار خود سفر نمی كنند. البته دلتنگی در اوایل ورود مهاجران كمی آزار دهنده است اما به تدریج زندگی شكل خویش را پیدا می كند و این مشكل مرتفع می گردد.1396/10/24
19:32:47
5.0 / 5
5127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک