سرپرست وزارت جهادكشاورزی:

یك سوم آب كشاورزی را همدان و اردبیل مصرف می كنند

یك سوم آب كشاورزی را همدان و اردبیل مصرف می كنند به گزارش زمین دار شو ایسنا/همدان سرپرست وزارت جهادكشاورزی از پیشبینی سالیانه ۴۰۰۰ هكتار راه اندازی و توسعه گلخانه در سطح كشور اطلاع داد.


عباس كشاورز جمعه ۲۰ دی در حاشیه كلنگ زنی سه طرح صنعتی و كشاورزی اسدآباد در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینكه گلخانه ها از نقش موثری در صرفه جویی آب، ایجاد اشتغال و تولید برای صادرات برخوردار است، خاطرنشان كرد: به دلیل اشتغالزایی، تولید، صادرات و صرفه جویی در آب برای سال های آینده سالیانه حدود ۴۰۰۰ هكتار راه اندازی و توسعه گلخانه در سطح كشور پیشبینی شده است.

وی از وجود بیشتر از ۱۷ هزار و ۴۰۰ هكتار گلخانه در سطح كشور اطلاع داد و اظهار نمود: طی دولت تدبیر و امید بیشتر از ۹۳۰۰ هكتار گلخانه جدید در سطح كشور راه اندازی شده است.

كشاورز میزان تولیدات گلخانه ای سبزی و صیفی سطح كشور را دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن برشمرد و خاطرنشان كرد: هم اكنون ۷۰ درصد از محصول خیار كشور از راه گلخانه ها تولید می شود و گوجه فرنگی و گیاهان دارویی عموما از دیگر محصولات تولیدی گلخانه ها هستند.
وی در ادامه در بحث سیب زمینی بعنوان یكی از كشت های پر آب بر بیان نمود: در بحث كشت این محصول با عنایت به كشت سیب زمینی در شمال و جنوب كشور به كشاورزان سفارش داریم فصل تولید این محصول را كمی جابه جا كنند و هم اكنون این كار را شروع كرده ایم و باید شدت بیشتری به خود بگیرد.
كشاورز با اشاره به اینكه یك سوم آب مصرفی كشاورزی را همدان و یا اردبیل مصرف می كنند، تصریح كرد: سیاست ما بر این است كه در تولید كشت های پاییزه سم كشت های پاییزه را به خاطر صرفه جویی در آب كاهش دهیم تا درسایر تولیدات فصول كه آب كمتر می خواهند بتوانیم آنرا افزایش دهیم.

وی تصریح كرد: در ارتباط با مناطق كشت های پاییزه هم سه تا چهار تكنولوژی را در دست داریم كه به كشاورزان سفارش می نماییم برای كشاورزی از آبیاری میكرو استفاده كنند و در صورتیكه آبیاری میكرو به آب های زیر زمینی تبدیل گردد در حدود ۳۰ درصد كاهش مصرف آب خواهیم داشت.

كشاورز با اشاره به تكنولوژی دوم هم اظهار داشت: در این رابطه با یكی از كشورها مذاكراتی هم انجام داده ایم كه در این راستا كشت نشایی سیب زمینی را از سال آینده به منطقه بیاوریم.
كشاورزان همدانی در ظرفیت تولیدی و مهارت سرآمد هستند

سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در ادامه در مراسمی كه در شهرك صنعتی اسدآباد به منظور حضور وی برگزار شده بود در جمع مسؤلان و شورای اداری اسدآباد و برخی كشاورزان و شهروندان اسدآبادی اظهار نمود: هم اكنون در سطح كشور بیشتر از دو یا سه مشكل نداریم كه باید به كمك هم این مشكلات را حل نماییم.

كشاورز با اشاره به اینكه مشكل اقتصادی همچون مشكلات موجود بوده و اغلب مشكلات اقتصادی و اجتماعی با تولید و با تعامل دولت، مردم و بخش خصوصی مرتفع می شود، اضافه كرد: مشكل اشتغال دومین مشكل كشور است كه ایجاد شغل از راه دولت عملی نیست و دولت باید خویش را كوچك و چابك تر كرده و مقررات خویش را تكان داده تا بخش خصوصی راحت تر و كارا تر حركت نماید.

وی در ادامه با اشاره به اینكه همدان مشخصه های خاصی دارد، اظهار داشت: چند محصول در كشور تعیین كننده هستند، بازار سیب زمینی و عرضه سیب زمینی و سیر برند همدان، كشمش و گردو همچون محصولاتی است كه این استان حرف برای گفتن دارد.

كشاورز خاطرنشان كرد: همدان در نقطه مرتفع قرار گرفته و از نظر جغرافیایی، كشاورزی و دامداری منطقه باید با كشاورزی عجین باشد كه همدان در این راستا سرآمد است.

وی با تاكید بر اینكه كشاورزان همدانی در ظرفیت تولیدی و مهارت سرآمد هستند، خاطرنشان كرد: چالش آب عمده مشكلی است كه در این رابطه آب استان همدان هم سطحی است و منابع آب همدان در اغلب دشت های آن مساعد نیست.
سرپرست وزارت جهادكشاورزی اظهار داشت: برنامه ای كه برای كشاورزی از سالها پیش شروع كردیم باید سرعت بیشتری بگیرد و این مشكل با افزایش تولید بیشتر قابل مرتغع شدن است.
وی با اشاره به اینكه یونجه استان همدان و شهرستان اسدآباد برند و پرقیمت بوده اما پرآب بر است، اضافه كرد: این مشكلات چاره دارد و اگر كشاورزی رابخواهیم توسعه دهیم و به جهت اینكه نگران توسعه كشت محصولات نباشیم یا باید سیستم آبیاری را عوض نماییم و یا در سفارش بعد دو نسخه جدید داریم كه فانتزی نبوده و قابل عمل است.
كشاورز با اشاره به اینكه ما امروز با امید، تولید، اقتصاد و با ایجاد اشتغال به كشاورزی باید نگاه نماییم، اظهار داشت: ما برای شما در كنار شما برای همه مشكلات چاره داریم كه یك راه راه اندازی گلخانه ها بوده و راهكارهای بسیاری برای رونق تولید وجود دارد و جای نگرانی نیست، فقط باید وارد این اقدامات شد.
وی با اشاره به اینكه با تكنیك كشت دیم كشاورزان می توانند غله، علوفه، دانه های روغنی و... كشت كنند و كشت داشته باشند و این اقدام ریسك را خیلی پایین می آورد، اظهار داشت: با نسخه های قدیمی مشكلات را نمی توان حل كرد، رویكرد ها باید جدید باشد و تولید و رشد ایجاد كند.
كشاورز تصریح كرد: در این فضا كه گرفتار جنگ اقتصادی بی رحمانه و غیر انسانی هستیم اما نگران نیستیم همه چیز كامل است و از حالا برای بهار تدارك دیده ایم و تنها نیازمندیم بیشتر با هم تعامل داشته و برخی روش های تك روی را كنار بگذاریم و به دنبال خرد جمعی باشیم و كمی همبستگی را حفظ نماییم.

سرپرست وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: مشكل فنی، امنیت غذایی، تكنولوژی و مشكل تجارت وجود ندارد و در دوسال اخیر نه مرغ گران شده نه فلان كالا كمیاب شده و یا پول كم رسیده، كود و بذر فراوان است، مشكلات اصلا جدی نیست، باید كمك نماییم اتفاق های جدید بیفتد همچون تزریق سرمایه، تزریق انتقال تكنولوژی و ایجاد جو صمیمی تر و جامعه علمی كمك بیشتری باید به جامعه كشاورزی داشته باشد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، با حضور سرپرست وزارت جهاد كشاورزی از سه طرح صنعتی و كشاورزی شامل یك طرح صنعتی كارخانه پودر قهوه و دو طرح شهرك گلخانه ای در اراضی منابع ملی بهراز و چهاردولی كلنگ زنی شد. شهرك گلخانه ای ۴۰ هكتاری تولید محصولات خارج از فصل و گل های شاخه بریده زینتی مربوط به سرمایه گذار بخش خصوصی نخستین طرحی بود كه در این آیین كلنگ زنی شد.
مسئول امور باغبانی اداره جهاد كشاورزی استان هم در آیین كلنگ زنی این طرح اظهار نمود: شهرك گلخانه ای ۴۰ هكتاری بهراز با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و با حداقل ظرفیت اشتغالزایی ۴۰۰ نفر بوده كه بر مبنای پیشبینی ها ظرف یكسال آینده با ظرفیت كامل افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

حجت الله شهبازی با اشاره به اینكه برای نخستین بار در كشور در طرح فوق سیستم CCHP (پرورش هیدروپنیك شاسی ) اجرا خواهد شد، اضافه كرد: در پرورش هیپرونیك شاسی ضمن تولید برق، حرارت و سرما، باران و نزولات بارشی جمع آوری و از آن استفاده بهینه می شود.

وی خاطرنشان كرد: ۱۲ هكتار از گلخانه در این طرح برای كشت های صیفی و سبزی جات و مابقی برای كشت گل های شاخه بریده و زینتی در نظر گرفته شده كه بر همین مبنا سالیانه ۶۰۰۰ تن تولید سبزی و صیفی و ۳۶ میلیون شاخه گل بریده در تولید اولیه طرح پیشبینی شده است.

شهبازی خاطرنشان كرد: تا آخر سال زیرساخت و مطالعات طرح انجام شده و عملیات اجرایی طرح از آغاز سالجاری شروع می شود و تا آخر سال آینده طرح فوق به بهره برداری می رسد.

در این طرح همزمان كلنگ زنی شهرك گلخانه ای ۱۰۰ هكتاری منطقه چهاردولی هم با اعتبار ۷۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر در شهرستان اسدآباد انجام شد.
پروژه بزرگترین و مجهزترین خط تولید و بسته بندی انواع پودر قهوه هم سومین طرحی بود كه در شهرك صنعتی اسدآباد با حضور سرپرست وزارت جهاد كشاورزی كلنگ زنی شد.

فرماندار اسدآباد هم در كلنك زنی طرح كارخانه پودر قهوه اظهاركرد: این كارخانه بزرگترین كارخانه خط تولید پودر قهوه در كشور خواهد بود كه در زمینی به مساحت ۲۲ هزار متر مربع كلنگ زنی می شود.

مجید درویشی با اشاره به اینكه ۱۱ هزار متر مربع از مساحت طرح به سوله و دستگاه های كارخانه اختصاص خواهد داشت، خاطرنشان كرد: طرح فوق با سرمایه گذاریی افزون بر ۷۰۰ میلیارد ریال توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و اشتغالزایی ۳۰۰ خانوار در دو شیفت كاری به صورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال به همراه خواهد داشت.

وی مجری طرح را شركت نخل طوبی آریایی عنوان نمود و خاطرنشان كرد: طرح فوق ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.1398/10/20
16:07:21
5.0 / 5
4249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک